شناسهٔ خبر: 148632 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

چرا واعظی استعفای نوبخت را تکذیب کرد؟

نوبخت موضوع استعفای محمدباقر نوبخت حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت، حاشیه‌ای که نهایتاً منجر به مصاحبه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز شد.

به گزارش «نماینده»، مطابق روزهای چهارشنبه هر هفته، ‌ برخی از اعضای دولت پس از پایان جلسه دولت به میان خبرنگاران آمدند و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ دادند. اما در این میان اظهارات یکی از مقام‌های دولتی بازتاب زیادی را در بین رسانه‌ها ایجاد کرد.

محمدباقر نوبخت که صبح چهارشنبه نیز تیتر یک روزنامه سازندگی را دیده بود به میان خبرنگاران آمد و به سوالات آنان پاسخ داد. «آیا شما از سازمان برنامه و بودجه می‌روید؟» سوالی که نوبخت نیز خود را آماده  پاسخ به آن کرده بود.
نوبخت در مصاحبه خود می‌گوید: بدون اینکه موضوع ارز و سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه و نابسامانی‌های بازار کالا ارتباطی با سازمان برنامه و بودجه داشته باشد، ترجیح دادم برای اینکه زمینه برای اصلاح فراهم شود و دست رئیس‌جمهور باز باشد، داوطلبانه و شخصا از تمام مسئولیت‌های موجود دولت کناره گیری کنم.  صمیمانه این کناره‌گیری را به آقای رئیس‌جمهور تقدیم کردم، اما عده‌ای گفتند فداکاری شده و برخی نیز گفتند فضاسازی شده که تسویه حساب سیاسی شود. از همه درخواست می‌کنم بیش از هر چیز نگران مردم باشیم.

نوبخت با بیان اینکه الان وقت تسویه حساب سیاسی نیست، تصریح کرد: می‌خواهم به تدریس در کلاس درس بپردازم و کنار دانشجویان باشم. حتی اگر یک در هزار وضعیت با تغییر من بهتر می‌شود، آمادگی دارم که از دولت کنار بروم. اگر برخی فعالان سیاسی رضایت خدا را در نظر نمی‌گیرند، مراعات مردم را بکنند و دنبال تسویه حساب نباشند.

وی با بیان اینکه آقای روحانی بیش از ۳۰ سال است که من را می‌شناسد و امیدوارم که تصمیم مقتضی را بگیرند، یادآور شد: من نتوانستم آقای رئیس‌جمهور را برای این کار قانع کنم. امیدوارم که ایشان تصمیم مقتضی را بگیرند. البته از طرفی اصرار بر ترک مسئولیت آن هم در شرایط فعلی یک جور فرصت‌طلبی به نظر می‌رسد و ممکن است عده‌ای بگویند افرادی به دنبال عافیت‌طلبی هستند.

** دستور روحانی به واعظی

اما ماجرا استعفای نوبخت نیز از همینجا آغاز می‌شود، یکی از خبرگزاری‌های دولتی برای از این اظهارات تیتر " نوبخت استعفا داد" را انتخاب می‌کند و بلافاصله همین تیتر نیز به زیرنویس شبکه خبر تبدیل می‌شود.

بر همین اساس رئیس‌جمهور که پس از پایان جلسه دولت به دفتر کار خود می‌رود از تلویزیون خبر استعفای نوبخت را می‌شنود که وی پس از پرس‌وجو از دلایل آن و آگاهی از اصل ماجرا بلافاصله به محمود واعظی رئیس دفترش دستور می‌دهد که این موضوع را  تکذیب کند که واعظی نیز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت استعفای محمدباقر نوبخت را رد می‌کند.

نظر شما