شناسهٔ خبر: 148096 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ

هاشم زایی مطرح کرد؛

برخی از مسئولان نمی‌خواهند قبول کنند که مردم در چه وضعیتی قرار دارند/ تغییر در تیم اقتصادی به نفع دولت است

هاشم زایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می گوید: به نظر من مسئولان اقتصادی باید به افکار عمومی احترام گذاشته و استعفا دهند که این به نفع خودشان و به نفع کشور است.

به گزارش«نماینده»، عبدالرضا هاشم‌زایی "عضو فراکسیون امید" در گفتگویی در پاسخ به این سوال" درخواست نمایندگان از دولت برای تغییر و ترمیم فوری کابینه تا چه اندازه می‌تواند مشکلات کشور را برطرف سازد؟"، گفت:در ابتدا باید به موضوعی اشاره کنم که در جهان امروز و در کشورهایی که مردمسالاری به صورت واقعی مورد توجه قرار دارد، مسئولان حساب ویژه‌ای روی افکار عمومی باز می‌کنند و برای افکار عمومی و نظر مردم اهمیت زیادی قائل هستند.

وی افزود: بارها خبر استعفا و یا عذرخواهی برخی از مسئولان کشورهای توسعه یافته درپی حوادث مختلف را دیده و شنیده‌ایم. به طور نمونه پس از مشکلاتی که برای یک بخش کوچک در کشور ژاپن پیش آمد، مسئولان رسما از مردم عذرخواهی کردند و یا پس از یک سانحه دریایی در کره جنوبی بلافاصله وزیر مربوطه به عنوان عذرخواهی استعفا داد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: اما در کشور ما چنین فرهنگی متاسفانه وجود ندارد و به ندرت پیش می‌آید که یک مسئول در هر رده‌ای پاسخگوی مشکلات پیش‌آمده در حیطه خود باشد و ضمن عذرخواهی از مردم از کاری که در انجام آن ناتوان بوده کناره‌گیری کند. برخی از مسئولان گویا نمی‌خواهند قبول کنند که مردم در چه وضعیتی قرار دارند.

هاشم زایی با بیان این مطلب"قدرت خرید مردم این روزها به شدت کاهش پیدا کرده است"، افزود: در واردات و صادرات با مشکل مواجه هستیم، رانت‌خواری و ویژه‌خواری بیداد می‌کند.

وی با طرح این پرسش«مسئول این وضعیت چه کسی است غیر از تیم اقتصادی دولت؟»، تاکید کرد:  البته نمی‌گوییم که این تیم اقتصادی هیچ کاری نکرده است. قبول داریم که در کنترل نسبی تورم توفیقاتی داشته ولی شرایط اقتصادی فعلی را چگونه می‌خواهند پاسخگو باشند؟

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران می گوید: به نظر من مسئولان اقتصادی باید به افکار عمومی احترام گذاشته و استعفا دهند که این به نفع خودشان و به نفع کشور است.

هاشم زایی که با یک روزنامه اصلاح طلب گفتگو می کرد در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا با کنار رفتن این تیم اقتصادی می‌توان امیدوار بود که تیم اقتصادی جایگزین بتواند مشکلات را حل کند؟" گفت: دور از ذهن نیست که تیم اقتصادی جایگزین هم بر اساس معیارهایی همچون دوستی، سفارش و یا روابط خاص انتخاب شوند، اما حداقل از نظر افکار عمومی و جو روانی جامعه می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ۲ سال قبل در نطق افتتاحیه مجلس یکی از تذکراتی که به دولت داده بودم همین تغییر تیم اقتصادی بود، اما اهمیتی داده نشد در حالی که رسیدگی به وضع اقتصادی کشور از مهم‌ترین وظایف دولت است.

عضو فراکسیون امید براین باور است، تغییر در تیم اقتصادی دولت هم به نفع دولت است و هم به نفع ملت.

نظر شما