شناسهٔ خبر: 147491 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ

کواکبیان حرفش را پس گرفت؛ بازهم به روحانی رای می‌دهم

کواکبیان43 عضو فراکسیون امید گفت: ما در روی کارآمدن این دولت نقش داشته ایم. در دوران انتخابات ریاست جمهوری طی ۱۰ روز در ۴۳ شهر سخنرانی کردم و به ۱۲ دانشگاه رفتم و اصلا هم پشیمان نیستم و الان هم با کمال افتخار به این دولت رای می دهم.

به گزارش«نماینده»، مصطفی کواکبیان"دبیرکل حزب اصلاح طلب مردم سالاری و عضو فراکسیون امید" که چندی پیش در خانه ملت نسبت به عملکرد دولت تدبیر و امید موضع گیری کرد و گفته بود: خجالت می کشم از این دولت(دولتِ اعتدال) حمایت کردم از مواضع خود عبور کرد و گفت باز هم به روحانی رای می دهم.

او در گفتگو با خبرگزاری دولت، پیرامون تحرکات اصلاح طلبان در عرصه سیاسی و حمایت آنها از روحانی، بررسی کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس و عملکرد فراکسیون امید اظهار نظر کرد.

مهم ترین محورهای گفتگوی ایرنا با کواکبیان را درادامه خواهید خواند:

*من قبل از درگیری های دی ماه ۹۶ در مجلس گفتم، «آقای روحانی، همشهری عزیزمان، بعضی از مشکلات باید جدی پیگیری شود، حالا اگر نمی گذارند، بیا به مردم توضیح بده، بگو ما داریم اقدام می کنیم ولی چوب لای چرخ ما می گذارند.

*ما در روی کارآمدن این دولت نقش داشته ایم. در دوران انتخابات ریاست جمهوری طی ۱۰ روز در ۴۳ شهر سخنرانی کردم و به ۱۲ دانشگاه رفتم و اصلا هم پشیمان نیستم و الان هم با کمال افتخار به این دولت رای می دهم.

 *ما باید یک مرزبندی میان خودمان هم داشته باشیم، بطوری که اگر در جایی دولت کم کاری کرد یا مشکل داشت، مثلا درباره وعده هایی که در دوره تبلیغات انتخاباتی داده شد، نگویند شما اصلاح طلبان مقصر هستید.

*دولت روحانی خودش را هیچ وقت اصلاح طلب ندانسته است و ما هم او را اصلاح طلب نمی دانیم.

*در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، به ۱۰-۱۲ نکته در مورد پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم اشاره کردم و گفتم بی جهت این مسائل را به رهبری نسبت ندهید. رهبری اخیرا ۲ سخنرانی در مورد برجام و مباحث بین المللی داشته اند و اشاره ای به بحث مربوط به FATF نکرده اند.

* برخی نمایندگان گفتند پیوستن به این کنوانسیون برای امنیت کشور ضرر دارد، حال آنکه در جلسه غیرعلنی از شورای عالی امنیت آمدند و گفتند اتفاقا اگر تصویب کنیم به نفع امنیت کشور است. این چهره سیاسی اصلاح طلب در توضیح بیشتر درباره کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، گفت آمریکا خوشحال است که ما عضو کنوانسیون نیستیم، چرا که تصویب این لایحه به معنای مقابله با آمریکاست.

*همه بحث کنوانسیون این است که سیستم بانکی ما از حالت تعلیق در بیاید و به لیست سیاه برنگردیم. در مجلس هم گفتم ۱۸۸ کشور مانند سوریه، روسیه و عراق به این کنوانسیون پیوسته اند، آیا همه این کشورها تابع استعمار و ذلت هستند؟ کشورهایی که به این کنوانسیون نپیوستند،کره شمالی است که اساسا توسط FATF تحریم شده است، سودان جنوبی است که دولت مرکزی ندارد و کشوری به نام «تووالو» است که نخستین بار است اسمش را شنیده ام.

*در مجلس گفتم تعریف تروریسم در کنوانسیون به این معنا نیست که هرآنچه آنها تشخیص بدهند، ملاک و معیار است. اکنون سازمان ملل جبهه النصره، القاعده، طالبان و داعش را تروریست می داند و حماس و حزب الله در این لیست نیست، تازه اگر کشوری بیاید بگوید این گروه ها تروریست هستند، می توانیم بگوییم تعریف ما از تروریسم تفاوت دارد. همچنین ما می توانیم منافقین را مورد پیگرد قرار دهیم. اینکه عوامانه بگوییم که با تصویب این کنوانسیون، باید «حاج قاسم سلیمانی» را تحویل دهیم، اشتباه است.

*در این کنوانسیون ماده ای وجود دارد که براساس آن هر زمان که خواستیم می توانیم خارج شویم. ما الان داریم جلوی یک ضرر قطعی را می گیریم. بعضی ها به احتمال «ضرر آتی»، خودشان را در ضرر «قطعی فعلی» می اندازند. عقل هم چیز «قشنگی» است. دفع ضرر فعلی مهمتر از احتمالات آتی است. در مجلس گفتم که نپیوستن به این کنوانسیون یعنی خود تحریمی.

* FATF یک گروه بین المللی ویژه اقدام مالی است. بعضی ها می ترسند که با پولشویی مقابله شود، درحالی که مقابله با پولشویی موجب شفافیت می شود یا مبارزه با تامین مالی تروریسم، به ما کمک می کند. به نظر می رسد اینها احساس می کنند با تصویب این لوایح، سیستم بانکی ما نظم و نسقی می گیرد. در مجلس گفتم حتی بانک مرکزی عراق هم به دلیل عضویت در FATF با ما کار نمی کند.

*اگر این لایحه در مجلس مطرح می شد، رای می آورد و حتی اگر یک ماه پیش هم مطرح می شد، باز رای می آورد. ۱۳۸ نماینده ای که رای به مسکوت ماندن دادند مخالف تصویب کنوانسیون نبودند.

* در راهپیمایی روز قدس به جای اینکه به رژیم صهیونیستی ناسزا بگویند و شعارهای جدی بدهند، شعار «جینگیلی مینگیلی» سردادند!

* دستگاه قضایی یک بار برای همیشه ورود کند. فکر می کنم هنوز ما قواعد بازی سیاسی را یاد نگرفته ایم تا بتوانیم رفتار، منش و بینش سیاسی خود را متناسب با مقررات جامعه قاعده مند کنیم.

*معتقدم کار افراط و تفریط زمینه را برای اختلاف میان مسئولان بوجود می آورد. نمی گویم انتقادی نشود، بنده شدیدترین انتقادات را در مجلس به رییس جمهوری، برخی از وزرا، قوه قضاییه و خود مجلس داشته ام، با این حال برادروار در کنار هم کار می کنیم. انتقاد کردن اگر از سر دلسوزی باشد، حُسن کار است، چون معایب را اصلاح می کند، اما اقدامات برخی ها انتقاد نیست.

*«به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش نکشیم. می خواهیم چوب لای چرخ دولت بگذاریم (چرا) آن را به خون شهدا و تاریخ استعمار ایران و... ربط می دهیم؟ عزیزی که به من پیامک می زنی (و می نویسی) تو داری خیانت می کنی، با این پیامک تو داری خیانت می کنی.»

*در یکی، دوباری که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدم، گفتم دولت من، دولت اخلاق است. ما گمشده ای در جامعه داریم و آن اخلاق است، با رعایت آن خیلی از کارهای ما حل می شود. مدعی پیروی از حضرت علی (ع) هستیم، اما خیلی فاصله با سیره عملی آن حضرت داریم.

* پس از حوادث دی ماه ۹۶ گفتم، وزارت کشور در هر شهر جایی را آماده کند تا گروه ها در آنجا حرف های خود را بزنند. ما در مجلس به دنبال طرح تامین امنیت اجتماعات هستیم و معتقدیم دوره لباس شخصی و نیروهای خودسر گذشته است.

*افرادی که در ایام انتخابات به توصیه دولت در لیست (امید) گنجانده شده اند، نه تنها یک بار هم نگفته اند اصلاح طلب هستند، بلکه در فراکسیون اصلاح طلبان مجلس هم شرکت نکرده اند.

*در روز اول، تعداد ما ۱۵۷ نفر بود و حتی فرم امضا کردند، ولی در جلسات شرکت نکردند، اینها نه به دلیل اصلاح طلبی بلکه بخاطر مخالفت با احمدی نژاد در لیست وارد شدند، بطوری که هر کس ۴ تا شعار بیشتر علیه احمدی نژاد می داد، می گفتند بیاید. اما به ماهیت اصلاح طلبی فرد توجه نشد.

*گفتیم شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان نقض دارد، بنابراین، طرح «پارلمان اصلاحات» را ارائه دادیم که در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تصویب شد، منتهی باید جدی پیگیری شود. همچنین گفتیم ۴ هزار نفر منتخب احزاب اصلاح طلب از سراسر کشور بیایند و کاندیدای نهایی ریاست جمهوری تعیین کنند و شورایی برای لیست نمایندگان مجلس یازدهم، خبرگان و شوراهای شهر تصمیم گیری کنند.

*در بدنه دولت یکسری افرادی هستند که من اسم آنها را «مردانی برای تمام فصول» و «انسان های دوزیست» گذاشته ام، خوب بلدند خودشان را تطبیق بدهند. اصلاح طلبان می گویند ما مردم را به صحنه می کشانیم، اما دیگران بهره برداری می کنند.

*بر سرکار آمدن اصولگرایان کسی را تهدید نمی کند، اما اگر مردم بالای ۵۰ درصد در انتخابات شرکت نکنند، اصولگرایان خود به خود انتخاب می شوند.

* ۱۱ درصد مردم تهران در انتخابات شورای شهر دوم شرکت کردند، ۴ درصد این آرا متعلق به لیست آبادگران بود و با آرای نیمی از اعضا، احمدی نژاد شهردار تهران شد، یعنی ۲ درصد آرای واجدین شرایط! اینها می خواهند مردم مایوس شوند. به همین دلیل یک عده نمی خواهند حزب در کشور شکل بگیرد.

 *من اولین نفری بودم که به آن یکی همشهری خودم گفتم: «آقای احمدی نژاد، این شعارهایی که در مورد آزادی و دموکراسی می دهی به قیافه شما نمی آید. ۸ سال (ریاست جمهوری) تو را تجربه کردیم و دیدیم علیه دموکراسی و آزادی عمل کردی».

*همین «سعید مرتضوی» که بود و چه بلاهایی بر سر ما در مطبوعات می آورد؟ مرتضوی ساعت سه نیمه شب به منزل ما زنگ می زد می گفت نیروها به چاپخانه ریخته اند و روزنامه دارد، تعطیل می شود و باید فلان مطلب را بردارید، ما هم بچه حرف شنویی بودیم و مطلب را برمی داشتیم، سپس ساعت ۳ بامداد چند شب بعد می دیدم نه ویراستار و تایپیست داریم و نه حروفچین و صفحه بند! برخی مواقع مجبور می شدیم بخشی از روزنامه را سفید چاپ کنیم. بعد مرتضوی زنگ می زد می گفت 'غلط زدید و چرا (فلان) قسمت را سفید چاپ کردید. مردم می فهمند ما به شما گفتیم'، ما هم به بچه های چاپخانه می گفتیم جای خالی را با گُل یا چیز دیگری پر کنید. بار دیگر تماس می گرفت که چرا اشتباه می زنید چرا در صفحه سیاسی، گُل کار کرده اید، بالاخره یکبار داغ کردم و گفتم هرکاری می خواهی بکنی بکن، بیا روزنامه را ببند.

*از صدقه سر محمود آقا احمدی نژاد خیلی فشارها را تحمل کردیم، هم در بحث ۳ هزار میلیارد تومانی و تامین اجتماعی و... الان هم اگر سه، چهار نفر از دوستانش را بازداشت نمی کردند، اینقدر «جزع فزع» نمی کرد. اینقدر طرفدار مردم و حقوق شهروندان نمی شد.

*آن زمانی که برخی ها تمام قد برای احمدی نژاد کار می کردند، او پایگاهی نداشت، الان که آنها مقابل او هستند. در امامزاده صالح، به من گفتند (طرفداران احمدی نژاد) ۲۰۰ نفر بیشتر نبودند که عمدتا از اطرافیان وی هستند.

* از اول معتقد بودم که باید از چندسال پیش به فکر تقویت پیام رسان های داخلی باشیم. فیلترینگ نتیجه نمی دهد و الان هم خیلی ها از فیلترشکن استفاده می کنند.

نظر شما