شناسهٔ خبر: 147147 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

واکنش رئیس دادگاه انقلاب به فهرست وکلای پرونده‌های امنیتی

غضنفرابادی43 رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران می‌گوید موافق وجود فهرست وکلای مورد تایید رئیس قوه‌قضاییه در پرونده‌های علیه امنیت داخلی و خارجی است اما باید این فهرست فراگیر باشد و افراد بیشتری در آن قرار گیرند.

به گزارش «نماینده» حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی درباره فهرست وکلای مورد تایید رئیس قوه‌قضاییه موضوع تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: این کار هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی؛ جنبه مثبت این است که در برخی پرونده‌ها امکان دارد یک سری موضوعاتی وجود داشته باشد که نباید هر کسی به آن دسترسی یابد.  جنبه منفی قضیه هم این است که بالاخره هر کسی آزاد است برای خود وکیل انتخاب کند.

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران اضافه کرد: در همه جای کشور ما در هر قشر، نهاد و ارگانی، یک سری افراد متعهد، دلسوز برای مردم و انقلاب وجود دارد و قصد سرکیسه کردن و پایمال کردن حقوق مردم را ندارند که یک چنین افرادی اگر حضور یابند به نظر من خیلی بهتر است؛ البته اکثر وکلا انسان‌های شریف، بزرگوار، دلسوز، مومن و متدین و انقلابی هستند اما ممکن است در بین اینها افرادی وجود داشته باشند که شایستگ‌های لازم را ندارند.

غضنفرآبادی در پاسخ به این سؤال که عده‌ای معتقدند وجود چنین لیستی موجب رانت، تبعیض و انحصار می‌شود که نهایتاً هم به حقوق متهم آسیب می‌رساند  اضافه کرد: چون این فهرست، کنترل شده است و افراد سالمی انتخاب شدند که مورد اعتماد هستند، موضوع سوء استفاده و رانت نسبت به اینها فعلاً منتفی است.

این مقام قضایی اضافه کرد: من موافق وجود چنین لیستی هستم اما معتقدم این لیست باید فراگیر باشد و افراد بیشتری اضافه شوند، بهتر است.

نظر شما