شناسهٔ خبر: 146031 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

خلأ قانونی درمبارزه با قاچاق کالا نداریم/عملکردها ناموفق بوده است

ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: در زمینه مبارزه با قاچاق کالا خلاء قانونی خاصی نداریم و تا به حال هم از مجلس چیزی نخواسته‌اند که معطل قانونگذاری مانده باشند.

به گزارش «نماینده» اللهیار ملکشاهی، با اشاره به ابعاد حقوقی و قضایی موضوع حمایت از کالای ایرانی، اظهار داشت: یکی از مسائلی که در زمینه تحقق یا عدم تحقق حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی بسیار مؤثر است، نحوه مقابله ما با کالای قاچاق است.

وی افزود: اگر برخورد ما با پدیده قاچاق کالا یک برخورد دقیق و جدی باشد و مانع از ورود کالای قاچاق به کشور شود، با توجه به ۲۰ میلیارد دلار حجم فعلی قاچاق، قطعاً جلوگیری از این پدیده باعث رونق تولید ملی و کارخانه‌ها و کارگاه‌های ما خواهد شد؛ این هم وظیفه مسئولین قضایی و انتظامی است و هم وظیفه ماست که اگر ضعفی در قانون است، آن را برطرف کنیم. هرچند به نظر من برای این مسئله به اندازه کافی قانون داریم و کمبودی وجود ندارد.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره میزان موفق عمل کردن دستگاه قضایی به ویژه سازمان تعزیرات حکومتی در زمینه مقابله با کالای قاچاق تصریح کرد: با در نظر گرفتن مجموع فعالیت‌ها در نیروی انتظامی، شعب تعزیرات حکومتی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، می‌توانیم بگوییم که عملکرد آنها ناموفق بوده است؛ اگر این عملکرد موفق بود، نباید کالای قاچاق به این میزان در کشور مشاهده می‌شد.

ملکشاهی مجدداً تأکید کرد: در این زمینه خلاء قانونی خاصی نداریم و تابحال هم از مجلس به عنوان قانونگذار چیزی نخواسته‌اند که معطل قانونگذاری مانده باشند، اما در صورتی که نیاز قانونی هم داشته باشند، آماده‌ایم تا خارج از نوبت به لوایح درخواستی دولت رسیدگی کنیم.

وی درباره فوری‌ترین اقدامی که دستگاه قضایی در سال جدید در زمینه حمایت از تولید ملی باید انجام دهد، گفت: اگر دستگاه قضایی برای مقابله با کالای قاچاق، کمبودی به ویژه در حوزه قوانین احساس می‌کند، بدون فوت وقت این موضوع را به مجلس اطلاع دهد تا فرصت از دست نرود.

نظر شما