شناسهٔ خبر: 145815 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

دولت علاقه‌مند نیست یارانه مردم را قطع کند

نوبخت/43 سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت علاقه مند به قطع یارانه مردم نیست، گفت: انتظار داریم که با شناسایی دقیق افراد بتوانیم یارانه افرادی که نیاز ندارند را حذف کنیم.

به گزارش «نماینده»، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه در سال ۹۶ نسبت به ۲۸۳ هزار میلیارد تومانی که در سال ۹۵ بود با رشد ۱۳ درصدی روبرو بوده است، گفت: بر اساس گزارش خزانه، منابع و مصارف بودجه ۹۶ دقیقا ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بود و از آنجا که دولت پیش بینی صحیح و درستی از منابع و مصارف سال ۹۶ داشت آن را با این رقم به پایان رساند.

وی ادامه داد: اگر تورم ۸.۲ درصدی را کنار بگذاریم رشد منابع و مصارف ۴.۵ درصد بود که رشد اقتصادی بر اساس گزارش مرکز آمار در ۹ ماهه اول سال گذشته ۴.۴ درصد با احتساب نفت و ۴.۷ درصد بدون احتساب نفت بوده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مالیات در بودجه سال گذشته به میزان ۹۳ هزار میلیارد تومان بود، اظهار داشت: بدون در نظر گرفتن ۳ هزار میلیارد تومان تهاتر بقیه آن به دقت حاصل شد و از این نظر پیش بینی دولت درست بود.

نوبخت افزود: دولت برای فروش هر بشکه نفت در بودجه سال گذشته ۵۰ تا ۵۵ دلار در نظر گرفت بود که در ۱۱ ماهه اول سال گذشته موفق شدیم هر بشکه نفت را به طور متوسط ۵۳ دلار و هر بشکه میعانات گازی را ۵۵ دلار به فروش برسانیم.

وی با بیان اینکه میزان مصارف جاری در سال گذشته ۲۴۳ هزار میلیارد تومان بود که ۹۶ درصد آن تحقق پیدا کرد، تصریح کرد: در برخی دستگاه‌ها بیش از ۱۰۰ درصد مصارفشان تحقق پیدا کرد و برخی هم بیش از ۱۱۰ درصد مصارفشان محقق شد از جمله استان‌ها که مصارفشان تا ۱۱۰ درصد هم تخصیص پیدا کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر جزو تکالیف دولت در تبصره ۱۴ بودجه است، افزود: دولت علاقه‌مند نیست یارانه مردم را قطع کند، ولی انتظار داریم که با شناسایی دقیق افراد بتوانیم یارانه افرادی که نیاز ندارند را حذف کنیم و هدف مجلس را در جهت حذف یارانه تحقق بخشیم.

وی گفت: اطلاعات افراد به طور کامل در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و از استانداران محترم می‌خواهیم تا در جهت تکمیل اطلاعات افراد کمک کنند.

ایجاد اشتغال در ۶ حوزه ظرف ۱۲ برنامه در سال ۹۷

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی در ۶ حوزه و با اجرای ۱۲ برنامه محقق خواهد شد، اظهار داشت: دولت ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع خود، منابع بانکی و صندوق توسعه ملی برای اشتغال در سال جاری در نظر گرفته است.

وی ادامه داد : برنامه های دولت برای اشتغال در ۶ حوزه مسکن، حمل و نقل، گردشگری، کشاورزی، صنعت و سیاست های اشتغال در نظر گرفته است که در هر حوزه دو برنامه طراحی شده است که در مجموع ۱۲ برنامه خواهیم داشت.

نوبخت گفت: از استانداران استدعا دارم سهم خود را از رقم ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مشخص کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت در سال جاری قصد دارد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کند، تصریح کرد: با برنامه های طراحی شده هم افراد وارد بازار کار می شوند و هم فرصت شغلی ایجاد می شود. دولت در سال جاری برای طرح های عمرانی ۷۰ هزار میلیارد تومان از منابع دولتی، منابع بانکی و صندوق توسعه ملی در نظر گرفته و به صورت یک مدل عمومی-خصوصی آن را اجرا خواهد کرد.

وی افزود: دولت قصد دارد برخی از طرح های عمرانی را با مشارکت بخش غیر دولتی به اتمام برساند.

نوبخت در پایان با اشاره به اینکه در سال گذشته ۸۳۶ هزار نفر جمعیت فعال وارد بازار کار شدند، گفت: از این جمعیت ۸۱۹ هزار نفر مشغول بکار شدند و همچنان ۱۷ هزار نفر از سال گذشته بیکار باقی ماندند.

نظر شما