شناسهٔ خبر: 145804 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ

مقام آمریکایی: ترامپ و ماکرون درباره «نفوذ مخرب ایران در منطقه» صحبت می‌کنند

ترامپ یک مقام ارشد آمریکایی گفته رئیس‌جمهور این کشور با همتای فرانسوی‌اش درباره آنچه «نفوذ مخرب ایران در منطقه» خوانده شده صحبت خواهد کرد.

به گزارش «نماینده»، یک مقام ارشد دولت آمریکا بامداد شنبه گفته «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه در سفر به واشنگتن با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره آنچه «نفوذ مخرب ایران» در منطقه خوانده شده گفت‌وگو خواهند کرد. 

به گزارش رویترز، مقام ارشد آمریکایی خاطرنشان کرده با آنکه رایزنی‌ها با کشورهای اروپایی جهت مرتفع کردن نگرانی‌های آمریکا درباره برجام هنوز مرتفع نشده ماکرون و ترامپ هفته آینده درباره برجام گفت‌وگو خواهند کرد.

پیش از این دستیاران «امانوئل ماکرون» گفته‌اند «برنامه جامع اقدامات مشترک» (برجام) یا همان توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که ترامپ تهدید کرده آمریکا را از آن خارج خواهد کرد یکی از اصلی‌ترین موضوعات گفت‌وگو میان سران دو کشور خواهد بود.

پایگاه خبری-تحلیلی «نشنال» بامداد پنجشنبه از قول دستیاران ماکرون گزارش داده بود  رئیس‌جمهور فرانسه انتظار چندانی ندارد در سفر سه روزه به واشنگتن بتواند ترامپ را به ماندن در توافق هسته‌ای با ایران مجاب کند.  

مقام‌های فرانسوی در یک نشست توجیهی در پاریس از قول مشاوران ترامپ گفته‌اند که او هنوز تصمیمی در خصوص توافق هسته‌ای برجام اتخاذ نکرده است. 

فرانسه در کنار انگلیس و آلمان سه عضو اروپایی گروه موسوم به 1+5 هستند که در حین مخالفت با مواضع رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا مبنی بر لغو «برجام»، با درخواست‌های آنها برای تشدید فشارها علیه تهران در حوزه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای همراه شده‌اند.

 مقام‌های فرانسوی گفته‌اند این سه کشور اروپایی به دنبال اعطای تضمین‌هایی به ترامپ درباره کارآمدی توافق هستند. به گفته این مقام‌ها، ماکرون در دیدار با ترامپ «پیشنهاد تعهدات اضافی از سوی کشورهای اروپایی در قالب یک توافق جانبی بر برجام را مطرح خواهد کرد.»

توافق مکمل یا جانبی بر برجام پیشنهادی بوده که اولین بار دولت فرانسه بعد از موضع‌گیری‌های ترامپ علیه این توافق هسته‌ای آن را مطرح کرده است. کشورهای اروپایی گفته‌اند قصد دارند در قالب این توافق به همکاری‌هایی با واشنگتن برای تشدید فشارها علیه ایران در موضوعات خارج از حیطه برجام متعهد شوند. 

سفر سه روزه ماکرون 40 ساله و همسرش به واشنگتن از روز دوشنبه آغاز خواهد شد.  رئیس‌جمهور فرانسه علاوه بر موضوع برجام با مقام‌های آمریکایی درباره سوریه، کره شمالی، روسیه و روابط تجاری گفت‌وگو خواهد کرد. 

نظر شما