شناسهٔ خبر: 145751 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

۳۷۰ میلیارد تومان زکات پرداختی در زمینه معیشت نیازمندان هزینه شد

فتاح نشست هم‌اندیشی سراسری زکات کشور با حضور اعضای شورای عالی زکات و رئیس کمیته امداد امام خمینی برگزار شد.

به گزارش «نماینده»، سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد، در نشست هم‌اندیشی زکات کشور با اعلام اینکه رقم مشارکت مردمی در سال ۹۶ علی‌رغم وضعیت بد اقتصادی کشور، دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود، گفت: سهم زکات جمع‌آوری شده در سال گذشته با ۳۷۰ میلیارد تومان، ۱۸ درصد از مشارکت مردمی است که البته این رقم قابل افزایش در سال‌های آینده است.

وی با بیان اینکه ۶۸ درصد از زکات جمع آوری شده زکات واجب است، افزود: با توجه به اینکه سالانه ۱۲ میلیون تا ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود رقم زکات واجبی که باید پرداخت شود بسیار بیش از رقم کنونی است.

فتاح با اشاره به اینکه طبق مصوبه شورای عالی زکات باید ۶۰ درصد از زکات جمع‌آوری شده به نیازمندان و باقی به طرح‌های عمرانی اختصاص یابد، اظهار کرد: خوشبختانه در سال گذشته ۷۳ درصد زکات در زمینه معیشت، درمان، مسکن و جهیزیه نیازمندان هزینه شد.

وی با اعلام اینکه برنامه زکات امسال ۱۰ درصد بیش از رقم زکات جمع‌آوری شده در سال ۹۶ پیش‌بینی شده است گفت: بر این اساس جمع‌آوری ۴۰۰ میلیارد تومان زکات در سال ۹۷تکلیف شده است.

رئیس کمیته امداد با اذعان به کم‌کاری در تبلیغات زکات افزود: هیچ کس نمی‌تواند کاستی در زمینه منابع مالی و برنامه در زمینه تبلیغات زکات را انکار کند. برای ترغیب مردم باید اهمیت پرداخت زکات در قالب‌های هنری مطرح شود؛ همچنین نشان دادن مصادیق تاثیر زکات به مردم در بهبود وضعیت اقتصادی نیازمندان بسیار قابل توجه است.

فتاح با تاکید بر اینکه نباید فقط از کشاورزان خُرد و روستاییان توقع پرداخت زکات داشت گفت: در صورتیکه مناطق آزاد و تولیدکنندگان و صنایع بزرگ انفاق کنند بسیاری از مشکلات نیازمندان حل می‌شود. بر همین اساس تولیدکنندگان اصلی هر استان شناسایی شده‌اند.

وی با تأکید بر عدم آمارسازی در گزارش‌های کمیته امداد خاطرنشان کرد: مردم باید در جریان عملکرد کمیته امداد قرار بگیرند و ما نیز اهتمام بیشتری در این موضوع داشته باشیم.

حجت الاسلام سید رضا تقوی، رئیس شورای عالی زکات نیز در این نشست با اشاره به اینکه پیگیری زکات در کشور در جهت بهبود وضعیت معیشتی فقرا و رفع فقر و محرومیت از جامعه است، گفت: زکات امری حاکمیتی و ترویج فرهنگ زکات از ضروریات در نظام جمهوری اسلامی است.

آیت‌الله عالمی، عضو شورای عالی زکات در این نشست بر لزوم توجه و انس با قرآن کریم و ترویج زکات در جامعه تاکید کرد و حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، عضو شورای عالی زکات به تشریح نظرات علما و فقهای اسلام درارتباط با زکات واجب و مستحبی پرداخت.

نظر شما