شناسهٔ خبر: 145712 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

نشست«ظهران» پاسخگوی خواسته‌های فلسطینی‌ها نبود

الزهار یک عضو مطرح دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) با اشاره به اینکه نشست سران عرب در عربستان سعودی پاسخگوی خواسته‌های فلسطینی‌ها نبود، گفت: همه کشورهای عربی با رژیم اشغالگر رابطه برقرار کرده‌اند.

به گزارش «نماینده»،«محمود الزهار» ضمن اشاره به اینکه نشست سران عرب در عربستان سعودی-که یکشنبه بیست و ششم فروردین برگزار شد- پاسخگوی خواسته‌های فلسطینی‌ها نبود، تصریح کرد: همه کشورهای عربی به عادی سازی روابط با اسرائیل رو آورده‌اند.

وی تاکید کرد، نشست سران عرب در عربستان خواسته‌های فلسطینی ها در ارتباط با حق بازگشت به فلسطین و بیرون راندن اشغالگران و نیز آزادی قدس را محقق نکرده است.

چه انتظاری از نشست سران عرب می‌رفت؟

الزهار تصریح کرد: از نشستی که متعلق به فلسطین است(ملک سلمان مدعی شده بود نشست ظهران، کنفرانس قدس است)، انتظار می‌رفت خواسته‌های برحق و عادلانه فلسطینی‌ها را مشخص کند؛ خواسته‌هایی که مبتنی بر حق بازگشت به فلسطین و اخراج اشغالگران و آزادسازی قدس است.

وی تاکید کرد: همه کشورهای عربی با رژیم اشغالگر اسرائیل رابطه پیدا کرده‌اند و با انتقال سفارت آمریکا از قدس غربی به قدس شرقی موافق هستند، در حالی که از نظر جنبش حماس تفاوتی بین غرب و شرق قدس وجود ندارد، زیرا سراسر قدس در اشغال است از همین رو در بیانیه نشست سران عرب به اصول ثابت ملت فلسطین که اصول تمام ملت‌ها بوده و شامل انسان سرزمین و عقاید و مقدسات است پرداخته نشد، همانطور که حاضران در آن نشست از آمریکا که این طرح را تحمیل کرده است، حمایت مالی می‌کنند.

راهپیمایی بازگشت، چالش طلبی در برابر اشغالگران است

الزهار در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره راهپیمایی بازگشت فلسطینیان و تاثیر فراوان و دردناک آن برای رژیم صهیونیستی گفت: هدف از تحریم غزه این است که ملت فلسطین علیه مقاومت قد علم کنند از همین رو راهپیمایی بازگشت، قدعلم کردن فلسطینی‌ها علیه اشغالگران و آمادگی برای جانفشانی بیشتر در راه حفظ مقاومت، سرزمین و نیز انسانیت و عقیده و مقدسات است و این چهار مورد تغییر ناپذیر هستند.

وی افزود: نکته دوم اینکه راهپیمایی بازگشت سبب سردرگمی و نگرانی در مورد شهرک نشینان شده است، زیرا اسرائیل ناچار شد هزاران شهرک نشین را از اطراف غزه به محل دیگر منتقل کند.

رژیم صهیونیستی تاب تحمل مقاومت مسالمت آمیز را هم ندارد

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس ادامه داد: وحشیگری و اقدامات جنایتکارانه اسرائیل در برخورد با راهپیمایان که شهادت و مجروح شدن تعدادی از آنان را به دنبال داشت، دروغ این رژیم درباره اینکه مقاومت مسالمت آمیز قابل قبول است، برملا کرد، زیرا نه مقاومت مسالمت آمیز و نه غیرمسالمت آمیز را قبول ندارد.

قتل و گلوله پاسخ اشغالگران به مقاومت مسالمت آمیز

وی اظهار داشت: راهپیمایی بازگشت پاسخ واقعی به گام‌های دونالد ترامپ و اسرائیل و نیز گام‌های محمود عباس(ابومازن) است که به مسالمت آمیز بودن مقاومت ایمان داشت، اما همگی با قتل و گلوله به استقبال مقاومت مسالمت آمیز رفتند در نتیجه عاقبت این کار وحشتناک بود و بسیاری از طرف‌ها برای یافتن راه حلی برای این وضعیت به تکاپو افتادند.

متوسل شدن اسرائیل به وعده‌های دروغین برای متوقف کردن راهپیمایی‌ها

الزهار تاکید کرد: ما عزم خود را برای ادامه این راه تا نیمه ماه می آینده که سالگرد اعلام موجودیت رژیم اسرائیل است، جزم کرده‌ایم، زیرا آن روز اهمیت زیادی دارد و آنان اکنون با وعده‌های دروغین در تلاش برای متوقف کردن راهپیمایی‌های بازگشت هستند، اما فلسطین در نبردی قرآنی است که هیچ کس نمی‌تواند آن را به مزایده گذاشته و یا دستخوش تغییر و تحول کند.

این مسئول حماس افزود: قدس غربی و شرقی سرزمینی اشغال شده است و وجود سفارت آمریکا در قدس غربی و شرقی برای ما غیرقابل قبول است، اما نکته جدید این موضوع این است که آنان برخی فلسطینی‌ها و برخی عرب‌ها را که در نشست اخیر سران عرب حضور داشتند، متقاعد کردند که امکان اجرای تشکیل دو دولت وجود دارد به این شکل که قدس غربی پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی باشد و قدس شرقی پایتخت فلسطین باشد حال آنکه در کرانه باختری رود اردن شهرک سازی کرده‌اند و این مشکلی برای فلسطینی‌ها و عرب‌ها به شمار می‌آید و این وضعیت برای ما غیرقابل قبول است.

معامله قرن مشکل اسرائیل را حل می‌کند نه فلسطین

الزهار درمورد معامله قرن و عادی سازی روابط عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی گفت: معامله قرن راه حل مشکل اسرائیل است نه مشکل فلسطین به این معنی که با این کار رژیم اسرائیل از نظر عربی قابل قبول می‌شود و درواقع قابل قبول شده است.

وی گفت: آنان با این عادی سازی درهم کوبیده خواهند شد، همانطور که سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) پیش از آنان و بعد از عادی سازی با رژیم اسرائیل چنین شد به این معنی که رهبر آنان کشته شد و اکنون رهبر کنونی آن را به محاصره در آورده‌اند و چیزی به او نبخشیده‌اند.

الزهار ضمن بعید ندانستن تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه اظهار داشت: اکنون از نظر توانمندی و تعداد نیرو و حمایت مردمی در وضعیتی بسیار بهتر از گذشته هستیم و از نظر سلاح نیز بی شک اکنون قدرتمندتر شده‌ایم و آنچه را که در چهار جنگ گذشته فرسایش شد، ترمیمّ کرده‌ایم؛ جنگ‌هایی که آخرین مورد آن در سال 2012 رخ داد.

وی تاکید کرد ما چیزهای زیادی را در غزه تولید می‌کنیم و همین تونل‌ها که امکان رسیدن به محل حضور اشغالگران را برایمان فراهم کرده است، برایمان کافی است.

روابط ما با جمهوری اسلامی بهتر از قبل است

وی با اشاره به روابط جمهوری اسلامی ایران گفت: روابط ما بهتر از چند سال اخیر است و دیدارها و هماهنگی‌ها و نیز تعهداتی وجود دارد که در حال اجرا است و تلاش داریم نه فقط این روابط را به بالاترین سطح بازگردانیم، بلکه توسعه بخشیم.

الزهار در توضیح وضعیت کنونی اظهار داشت : دیدگاه ما از ابتدا دیدگاهی صادقانه بوده و موضع ایران قابل تمجید است وهنگامی که یقین کردیم موضع ایران صادقانه است موضع ما نیز ثابت شد و اکنون به دلیل ثبات موضع ایران و ایمان مردم به آزادسازی فلسطین و به دلیل قدرت حماس برای تحقق این هدف روابط خوبی با ایران داریم.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خصوص تنش روابط در ارتباط با موضوع سوریه گفت: باید این موضوع را توضیح دهیم که به دنبال ورود به تنش‌های داخلی نبودیم و حضورمان در سوریه سبب تنش روابط با سوریه و ایران شد، زیرا سوری‌ها امیدوار بودند حماس در کنارشان باشد حال آنکه موضع ما مبتنی بر دوری کردن از مسائل عربی بود، چرا که هر گروه فلسطینی که به مشکلات عربی ورود کرد، ضعیف شد از همین رو خروج برادرانمان از سوریه سبب تنش روابط ما شد اما بین ما و ایران هیچ مشکلی وجود نداشت، مگر اینکه برخی کشورهای عربی که رهبران حماس در آنجا اقامت داشتند ارتباط این رهبران با ایران را محدود می‌کردند تا با دشمنان ایران مانند آمریکا و دیگران مشکل پیدا نکنند.

نظر شما