شناسهٔ خبر: 145640 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو

تعلل دولت برای ساماندهی پیام رسان‌های خارجی هزینه سنگینی بر اقتصاد و امنیت تحمیل کرد

کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: متاسفانه این میزان تعللی که دولت در فیلترینگ تلگرام داشته هزینه‌های گزافی بر اقتصاد، فرهنگ، اخلاق و امنیت کشور تحمیل کرده است.

به گزارش «نماینده» جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به موضوع فیلترینگ تلگرام اظهار داشت: اتفاق بسیار بزرگی  با تحولاتی که در زمینه فناوری در عرصه بین الملل رخ داده، به وجود آمده است که این اتفاق زیر سوال بردن حاکمیت فرهنگ ها، حاکمیت دولت ها، حاکمیت اقتصادی، حاکمیت مسائل سیاسی و دفاعی است.

وی با بیان اینکه تلگرام جزئی از بدنه سرویس های امنیتی سازمان هایی چون موساد، MI۶ و سازمان سیا است افزود: در جلساتی که طی چند روز گذشته در کمیسیون امنیت ملی موضوع پیام رسان های خارجی را مورد بررسی قرار دادیم، مشخص شد که نبض حرکت این تحولات در دست سازمان های اطلاعاتی سیا و موساد در امریکا و اسرائیل و هم چنین سرویس های اطلاعاتی دیگری در کشور انگلیس است.

کریمی قدوسی با تاکید براینکه مردم نباید به پیام رسان های خارجی به عنوان یک شرکت مستقلی که به دنبال امور اقتصادی است نگاه کنند تصریح کرد: افراد باید به پیام رسان های خارجی به چشم یک مجموعه امنیتی نگاه کنند که ادعای امریکایی ها مبنی بر حاکمیت بر کل دنیا و جهان تک قطبی را از این طریق پیگیری می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه با بیان اینکه ممکن است اصرار برخی در داخل به ادامه حضور پیام رسان های خارجی از سر بی اطلاعی باشد، یادآور شد: متاسفانه این میزان تعللی که دولت در فیلترینگ تلگرام داشته هزینه های گزافی بر اقتصاد، فرهنگ، اخلاق و امنیت کشور تحمیل کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۶۰، ۷۰ درصد از پهنای باند اینترنت کشور در اختیار تلگرام قرار گرفته است تاکید کرد: این در حالی است که این پیام رسان به هیچ کشوری متعهد نیست و هیچ کشوری تعهد آن را قبول نمی کند حتی مدیر تلگرام نیز حاضر نیست به هیچ کشوری تعهدی دهد این ها  تکلیف را روشن می کند که نباید فرصت را اینگونه سخاوتمندانه در اختیار یک پیام رسان با چنین ویژگی قرار داد.

کریمی قدوسی افزود: خوشبختانه پس از فراز و نشیب هایی که صورت گرفت کلیت نظام این تصمیم قاطع و موثر را اتخاذ کرده که هر چه سریعتر موضوع فیلترینگ تلگرام  و دیگر پیام رسان های خارجی چون واتس آپ و اینستاگرام مشروط به حمایت از حریم خصوصی افراد در دستور کار قرار گیرد. از سوی دیگر پیام رسان های داخلی چون سروش و امثالهم برای ارائه خدمات به کاربران تقویت شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به ضرورت تعیین زمان مشخص برای اجرایی کردن فیلترینگ پیام رسان های خارجی، تصریح کرد: با توجه به اینکه زیرساخت پیام رسان های داخلی از نظر فنی مورد بررسی قرار گرفته و کار کارشناسی بر آنها صورت گرفته این اتفاقات می تواند حداکثر تا پایان فروردین ماه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اطلاع رسانی های وسیعی در این زمینه انجام شده و اجماعی در کشور پیرامون این موضوع صورت گرفته است، گفت: متاسفانه برخی این موضوع را به گونه ای تحلیل می کنند که گویی کاربران تلگرام از یک قشر خاصی هستند این در حالی است که عموم مردم و بسیاری از کارکنان مراکز دولتی، نظامی، فرهنگی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حوزه علمیه، صدا و سیما و ... از کاربران تلگرام محسوب می شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: بنده نیز از تلگرام استفاده می کردم که در اطلاعیه ای اعلام کردم که حضورم در این پیام رسان تا پایان فروردین ماه خواهد بود و باتوجه به اینکه از حدود شش هفت ماه قبل در پیام رسان سروش عضو شدم، از این پیام رسان داخلی استفاده خواهم کرد.

کریمی قدوسی در پایان با بیان اینکه معتقدم بهتر است وزارت خانه هایی که می توانند به مردم خدمات ارایه دهند خدمات خود را در پیام رسان های داخلی تبلیغ کرده و به مردم امتیازاتی دهند، خاطر نشان کرد: شاید در آینده چند پیام رسان داخلی با هم مشترک شوند و سرورهایشان را ادغام کنند و قدرت خود را  تا همان ۴۰ میلیون کاربری که تلگرام ادعا می کند دارد، افزایش دهد.

نظر شما