شناسهٔ خبر: 144360 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

اقناع حداکثری را مقدم بداریم

سلیمی نمین متأسفانه این هفته در خطبه‏ های امام جمعه موقت تهران این هفته کمتر دعوت به حلم و حکمت را شاهد بودیم

«نماینده» ؛ عباس سلیمی نمین/*زمانی که جامعه از بسته بودن رهایی می‌یابد و هر روز تمایل به حرکت در فضای بازتری نسبت به گذشته پیدا می‌کند همه سلایق و گرایش‌های موجود در آن به خود حق می‌دهند تا دیدگاه‌هایشان را ترویج کنند و بعضاً به هر نحو مقتضی حاکم سازند. در میان آحاد و اقشار مختلف تمایل به کندی و تندی وجود دارد، بردباری و شتاب‌زدگی را می‌توان سراغ گرفت، سطحی‌گرایی و عمیق بودن را شاهدیم. بی‌تفاوتی و عصبیت و...خصوصیات متضادی‌اند که در صورت مدیریت نشدن جامعه را به‌ شدت ملتهب می‌سازند.

 جایگاه‌های ملی و نیروهای مرجع و وزین همواره تلاش می‌کنند مانع بروز تضادهای حاد و دو قطبی شوند و سلایق دور از یکدیگر را به نقطه اعتدال نزدیک سازند؛ در غیر این صورت هر حادثه‌ای می‌تواند به صف‌آرایی‌های ناگوار بی‌نجامد؛ زیرا علاوه بر تحریک‌ پذیری شدید نیروهای از اعتدال دور شده بعضاً مشکلات روزمره آستانه تحمل‌ها را پایین می‌آورد. در چنین شرایطی فعل و انفعالات چندوجهی جامعه بسیار سخت و شکننده خواهد شد و مدیریت آن نیازمند حلم و حکمت فراوان است.

جمعه این هفته خطیب محترم نمازجمعه تهران حجت الاسلام سید احمد خاتمی با لحنی هیجانی خطاب به مسئولان انتظامی و قضایی کشور سخنانی گفت که دور از انتظار بود. در حالی‌که افرادی با ارتکاب جنایت می‌کوشند نیروهای تأمین کننده امنیت کشور را عصبی سازند و به واکنش‌های تند با صاحبان یک‌ گرایش وا دارند، کاش امام جمعه موقت محترم تهران بدون هیچ‌گونه توصیفات احساسات برانگیز آنان را در عمل به قانون دعوت به بردباری می‌کردند. زیرا نیروی انتظامی که در برابر دیدگانش جنایتی هولناک را نسبت به همکارش شاهد بوده به اندازه کافی خشمگین است.

دامن زدن به احساسات مظلوم واقع شدگان می‌تواند آن‌ها را به همان وادی سوق دهد که دشمن با نفوذ دادن عوامل خویش به صحنه‌های مختلف به آن تمایل دارد؛ بنابراین در مسائل چندوجهی جایگاه‌هایی که از آنان انتظار دعوت به هوشمندی می‌رود نمی‌بایست نا خواسته زمینه های دوری اعتدال را رقم بزنند. ظاهراً فراموش کرده‌ایم که رهبری در مورد رخدادهای دی ماه چگونه مسئولان حفظ امنیت را دعوت به حلم و حکمت نمودند. در آن حوادث نیز برخی، جنایات مشابهی آفریدند؛ اما رهبری ضرورت تفکیک نیروهای بازداشت شده را مطرح ساختند.

این بدان معنی بود که موعظه، بردباری و قاطعیت همزمان می‌بایست دنبال شود تا مبادا همه نیروهای وارد شده به یک صحنه را یک گونه بینیم و به یک چوب برانیم. متأسفانه این هفته در خطبه‌ های امام جمعه موقت تهران این هفته کمتر دعوت به حلم و حکمت را شاهد بودیم حال آن‌که لازمه حکومت‌داری بر پایه رشد مردم، ابتدا اقناع حداکثری و سپس قاطعیت حداقلی است.

*مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

نظر شما