شناسهٔ خبر: 143819 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا

عباس: تاکنون هیچ دعوتی را برای مذاکره با اسرائیل رد نکرده‌ام

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد، برای حل درگیری که از سال ۱۹۹۳ میان اسرائیل و فلسطین وجود دارد با دعوت به مذاکرات موافق است.

به گزارش «نماینده»، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مراسم «قدس پایتخت جوانان اسلامی ۲۰۱۸»، ضمن تاکید بر اینکه با هر دعوتی برای مذاکره با اسرائیل به منظور حل درگیری موجود میان دو طرف از سال ۱۹۹۳ مخالف نبوده، گفت: هر کسی که از ۱۹۹۳ تاکنون حتی یک بار از فلسطینی‌ها درخواست مذاکره کرده باشد و ما آن را رد کرده‌ باشیم را به چالش می‌کشم.

عباس در مقابل مقامات در مقر خود رام‌الله با بیان اینکه در همه جا با تروریسم مبارزه می‌کند، افزود، از سراسر دنیا می‌خواهد که از طریق تلاش برای انجام مذاکرات برای برقراری صلح به فلسطین کمک کنند.

وی ادامه داد، از سال ۱۹۴۷ تاکنون درباره مساله فلسطین ۷۰۵ قطعنامه از سوی مجمع عمومی سازمان ملل و ۸۶ قطعنامه از سوی شورای امنیت صادر شده است.

عباس تصریح کرد، مادامی که اسرائیل فراتر از قوانین است و از سوی کشورهای دیگر حمایت می‌شود، مشروعیت بین‌المللی و سازمان ملل فایده‌ای ندارد.

مراسم مذکور در رام‌الله با مشارکت هیئت‌هایی از ۳۰ کشور عربی و اسلامی برگزار شد که ۱۴ تن از شرکت‌کنندگان وزیر بودند، برخی از آنها همبستگی خود را با ملت فلسطین و مخالفت با تصمیم آمریکا ابراز کردند.

در این مراسم توافقنامه اعلام قدس به عنوان پایتخت جوانان اسلامی منعقد شد.

عباس مشارکت کشورهای عربی در این مراسم را واکنشی به تصمیم آمریکا درباره قدس دانست و گفت، مراسم امروز یک پاسخ است به کسانی که اعلام کردند قدس برای این یا برای آن است، هرگز، قدس عربی، اسلامی و مسیحی است و این مراسم دلیل این مطلب است.

وی تصریح کرد، این مراسم این پیام را به جهان مخابره می‌کند که قدس تنها پایتخت ملت فلسطین، پایتخت جوانان مسلمان و مسیحی و همه داعیان آزادی و صلح جهان است.

عباس در این مراسم بار دیگر تاکید کرد که با میانجی‌گری آمریکا در روند صلح مخالف است و آمریکا باید از مساله فلسطین اجتناب کند.

وی گفت، تا زمانی که آمریکا از اسرائیل جانبداری کرده و با همه قطعنامه‌های بین‌المللی درباره مساله فلسطین مخالفت ‌می‌کند، شایسته میانجی‌گری نیست.

همچنین عباس طی استقبال از هیئت ترکیه در این مراسم از روابط دوجانبه برجسته میان ملت فلسطین و ترکیه قدردانی کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت، دیدارهای این چنینی برای حمایت از ایستادگی ملت فلسطین در کنار قدس اشغالی و شکستن محاصره این شهر حائز اهمیت است، محاصره‌ای که اسرائیل با هدف حذف قدس از فلسطین و تعلق آن به کشورهای عربی تلاش دارد آن را بر این شهر تحمیل کند.

نظر شما