شناسهٔ خبر: 143318 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: میزان

دولت ترامپ تعطیل شد/عدم موافقت سنا با طرح بودجه موقت

ترامپ با وجود تلاش جمهوری‌خواهان، طرح «بودجه موقت» برای ادامه کار دولت آمریکا تا روز ۱۶ فوریه رأی لازم را برای تصویب در سنا به دست نیاورد.

به گزارش «نماینده»، در پی عدم تصویب بودجه اضطراری موقت برای جلوگیری از تعطیلی دولت ترامپ، برای نخستین بار پس از ۵ سال، دولت آمریکا با تعطیلی مواجه می‌شود.  

تلاش جمهوری‌خواهان برای ادامه کار دولت تا روز ۱۶ فوریه با شکست مواجه شد و دموکرات‌ها به دلیل وجود نگرانی‌هایی درباره مسائل مهاجرتی با بودجه موقت برای ادامه کار دولت ترامپ موافقت نکردند.

این طرح برای تصویب شدن به ۶۰ رأی سنا نیاز داشت اما موفق به کسب ۵۰ رأی شد.

یکی از موارد اختلافی که در مورد لایحه بودجه رخ داده، سرنوشت آن دسته از پناهجویان غیرقانونی موسوم به «رویاپردازان» است که در زمان کودکی وارد خاک آمریکا شده اند.

مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته (پنجشنبه) با ۲۳۰ رای موافق دربرابر ۱۹۷ رای مخالف، یک طرح بودجه اضطراری برای ادامه کار دولت آمریکا تا ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) را تصویب کرد.

عدم تصویب این طرح در سنا تا ساعت ۲۴ جمعه به وقت محلی (۸:۳۰ صبح شنبه به وقت تهران) به تعطیلی دولت فدرال منجر خواهد شد.

بلافاصله پس از عدم تصویب طرح بودجه موقت، کاخ سفید دموکرات‌ها را عامل تعطیلی دولت اعلام کرده و آنها را مورد انتقاد قرار داده است.

سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای دموکرات‌ها را «بازنده‌های کارشکن و نه قانونگذار» توصیف کرده و می‌گوید: در حالیکه دموکرات‌ها با خواسته‌های بی‌رحمانه خود شهروندان قانونی ما را در تنگنا قرار داده‌اند (به گروگان گرفته‌اند)، ما درباره مهاجران غیرقانونی مذاکره نمی‌کنیم.

تعطیلی دولت آمریکا به چه معناست؟

دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا تعطیل می شود. در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تاکنون چندبار دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند. بعد از سال‌ها، اولین بار است که رئیس جمهوری جمهوریخواه و به رغم داشتن اکثریت در سنا و مجلس نمایندگان، با تعطیلی روبرو می‌شود.

نظر شما