شناسهٔ خبر: 143312 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: میزان

دولت منابع کافی برای تامین ارز در اختیار ندارد/ تک نرخی شدن ارز فعلا ممکن نیست

ارز عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت منابع کافی برای تامین ارز در اختیار ندارد و نمی تواند به تقاضا پاسخ دهد،گفت: مدیریت بر بازار ضعیف شده است.

به گزارش «نماینده» مجیدرضا حریری اظهار کرد: تک نرخی شدن ارز یک ضرورت است و ارز چند نرخی منشا فساد است و در حال حاضر حدود ۸۰۰ تومان اختلاف قیمت بین ارز بانک مرکزی و بازار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نمی توان قیمت ارز را تک نرخی کرد، افزود: روزی می توان ارز را تک نرخی کرد که همه منابع ارزی که مربوط به دولت است در اختیارش قرار داشته باشد در حالی که هم اکنون همه منابع را در اختیار ندارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: چون تک نرخی شدن در بازار تکانه ایجاد می کند، دولت باید بتواند در این شرایط به تقاضاهای بازار پاسخ دهد بنابراین باید ارز کافی در اختیار داشته باشد امری که فعلا ممکن نیست.

حریری تصریح کرد: در بسیاری از کشورها نتوانستیم منابع ارزی خود را منتقل کنیم برای اینکار باید در سیستم روان بانکی باشیم که ما قرار نداریم.

وی در پاسخ به این سئوال که نرخ واقعی ارز باید چقدر باشد، گفت: هیچ معیاری برای اینکه نرخ ارز با ریال را با آن بسنجیم نداریم برای همین هر کسی یک عدد را اعلام می کند.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: اقتصاد ما یک اقتصاد دولتی است، درآمدها و عمده مخارج ما از طریق دولت انجام می شود، عمده تولیدات کشور دست دولت است، لذا آمار موثق و معینی که با آن بتوانیم پول ملی مان را با یک پول ملی دیگر در دنیا بسنجیم نداریم.

حریری خاطرنشان کرد: تعیین نرخ ارز در کشور عمدتا بر اساس عرضه و تقاضا در بازار شکل می گیرد در حالی که ارز کالا نیست که بر اساس عرضه و تقاضا شکل بگیرد و در هیچ کجای دنیا نیز این گونه نیست.

وی درباره افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر گفت: حوادثی که پیش آمد نرخ دلار را از کانال ۴۱۰۰ تومان به کانال ۴۴۰۰ رساند و از طرفی همزمان وضع قانون مالیات بر ارزش افزوده در دبی نیز در این باره تاثیر گذار بوده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: دولت منابع کافی برای تامین ارز در اختیار ندارد و نمی تواند به تقاضا پاسخ دهد در نتیجه مدیریت بر بازار ضعیف شده است.

نظر شما