شناسهٔ خبر: 141850 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

نوبخت ‌در دیدار با آیت‌الله مکارم‌شیرازی مطرح کرد

واریز ۲۸۱میلیارد تومان بلاعوض به‌حساب بنیاد مسکن برای زلزله‌زدگان‌

نوبخت43 رئیس سازمان برنامه‌وبودجه از واریز ۲۸۱میلیارد تومان بلاعوض به‌حساب بنیاد مسکن برای زلزله‌زدگان‌ خبر داد.

به گزارش «نماینده» از قم، محمدباقر نوبخت صبح امروز در دیدار آیت‌الله مکارم شیرازی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به حادثه زلزله در غرب کشور اظهار داشت: دولت سه وظیفه امداد و نجات، اسکان موقت و اسکان دائمی را پس از وقوع حادثه در دستور کار قرار داد و مردم هم در این زمینه کمک‌های قابل‌ستایشی به زلزله‌زدگان ارائه دادند.

وی با بیان اینکه در سفر رئیس‌جمهوری به کرمانشاه از همان روز نخست دستورات لازم داده شد و در پنج سرفصل کمک به زلزله‌زدگان برنامه‌ریزی شد، افزود: موضوع رسیدگی به زلزله‌زدگان همچنان در دولت با جدیت در دستور کار قرار دارد و از مردم می‌خواهیم در بازسازی خانه‌های تخریب‌شده اصول فنی و ایمنی را رعایت کنند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با تأکید بر اینکه "به‌دلیل عدم رعایت اصول ایمنی متأسفانه شاهد تخریب خانه‌های تازه‌ساخت در زمین‌لرزه بوده‌ایم"، ابراز کرد: دولت ۲۸۱ میلیارد تومان به‌صورت بلاعوض و ۶۵۹ میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان‌قیمت برای زلزله‌زدگان در نظر گرفته ‌که این پول علی‌رغم محدودیت‌های بودجه‌ای هم‌اکنون به‌حساب بنیاد مسکن واریز شده است.

وی خاطرنشان کرد: فضای مجازی کنار وجه مثبت دارای وجوه منفی نیز هستند که با توجه به ابلاغ مقام معظم رهبری در تشکیل شورای عالی فضای مجازی، برنامه‌ریزی‌ها برای اقدام متناسب با فرهنگ ایران در حال انجام است.

نوبخت با اشاره به ناکافی بودن سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی عنوان کرد: در این شرایط نمی‌توان مالیات واحدهای خرد را افزایش داد و به همین منظور در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای لازم برای جلوگیری از فرار مالیات دانه‌درشتان هستیم.

وی با بیان اینکه درآمدهای نفتی از سال ۹۲ تاکنون از ۴۱ درصد به ۲۶ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: سهم مالیات در تولید ناخالص بسیار اندک است و سهم مالیات از ۳۳ درصد از سال ۹۲ تاکنون به ۳۶ درصد رسیده است.

نظر شما