شناسهٔ خبر: 141135 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

پرداخت حقوق معلمان بودجه آموزش‌وپرورش را می‌بلعد

معلمان عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها باید به کمک وزارت آموزش و پرورش بیایند، تصریح کرد: باید ردیف پرداخت حقوق از هزینه‎های تربیتی مدارس جدا شود.

به گزارش «نماینده» فاطمه سعیدی با اشاره به بودجه اندک آموزش و پرورش در حوزه تربیتی و امکانات آموزشی، تصریح کرد: متأسفانه فقط ۲ درصد از بودجه آموزش و پرورش در قالب پرداخت سرانه به مدارس صرف امور آموزشی و تربیتی می‌شود که عملا این رقم پایین نیز صرف هزینه‌های جاری مدارس می‌شود نه ارتقای امکانات آموزشی و تربیتی.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد که بودجه وزارت آموزش و پرورش به دو بخش تقسیم شود به طوریکه هزینه‌های مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان از یک ردیف بودجه‌ای و هزینه‌های آموزشی و تربیتی از ردیف مجزای دیگری تخصیص یابد تا تمام بودجه این وزارتخانه به شکل فعلی صرف پرداخت حقوق و مزایا کارکنان خود نشود.

عضو فراکسیون امید مجلس افزود: در حال حاضر وضعیت بسیاری از مدارس در همین تهران و نه شهرهای محروم به گونه‌ای است که مدیران مدارس نمی‌توانند حداقل‌های لازم برای دانش‌آموزان را تأمین کنند؛ در چنین شرایطی تنها راه حل برای گرداندن چرخ مدرسه مشارکت‌های مالی مردمی و خیران است.

وی تأمین هزینه‌های آموزش و پرورش را یکی از اولویت‌های اصلی دولت دوازدهم برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۳ میلیون دانش‌آموز ایرانی در مدارس سراسر کشور پشت صندلی‌های کلاس در انتظار تأمین حداقل‌های خود برای تحصیل هستند و وقتی مدرسه‌ای حتی از تأمین سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و یا آب آشامیدنی محروم است نباید انتظار چندانی از خروجی آن مدرسه داشت.

سعیدی با بیان اینکه در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش یک میلیون پرسنل دارد که پرداخت حقوق و مزایای این افراد ۹۸ درصد بودجه کل آموزش و پرورش را می‌بلعد، عنوان کرد: در چنین شرایطی که این اختصاص حداکثری به حقوق و مزایا وجود دارد باز هم عده‌ای حق التدریس و بازنشسته همواره از عدم اخذ حقوق و مزایای خود گلایه‌مند هستند؛ در نتیجه بودجه وزارت آموزش و پرورش باید در مقطع کنونی ارتقا یابد.

وی با تأکید بر اینکه سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نیز باید به کمک وزارت آموزش و پرورش بیایند، افزود: همانطور که در اجرای طرح بیمه سلامت همه دستگاه‌ها به مشارکت وزارت بهداشت آمدند، برای پیشبرد اهداف آموزشی کشور نیز لازم است دستگاه‌ها به مدد وزارت آموزش و پرورش بیایند؛ هیچ چیز مهم‌تر از تعلیم و تربیت فرزندان این مملکت نیست و این امر نیاز به بودجه و هزینه دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس استفاده از ظرفیت خیرین را یکی دیگر از راهکارهای پیش‌رو برای گذر از مقطع کنونی دانست و یادآور شد: باید با اطلاع رسانی و روشن گری در خصوص وضعیت مدارس در سراسر کشور از این ظرفیت نهایت استفاده را برد و هیچ جایی در کشور به این میزان نیازمند کمک و همیاری عمومی مردمی نیست.

نظر شما