شناسهٔ خبر: 140885 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

موگرینی: خروج آمریکا از برجام یعنی واشنگتن قابل اعتماد نیست

موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در صورت خروج آمریکا از برجام، پیامی که برای دنیا مخابره می‌شود این است که واشنگتن قابل اعتماد نیست.

به گزارش «نماینده»، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس بار دیگر لغو توافق هسته‌ای از طرف آمریکا را اشتباه خواند.

وی در سخنانی گفت: در صورت خروج آمریکا از برجام، پیامی که برای دنیا مخابره می‌شود این است که واشنگتن قابل اعتماد نیست چون توافقی را رد می‌کند که همین کشور {آمریکا} دو سال پیش در شورای امنیت در حمایت از آن رأی داد و قطعنامه مربوط به توافق هسته‌ای به‌اتفاق آرا به تصویب رسید.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی خروج از توافق هسته‌ای ایران را اشتباه ارزیابی کرده است که انتظار می‌رود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی یکشنبه آینده خود توافق هسته‌ای با ایران را تأیید نکند.

توافق هسته‌ای ایران یکی از موضوعات مهم نشست دوشنبه آینده وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ خواهد بود.

عدم تأیید توافق هسته‌ای از سوی ترامپ، به کنگره آمریکا اجازه خواهد داد تا به رئیس جمهور اجازه دهد تحریم‌ها و محدودیت‌های بیشتری را علیه ایران وضع کند.

کنگره بر اساس قانونی، رئیس جمهور آمریکا را ملزم کرده است تا هر ۹۰ روز پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کند.

بر اساس قانون بازنگری توافق هسته‌ای، اگر رئیس جمهور توافق هسته‌ای را تأیید نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا تحریم‌هایی را که بر اساس توافق هسته‌ای تعلیق شده، بار دیگر از سر بگیرد، آن هم با رأی اکثریت هر دو مجلس.

تلاش‌های دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران اکنون بر کنگره آمریکا متمرکز شده است.

۳۱ اوت آژانس بین المللی انرژی اتمی برای هشتمین بار متوالی پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای را تأیید کرده است. ۱۴ سپتامبر نیز دولت ترامپ لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید کرده است.

برخی مقام‌های آمریکایی نیز اعلام کرده‌اند که دولت واشنگتن قصد دارد تا راهبرد جدیدی را در قبال ایران معرفی کند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: تحت راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، توافق فعلی حفظ خواهد شد ولی همراه با تلاش‌هایی که در چارچوب توافق هسته‌ای فعلی صورت گرفته، سعی خواهد شد تا بازرسی‌ها تقویت گردد و طرحی برای آنچه پس از انقضای اعتبار توافق هسته‌ای اتفاق می‌افتد، تنظیم شود.

نظر شما