شناسهٔ خبر: 140480 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

عراقچی: برنامه مدرن سازی تسلیحات هسته‌ای منجر به آغاز دور جدید مسابقات هسته‌ای می‌شود

عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان از برنامه دارندگان سلاح‌های هسته‌ای برای مدرن سازی سلاح‌های خود انتقاد و اعلام کرد: این اقدام منجر به آغاز یک دور جدید از مسابقه مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای است.

به گزارش «نماینده» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه کشورمان در نشست عالی‌ مجمع عمومی سازمان ملل برای بزرگداشت روز بین‌المللی امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای با انتقاد از پای بند نبودن کشورهای هسته‌ای به تعهداتشان برای امحای کامل این سلاح‌ها افزود: در گذشته برخی اقدامات برای جلوگیری از مسابقه سلاح‌های هسته‌ای آغاز شده بود، اما عملکرد اخیر آمریکا برای تضمین اینکه زرادخانه سلاح‌های هسته‌ایش قوی‌تر از دیگران باشد، دعوتی آشکار به آغاز دور جدیدی از مسابقه سلاح‌های هسته‌ای است.

وی از برنامه دارندگان سلاح‌های هسته‌ای برای مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای خود نیز انتقاد و اعلام کرد: این اقدام منجر به آغاز یک دور جدید از مسابقه مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: این اقدامات نگران کننده است و موجب تشدید وضعیت امنیت بین‌المللی خواهد شد و باید خاتمه پیدا کند.

عراقچی افزود: تصویب معاهده ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای در سال جاری در سازمان ملل نشان داد که کشورهای جهان دیگر این روندها را تحمل نخواهند کرد.

وی با اشاره به حمایت ایران از اهداف کلی این معاهده، گفت: برخلاف برخی کشورها، ایران معتقد است که این معاهده نه تنها پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) را به مخاطره نمی‌اندازد، بلکه آن را تقویت نیز خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: آنچه ان پی تی را به مخاطره انداخته نقض ماده ۶ آن از سوی کشورهای هسته‌ای است که به بهانه‌های مختلف طی حدود ۵۰ سال گذشته ادامه داشته است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ان پی تی این بود که هیچکس نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد، بر لزوم جهان شمولی این پیمان و ضرورت ورود رژیم صهیونیستی به آن برای رهایی از خطر سلاح‌های هسته‌ای این رژیم تأکید کرد.

عراقچی در پایان برجام را نشانه موفقیت تاریخی دیپلماسی و بخش مهمی از نظام عدم اشاعه دانست و اعلام کرد: ایران طی دو سال گذشته به تعهدات خود پای بند بوده که توسط ۸ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  تأیید شده است.

وی با اشاره به  حمایت جامعه جهانی از ادامه اجرای برجام  خواستار پایبندی همه کشورهای ذیربط به تعهدات خود بر اساس برجام شد.

نظر شما