شناسهٔ خبر: 140444 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

انتقاد شدید اتحادیه عرب از همه پرسی/العبادی: نتیجه را نمی‌پذیریم

همه پرسی کردستان رای گیری همه پرسی اقلیم کردستان عراق در حالی پایان یافت که سیل انتقادات طرف های داخلی و خارجی از آن، همچنان ادامه دارد.

به گزارش «نماینده»، همه پرسی استقلال اقلیم کردستان تاکنون با واکنش های بسیاری در عرصه های داخلی و خارجی مواجه شده است.

*نتایج نشست سری در منزل زیباری؛ کرکوک پایتخت می شود/ ایجاد ارتش مشترک با کردهای سوریه!

روزنامه وطن ترکیه نوشت: پیش از انجام همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق، مقامات این منطقه نشستی سری تشکیل داده اند.

بر این اساس در این نشست که در منزل «هوشیار زیباری» مشاور بارزانی انجام گرفته در خصوص آینده سیاسی و نظامی اقلیم تصمیم گیری شده است.

روزنامه وطن می افزاید: در این نشست تصمیمات مهمی در خصوص آینده اقلیم کردستان گرفته شده که مسلما برای عراق خطرناک خواهد بود.

از جمله این تصمیمات انتخاب شهر کرکوک به عنوان پایتخت و تشکیل ارتش مشترک با کردهای سوریه بوده است.

همچنین قرار است دو منطقه کردنشین در عراق و سوریه مرزهای مشترک را برداشته و اقدام به صدور گذرنامه های یکسان کنند.

به نوشته این روزنامه ترکیه ای، تصمیم دیگر این نشست سری، ادامه سیاست اخراج اقوام ترکمن و عرب از مناطق کردنشین بوده است.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین تاکید کرده اند که سیاست ایجاد کردستان بزرگ باید ادامه یافته و اقدامات تدریجی برای افزایش مرزهای کشور جدید انجام گیرد.

*قلیچدار اوغلو: یافتن راه حل مشترک برای حل مسئله کردستان ضروری است

  «کمال قلیچدار اوغلو» با انتقاد از همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق بر لزوم یافتن راه حلی مشترک برای حل مسئله اقلیم کردستان عراق تاکید کرد.

وی گفت: دولت عراق، ترکیه و ایران باید سریعا برای حل این مسئله راه حل مشترکی بیابند.

به گفته قلیچدار اوغلو اگر در این زمینه راه حل مناسبی یافت شود، ترکیه می تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی همچنین دستیابی نمایندگان پارلمان ترکیه به یک اجماع در این خصوص را ضروری دانست.

*وزارت خارجه آمریکا: برگزاری یکجانبه همه پرسی اقلیم کردستان عراق ما را نا امید کرد

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای در واکنش به برگزاری همه پرسی جدایی کردستان عراق، ابراز نا امیدی کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده که ایالات متحده احساس نا امیدی عمیقی در خصوص تصمیم دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی یک جانبه در اقلیم کردستان و مناطق خارج از محدوده آن دارد.

وزارت خارجه آمریکا افزوده: ما معتقدیم که همه طرف ها باید در گفتگویی سازنده برای ایجاد آینده ای بهتر برای عراقی ها مشارکت داشته باشند همچنین ایالات متحده با خشونت و اقدامات یک جانبه از سوی هر دو طرف برای تغییر مرزها مخالفت می کند.

در این بیانیه آمده که روابط تاریخی ایالات متحده با مردم کردستان در پی برگزاری همه پرسی تغییر نخواهد کرد اما معتقدیم که این اقدام مسأله بی ثباتی را تشدید می کند و برای مردم کردستان و این اقلیم دشواری های زیادی به همراه خواهد داشت.

با وجود هشدارهای بین المللی و داخلی روز دوشنبه (دیروز) همه پرسی کردستان در این اقلیم و مناطق مورد مناقشه برگزار شد، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در واکنش به این اقدام تأکید کرد که بغداد نتایج این همه پرسی را به رسمیت نمی شناسد.

*اتحادیه عرب: همه پرسی استقلال کردستان عراق وبال منطقه خواهد بود

«کمال حسن علی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق به شدت انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: همه پرسی استقلال کردستان وبال منطقه خواهد بود.

این مقام اتحادیه عرب افزود: آنچه اکنون در اقلیم کردستان عراق رخ می دهد، نمونه ای از وجود انشقاق و جدایی در منطقه است.

* حیدر العبادی: نتایج همه پرسی اقلیم کردستان را نمی پذیریم

نخست وزیر عراق در سخنانی بر عدم به رسمیت شناختن نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق که روز دوشنبه برگزار گردید تاکید کرد.

حیدر العبادی با بیان اینکه این همه پرسی بدون نظارت قانونی و به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه بین الملل برگزار شده است از افزایش اقدامات علیه مسئولان این «هرج و مرج و فتنه» خبر داد.

وی در جریان بازدید از مقر فرماندهی عملیات مشترک گفت: نیروهای ما بر روی زمین مشغول مبارزه هستند و هیچ چیز ثانوی همچون همه پرسی یا غیره آنها را به خود مشغول نمی کند.

العبادی افزود: دادگاه فدرال بر عدم برگزاری همه پرسی بخاطر مغایرت آن با قانون اساسی تاکید کرده و ما حاضر نیستیم نتایج این همه پرسی را قبول کنیم.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: ما به زور متوسل نخواهیم شد و بر قانون اساسی تکیه داریم و این تنها دادگاه فدرال است که به این اختلاف رسیدگی می کند. ما یا هر طرف دیگری نتایج همه پرسی را نخواهیم پذیرفت و اقدامات خود علیه مسئولان این فتنه را تشدید خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: مناطق مورد اختلاف باید تحت اختیار دولت فدرال قرار گیرد و در جریان همه پرسی شاهد تهدید شهروندان با زور بوده ایم.

* میزان مشارکت در همه پرسی؛ ۷۲ درصد

کمیسیون انتخابات و همه پرسی در اقلیم کردستان عراق میزان مشارکت در همه پرسی جدایی این اقلیم را ۷۲.۱۶ درصد اعلام کرد.

در همین راستا، «شیروان زراری» سخنگوی این کمیسیون در جریان نشستی خبری میزان مشارکت در همه پرسی مذکور را ۷۲.۱۶ درصد اعلام نمود.

وی همچنین افزود: شمار شرکت کنندگان در همه پرسی بالغ بر ۳ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۲۵ نفر بوده است.

* ابراز نگرانی سازمان ملل درباره پیامدهای همه پرسی اقلیم کردستان

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه نسبت به احتمال عدم ثبات در اقلیم کردستان عراق در پی برگزاری همه پرسی جدایی این منطقه ابراز نگرانی کرد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه نسبت به احتمال عدم ثبات در اقلیم کردستان عراق در پی برگزاری همه پرسی جدایی این منطقه ابراز نگرانی کرد.

گوترش ضمن تاکید بر احترام به وحدت، حاکمیت و ثبات عراق افزود که مسائل موجود بین بغداد و اربیل باید با گفتگو حل شود.

میزان مشارکت نهایی بر اساس اعلام یک منبع وابسته به کمیته همه پرسی اقلیم کردستان

یک منبع وابسته به کمیته همه پرسی اقلیم کردستان عراق در گفتگو با اسپوتنیک، میزان مشارکت نهایی را ۸۰ درصد خواند.

اتحادیه عرب: همه پرسی وبالی بر منطقه است

منابع وابسته به اتحادیه عرب همه پرسی را وبالی بر منطقه دانستند.

اعلام موعد نتیجه همه پرسی

کمیته همه پرسی اقلیم کردستان اعلام کرد: نتیجه نهایی همه پرسی طی ۷۲ ساعت آینده اعلام خواهد شد.

رأی گیری برای همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق به پایان رسید. منابع عراقی اعلام کردند که رای گیری دقایقی قبل پس از تمدید یکساعته به پایان رسیده و حوزه ها بسته شده است.

این منابع از شروع شمار آراء خبر دادند.

اجبار آوارگان عراقی برای مشارکت در همه پرسی اقلیم کردستان

فعالان ایزدی عراقی اعلام کردند که آوارگان عراقی که گروه تروریستی داعش چند سال قبل آنها را از خانه و کاشانه شان بیرون کرده بود این بار با تهدیدات نیروهای اقلیم کردستان عراق روبه رو شدند آنها یا باید در همه پرسی این اقلیم با رای آری شرکت می کردند و یا گرسنگی می کشیده و از اردوگاه های محل اسکانشان بیرون می شدند.

منابع عراقی در اردوگاه های آوارگان در دهوک و زاخو تاکید کردند که نیروهای امنیتی اقلیم کردستان خانواده های آواره را در اردوگاه های خانک و جم مشکو تهدید کردند که اگر در همه پرسی شرکت نکنند آنها را بیرون کرده و از غذا محروم میشوند.

یکی از آوارگان ایزدی از اردوگاه جم مشکو در دهوک گفت که صبح امروز از سوی نیروهای اقلیم تهدید شده اند که اگر با رای آری در همه پرسی شرکت نکنند چادر آنها مصادره می شود. یکی از این آوارگان قصد ترک اردوگاه به سمت سنونی را داشته اما نیروهای اقلیم مدارک شناسایی وی را مصادره کردند.

علی البیاتی رئیس نهاد «نجات ترکمان ها» در عراق گفت که خانواده های ترکمان از سوی نیروهای احزاب کرد تهدید شده اند

جبهه العمل الاسلامی لبنان؛ همه پرسی اقلیم کردستان توطئه آمریکایی صهیونیستی است

در بیانیه صادره از سوی جبهه العمل الاسلامی لبنان آمده است:همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق یک توطئه آمریکایی صهیونیستی جدید و در عین حال قدیمی است که هدف آن تجزیه عراق و سوریه و کشورهای همسایه و باقی نگه داشتن تنش های طایفه ای و مذهبی و نژادی در منطقه به شمار می آید.

دراین بیانیه تاکید شده است:این همه پرسی یک چالش جدید پیش روی امت عربی و اسلامی بعد از چالش تروریسم تکفیری که ترس و وحشت و کشتار را به اسم دین برجای گذاشت قرار می دهد. این همه پرسی در شرایطی صورت می گیرد که تکفیری ها در حال شکست هستند تنها دشمن صهیونیستی خواهان تسریع اجرای آن است و موافقت خود را قبل از هر دولت دیگری در جهان اعلام کرد. همکاری امنیتی و نظامی میان دشمن صهیونیستی و اقلیم کردستان عراق از دیر باز وجود دارد و ما نسبت به قرار گرفتن پرچم صهیونیستها در کنار پرچم کردستان متاسفیم چرا که این مساله همکاری با رژیم مذکور را نشان می دهد. ما به برادران کرد خود نصیحت می کنیم که از پیرامون عربی و اسلامی خود جدا نشوند چرا که آن دیر یا زود تنها پناهگاه آنها خواهد بود آمریکا و رژیم صهیونیستی می خواهند امت و کشورهای ما را تکه تکه و ضعیف ببینند.

گفتگوی مهر بامقام سابق وزارت‌خارجه آمریکا: «تجزیه» اوضاع عراق را بدتر می‌کند/ ایران مشکلی با قومیتها ندارد

«جان لیمبرت» رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان عراق به خبرنگار مهرگفت: اصول در اینجا مهم است. بسیاری از کشورهای خاورمیانه باید راهی را برای زندگی با هویتهای قومی، نژادی و مذهبی بیابند.

وی در ادامه تصریح کرد: ایران هرگز در خصوص همزیستی با قومیتها مشکلی نداشته است. اما برخی کشورها از جمله عراق با این موضوع دارای مشکلاتی بوده اند.

رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود: از همین رو است که در عراق شاهد این معضلات هستیم.

وی یادآور شد: در ایران مرزها بین کرد، عرب، ترک و فارس هرگز متصلب نشده است. بسیاری از مناطق دارای ترکیب جمعیتی متنوع هستند و ازدواجهایی میان اقوام مختلف صورت گرفته است.

دستیار معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه تأکید کرد: در خصوص مرزهای مذهبی هم در خصوص ایران می توان این موضوع را گفت و تصدیق کرد.

جان لمبرت در ادامه افزود: در عراق میراثی از سیاستهای قومی و مذهبی وجود دارد و در حال حاضر نیز عراق با این میراث مواجه است.

این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: اما باید توجه داشت که تقسیم کشور عراق به دولتها(کشورها) ی کوچک هیچ چیزی را حل نخواهد کرد.

وی افزود: در واقع تقسیم عراق اوضاع را وخیم تر می کند.

لمبرت در پایان تصریح کرد: البته همسایگان عراق از اقدام همه پرسی اقلیم کردستان عراق خوشحال و خرسند نخواهند شد. چرا که این کشورها جمعیتهای کردی در خود دارند که برخی از آنها نسبت به آن آسیب پذیر هستند.

*رد پای صهیونیستها در همه پرسی اقلیم/پیشمرگ‌ها:از نتانیاهو ممنونیم

سیروان بارزانی فرمانده نیروهای پیشمرگه در گفتگو با خبرگزاری نووستی گفت: در حال حاضر در شرایط بسیار پیچیده ای به سر می بریم چرا که شاهد مرحله انتقالی در تاریخ کردها هستیم.

وی افزود: ما هرگز کسانی را که از ما حمایت جدی به عمل آوردند از جمله اسرائیل فراموش نخواهیم کرد. ما با اسرائیل مرزهای مشترک و حریم هوایی مشترک نداریم بنابراین هیچ کمک نظامی از سوی آنها دریافت نکردیم بلکه تنها حمایت سیاسی و معنوی دریافت کردیم. ما از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به دلیل این حمایت تشکر می کنیم.

در میان مخالفتهای منطقه ای و جهانی تنها رژیم صهیونیستی با برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق موافق بود.

*ترکیه شبکه کُردی را از «ترک‌ست» حذف کرد

 رووداو اعلام کرد که شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه امروز دوشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ پخش شبکه کُردی رووداو را بر روی ماهواره «ترک‌ست» متوقف کرده است.

بر اساس این گزارش؛ شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه با حذف شبکه اقلیم کردستان از ترکست موافقت کرده است.

این شبکه اخبار مربوط به همه پرسی را به طور گسترده پوشش می دهد.

*منع آمد و شد وسایل نقلیه در کرکوک

  «افراسیاب کامل» سخنگوی فرماندهی نیروهای پلیس کرکوک اعلام کرد که بنا به دستور استانداری کرکوک و فرمانده پلیس منع آمد شد خودروها و وسال نقلیه را داخل این استان تا اطلاع ثانوی اجرا می کند.

از سوی دیگر خبرنگار المیادین گزارش داد که نیروهای پیشمرگ تجهیزات نظامی خود را به پایگاه نظامی مخمور واقع در شرق موصل ارسال می کنند.

پیشتر نیز منابع عراقی از اعزام شمار زیادی از نیروهای حشد شعبی به سوی طوزخورماتو به منظور مقابله با حوادث احتمالی خبر دادند.

با وجود تمام مخالفتهای منطقه ای و جهانی اقلیم کردستان عراق امروز همه پرسی جدایی خود را از این کشور اجرا کرد.

*اقدامات اجرایی دولت عراق ضد همه پرسی

یک منبع دولتی عراقی اعلام کرد که دولت عراق شروع به اجرای مصوبات شورای امنیت ملی درباره همه پرسی اقلیم کردستان کرده است.

این منبع بیان کرد: در این راستا هماهنگی های لازم با کشورهای مربوطه برای توقف همکاری با اقلیم درباره گذرگاههای مرزی، فرودگاه و صادرات نفت به عمل آمده است و ما از این کشورها خواستیم که فقط از طریق دولت مرکزی تعامل کنند و این کشورها نیز موافقت خود را به عمل آورده اند و اقدامات در این زمینه به عمل آمده است. دستور العملی هایی به دستگاههای نظارتی و قضائی برای پیگیری اموالی که در حساب اقلیم و برخی سیاستمداران از فروش نفت اقلیم بدون هماهنگی با دولت مرکزی است، داده شده است.

منبع مذکور تاکید کرد: هیچ مذاکره ای با اقلیم کردستان به دنبال همه پرسی غیرقانونی به عمل نمی آید. اقدامات عملی در مناطق تحت سیطره اقلیم که در آن سیاست امر واقع به عمل آمده، اتخاذ خواهد شد. اقدامات قانونی ضد کارکنانی که در اجرای همه پرسی اقلیم مشارکت داشته اند به عمل خواهد آمد و اقدامات دیگری علاوه بر تصمیمات شورای امنیت ملی برای حفظ وحدت اراضی عراق و حمایت از شهروندان به عمل خواهد آمد.

*نماینده پارلمان عراق: همه پرسی اقلیم طرح رژیم صهیونیستی برای تجزیه عراق است

، عبود العیساوی عضو پارلمان عراق تاکید کرد: اصرار مسئولان اقلیم کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی برای برگزاری همه پرسی در واقع اجرای نقشه صهیونیستها برای تجزیه عراق به صورت کامل به شمار می آید.

وی در ادامه افزود: برگزاری این همه پرسی یک راه سریع و آسان ترین راه برای نابودی عراق از طریق جدایی اقلیم کردستان محسوب می شود. مسئولیت این اتفاق هم چنین بر عهده رهبران روند سیاسی در عراق است چرا که نتوانستند بر کشورهای منطقه برای توقف این طرح تاثیر بگذارند.

از سوی دیگر موفق الربیعی یکی از اعضای پارلمان این کشور گفت که قصد دارد پیشنهادی مبنی بر کاهش تاثیر آراء فراکسیون نمایندگان کرد در پارلمان ارائه دهد به طوریکه آراء آنها برای تصویب طرح ها کاهش یابد.

*اعزام نیروهای حشد شعبی به طوزخورماتو

 یک منبع امنیتی در استان دیالی از گسیل شدن نیروهای حشد شعبی به سوی طوزخورماتو در استان صلاح الدین از بیم هر حادثه غیرقابل پیش بینی پس از همه پرسی خبر داد.

این منبع بیان کرد:شمار زیادی از نیروهای تیپ ۲۳ حشد شعبی عازم طوزخورماتو در استان صلاح الدین شده است.

منبع مذکور اعلام کرد: نیروهای حشد شعبی که عازم طوزخورماتو شده اند به منظور حمایت از نیروهای امنیتی و حشد شعبی در آن مناطق در صورت بروز حوادث غیرقابل پیش بینی و هر گونه تنش احتمالی با نیروهای کُردی است.

*وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد: موضع لندن درباره همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق

«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس دقایقی پیش با انتشار یک پیام توئیتری به اظهارنظر درباره همه پرسی امروز جدائی اقلیم کردستان از دولت عراق پرداخت.

وزیر خارجه انگلیس در این خصوص اعلام کرد: از همه طرف ها  می خواهیم با حفظ آرامش در تلاش برای شکست داعش با یکدیگر همکاری کنند.

جانسون ادامه داد: آینده عراق در گرو گفتگو قرار دارد. انگلستان نیز آمادگی خود را برای کمک در این زمینه اعلام می کند.

لازم به ذکر است، اقلیم کردستان عراق علیرغم مخالفت های گسترده منطقه ای و بین المللی امروز ۲۵ سپتامبر در حال برگزاری همه پرسی جدائی از دولت مرکزی عراق است.

*گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان/تأکید بر حفظ وحدت اراضی سوریه و عراق

  «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای خود به صورت تلفنی گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این گفتگوی تلفنی در خصوص آخرین تحولات سوریه و عراق بحث و تبادل نظر کردند.

طبق اعلام رسانه های عربی، پوتین و اردوغان در جریان این تماس تلفنی بر لزوم حراست از وحدت اراضی عراق تأکید کردند.

گفتنی است، مقامات عراقی برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را برای وحدت اراضی این کشور تهدیدآمیز می دانند.

*درگیری حشد شعبی با نیروهای پیشمرگه در طوزخورماتو تکذیب شد

علی الحسینی سخنگوی حشد شعبی عراق در محور شمال، هر گونه درگیری مسلحانه میان حشد شعبی و نیروهای پیشمرگه در طوزخورماتو در استان صلاح الدین را تکذیب کرد.

وی افزود: آنچه رسانه ها درباره درگیری های مسلحانه میان حشد شعبی و نیروهای پیشمرگه مخابره کرده اند بی اساس و کذب است. اوضاع در طوزخورماتو آرام و هیچ تنشی میان نیروهای مستقر در آنجا وجود ندارد. آنچه رخ داده و یک غیرنظامی کشته شده است ناشی از تیراندازی افراد ناشناس بوده است.

*مقتدا صدر از دولت خواست به نیروهای نظامی آماده باش بدهد

مقتدا صدر رهبر جریان صدر بیانیه ای درباره همه پرسی کردستان صادر کرد و از دولت عراق خواست که بر همه منافذ زمینی، هوایی مسلط و از مرزهای حمایت کند.

وی از دولت خواست که نیروهای امنیتی را به حالت آماده باش درآورد.

رهبر جریان صدر خواستار نشست شیعی-سنی فراگیر و در اسرع وقت درباره همه پرسی اقلیم کردستان شد و از کشورهای عربی و اسلامی خواست که نشست فوق العاده در عراق برگزار کنند.

*چاوش اوغلو:در صورت اقدام علیه ترکمن‌های اقلیم وارد عمل می‌شویم

  «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه درباره هرگونه اقدام علیه ترکمن‌ها در اقلیم کردستان عراق به مقامات این منطقه هشدار داده است.

وزیر خارجه ترکیه در این خصوص گفت: در صورت وقوع هرگونه اقدام علیه ترکمن‌ها در اقلیم کردستان عراق، آنکارا برای عملیات نظامی تردید نخواهد کرد.

*مصوبات امروز پارلمان عراق ضد همه پرسی اقلیم کردستان

 یک منبع پارلمانی عراق از تصمیمات اتخاذ شده از سوی کمیته پارلمانی مکلف به اقدامات ضد همه پرسی اقلیم کردستان خبر داد.

این منبع بیان کرد: کمیته تصمیماتی اتخاذ کرده است که حاکم الزاملی رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق در داخل جلسه پارلمان که امروز برگزار شد آنرا قرائت کرد. این تصمیمات شامل بستن همه منافذ مرزی با کردستان، عدم تعامل با شرکت های فعال در مناطق مورد مناقشه و به ویژه شرکت های نفتی و قطع حقوق کارکنانی که در همه پرسی مشارکت کرده اند، است.

به گفته این منبع؛ همچنین بر اساس این تصمیمات، فرمانده کل نیروهای مسلح ملزم به استقرار نیروهای نظامی عراق در همه مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک که قبل از ۱۰/۶/۲۰۱۴ نیروهای عراقی در آن مستقر بودند، شده است.

این منبع بیان کرد: پارلمان عراق به همه تصمیمات رای داد.

*الزاملی: تمامی مسئولان شرکت کننده در همه‌پرسی اخراج می‌شوند

  «حاکم الزاملی» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از اتخاذ گام های جدیدی علیه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان خبر داد.

حاکم الزاملی در این خصوص تصریح کرد: تمامی مسئولان دولتی و امنیتی شرکت کننده در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان از کار اخراج خواهند شد.

گفتنی است، پارلمان عراق حیدر العبادی نخست وزیر این کشور را ملزم به استقرار نیروهای عراقی در همه مناطق مورد مناقشه کرده است.

*العامری: همه پرسی توطئه بزرگ ضد عراق است/اجازه داده نمی شود

هادی العامری دبیر کل سازمان بدر اعلام کرد: برگزاری همه پرسی توطئه بزرگی ضد وحدت عراق است. آنچه در شمال عراق می گذرد توطئه بزرگی ضد وحدت عراق و حاکمیت آن است و اجازه پیاده شدن آن را هر بهایی که داشته باشد، داده نمی شود.

وی افزود: باید در برابر این توطئه ایستاد و اجازه اجرا و پیاده شدن آن به هر قیمتی که باشد را نداد.

از سوی دیگر برخی منابع بیان کردند: پارلمان عراق حیدر العبادی نخست وزیر این کشور را ملزم به استقرار نیروهای عراقی در همه مناطق مورد مناقشه کرده است.

*نوری المالکی: همه پرسی به مثابه اعلان جنگ ضد وحدت ملت عراق است

نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق اعلام کرد که مخالف همه پرسی که امروز در اقلیم کردستان برگزار می شود، است.

وی افزود: برگزاری همه پرسی به مثابه اعلان جنگ ضد وحدت ملت عراق است. همه بر غیرقانونی بودن همه پرسی تاکید دارند زیرا کاملا روشن است که هدف از آن هدف قرار دادن وحدت کشور است و این گامی است که تبعات خطرناکی بر آینده عراق به طور کلی و کردستان به شکل خاص دارد.

نوری المالکی از دولت عراق خواست که همه تدابیر لازم را برای پایان دادن به این اقدامات غیرقانونی  از طریق توقف گفتگو با همه پرسی خواهان و تحریم های فراگیر به عمل آورد. ما از آنچه پیش آمده است خرسند نیستیم اما اقلیم و رئیسی که دوره آن به پایان رسیده است مسئول عواقب آن است.

وی گفت: مواضع بسیاری از کشورهای همسایه عراق در قبال این  اقدام غیرقانونی مشخص و کوبنده است. این کشورها باید اقلیم کردستان را از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی تحریم کنند و تعاملی با آن نداشته باشند.

وی افزود: سیاست مسعود بارزانی در طی این سالها هیچگاه بر اساس مشارکت نبوده است و بارها با تجهیز ارتش عراق مخالفت کرده است و با چنگ انداختن بر نفت عراق قانون اساسی را نقض کرده و به اراضی دیگران به بهانه های واهی دست درازی کرده است.

*اردوغان: درصورت لزوم علیه اقلیم کردستان اقدام نظامی می‌کنیم

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی تأکید کرد: در صورت لزوم علیه اقلیم کردستان گزینه نظامی اتخاذ می کنیم.

بر اساس این گزارش، وی تأکید کرد: جلوی صادرات و فروش نفت اقلیم کردستان را می گیریم.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: زمانی که تمامی روزنه ها را به روی کردستان مسدود کنیم، نفت آن تمام خواهد شد.

اردوغان افزود: هیچگاه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را به رسمیت نشناخته و نخواهیم شناخت.

*دستور ویژه العبادی به نیروهای امنیتی این کشور درباره اقلیم

حیدر العبادی نخست وزیر عراق به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد که برای حمایت از شهروندانی که در مناطق تحت سیطره اقلیم  کردستان مورد تهدید و اجبار واقع می شوند، وارد عمل شوند.

*مردم جنوب «کرکوک» از همه پرسی جدایی کردستان استقبال نکردند

همه پرسی جدایی کردستان عراق، در شهرها و مناطق جنوب کرکوک، ترکلان، یایجی، کومبتلر، تازه خورماتو، البشیر و قصبه امام زین العابدین با عدم استقبال مردم رو به رو شده است.

بر این اساس، برخی از گزارش های دیگر نیز از عدم استقبال کُردها از همه پرسی استقلال از دولت مرکزی در سلیمانیه حکایت دارند.

*نچیروان بارزانی: روابط اقلیم کردستان با ترکیه ادامه می‌یابد

«نچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق بر لزوم وجود روابط خوب و حسنه میان این اقلیم و ترکیه تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: مناسبات میان اقلیم کردستان و ترکیه ادامه پیدا می کند.

وی همچنین در خصوص همه پرسی استقلال اقلیم کردستان گفت: اقشار دیگر عراق نیز در کنار کردها با بهره برداری از حقوق یکسان زندگی می کنند.

بارزانی همچنین ادامه داد: اقلیم کردستان تلاش می کند تا به دور از فضای تهدیدات، با بغداد مذاکره کند.

نخست وزیر اقلیم کردستان مدعی شد: تهدیدات نخست وزیر عراق ما را یاد صدام می اندازد.

*ایلدیریم: آموزش نیروهای پیشمرگه در بعشیقه را تعلیق می‌کنیم

«بنعلی ایلدریم» نخست وزیر ترکیه بار دیگر از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان در عراق انتقاد کرد و آن را غیرقانونی توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت:  آموزش نیروهای پیشمرگه در بعشیقه را تعلیق می‌کنیم.

ایلدریم همچنین ادامه داد: گام های دیگری را در زمینه مرزهای هوایی خود با شمال عراق اتخاذ خواهیم کرد.

وی افزود: علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، واکنش های سیاسی و نظامی به همه‌پرسی جدایی کردستان را در نظر می گیریم.

گفتنی است، صبح امروز وزارت خارجه ترکیه تأکید کرده بود که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از نظر آنکارا باطل است.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرده بود که آنکارا همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسد.

*تظاهرات مردم عراق علیه همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان

مردم عراق به مخالفت با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان برخاستند.

بر اساس این گزارش، مردم عراق در اعتراض به این همه پرسی در منطقه الخالص واقع در استان دیالی تظاهرات کردند.

تظاهرات کنندگان در این تظاهرات با سر داد شعارهایی علیه برگزارکنندگان همه پرسی، خواستار توقف فوری آن شدند.

گفتنی است، همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از امروز آغاز شد و قرار است تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه یابد.

*آنکارا بستن گذرگاه مرزی «الخابور» با کردستان عراق را تکذیب کرد

دولت ترکیه بسته شدن گذرگاه الخابور در مرزهای مشترک با اقلیم کردستان عراق را تکذیب کرد.

آنکارا اعلام کرده است که تنها تدابیر امنیتی در این گذرگاه تشدید شده اند و تصمیم دیگری در این خصوص اتخاذ نشده است.

گفتنی است، پیشتر برخی رسانه ها از بسته شدن گذرگاه الخابور در مرزهای مشترک با کردستان عراق به دلیل برگزاری همه پرسی این اقلیم خبر داده بودند.

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان امروز صبح آغاز شد و قرار است تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه یابد.

*المعلم:همه‌پرسی کردستان مردود است و دمشق آن را به رسمیت نمی‌شناسد

«ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در سخنانی تأکید کرد که دمشق همه پرسی استقلال اقلیم کردستان از دولت مرکزی بغداد را مردود می داند.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: ما با هر اقدامی که منجر به تجزیه عراق شود مخالف هستیم و موضع خود را به دولتمردان سوری ابلاغ کرده ایم.

ولید المعلم همچنین اظهار داشت: دمشق تنها عراق واحد را به رسمیت می شناسد.

وزیر خارجه سوریه همچنین با اشاره به مذاکرات آستانه تأکید کرد: این مذاکرات به فضل تلاش های ایران و روسیه، مثبت بود.

المعلم ادامه داد: الحاق ادلب به مناطق کاهش تنش نتیجه مهمی بود که در مذاکرات آستانه محقق شد.

وی همچنین ضمن انتقاد شدید از اقدامات ائتلاف آمریکایی در سوریه گفت: این ائتلاف تاکنون دهها غیرنظامی سوری را به کام مرگ کشانده و زیرساخت های سوریه را نیز تخریب کرده است.

*ترکیه گذرگاه «الخابور» در مرزهای مشترک با کردستان عراق را بست

 ترکیه گذرگاه «الخابور» در مرزهای مشترک خود با کردستان عراق را بست.

براساس این گزارش، برخی رسانه ها اعلام کردند که ترکیه این گذرگاه را به صورت یکطرفه بسته است.

وزارت خارجه ترکیه صبح امروز نیز اعلام کرده بود که در واکنش به برگزاری همه پرسی اقداماتی را انجام می دهد.

این وزارتخانه بر باطل بودن همه پرسی تأکید کرده و گفته بود که نتایج آن را به رسمیت نمی شناسد.

*رسانه صهیونیست: اسرائیل تنها حامی همه پرسی است

 کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد: اسرائیل تنها طرفی است که حمایت کامل خود از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، تلویزیون رژیم صهیونیستی همچنین عنوان کرد: به جز اسرائیل هیچ طرف دیگری رسما و علنا حمایت خود را از همه پرسی کردستان عراق اعلام نکرده است.

پیشتر عبدالرحیم الشمری نماینده پارلمان عراق در خصوص حمایت صهیونیستها از همه پرسی اقلیم کردستان گفته بود: تنها طرفی که موضع خود در حمایت از جدایی اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد را به صورت واضح و روشن اعلام کرده است، رژیم صهیونیستی است.

وی همچنین تأکید کرده بود: این موضع صراحتا توسط مقامات رژیم اسرائیل در رسانه ها عنوان شده است. پروژه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان یک پروژه صهیونیستی است. اسرائیلی ها از این رهگذر به دنبال ایجاد نا امنی در منطقه و همچنین تجزیه کشورهای مختلف و به ویژه عراق هستند.

بارزانی رأی خود را به صندوق انداخت

«مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در دقایق اولیه آغاز همه پرسی استقلال این اقلیم از دولت مرکزی بغداد، رأی خود را به صندوق انداخت.

استاندار کرکوک نیز پس از مسعود بارزانی، رأی خود را به صندوق انداخت.

قرار است رأی گیری در اقلیم کردستان تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه پیدا کند.

این همه پرسی در حالی برگزار می شود که طرف های داخلی و خارجی متعددی با آن مخالفت کرده اند.

وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه ای ضمن باطل خواندن این همه پرسی تأکید کرد که آنکارا آن را به رسمیت نمی شناسد.

*آنکارا: همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را به رسمیت نمی‌شناسیم

وزارت خارجه ترکیه به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه ترکیه تأکید کرده است که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از نظر آنکارا باطل است.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرده است که آنکارا همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین گفته است: همه پرسی استقلال کردستان عراق، تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه است.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد اگر همه‌پرسی جدایی کردستان امنیت این کشور را تهدید کند، آنکارا تمام اقداماتی را که لازم باشد، انجام می‌دهد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین از اتباع خود خواست تا هرچه سریعتر از کردستان عراق خارج شوند.

*همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق آغاز شد

 با وجود مخالفت های شدید داخلی و خارجی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق دقایقی پیش آغاز شد.

طبق اعلام رسانه های عراقی، این همه پرسی که از صبح امروز آغاز شده است تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه پیدا خواهد کرد.

*رئیس پارلمان عراق: نتیجه همه پرسی اقلیم کردستان هیچ گونه اثر قانونی نخواهد داشت

«سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق ضمن تاکید بر حفظ وحدت و تمامیت ارضی این کشور اعلام کرد که همه پرسی اقلیم کردستان بر انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت.

الجبوری گفت: وحدت عراق دغدغه اصلی ماست و از آن کوتاه نخواهیم آمد. ما به باقی ماندن کردها در چارچوب یک میهن اهتمام داریم. نمایندگان کرد نسبت به حفظ وحدت عراق قسم یاد کرده اند.

رئیس پارلمان عراق افزود: در پیش گرفتن سیاست های اشتباه باعث شده است تا خفقان ایجاد شود و کار به جایی برسد که هم اکنون شاهد آن هستیم.

وی ادامه داد: مرحله تروریسم پایان یافت و وارد مرحله سازندگی شدیم اما موضوع همه پرسی ما را غافلگیر کرد. حل مشکلات عراق از طریق گفتگو بین تمام طرف ها میسر است.

الجبوری اظهار داشت: اگر وحدت را حفظ نکنیم همگی زیان می بینیم. چارچوب دموکراتیک تنها راه حفظ وحدت عراق در مقابل خطرات است.

وی افزود: همه پرسی بر انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت و کشور را وارد مرحله جدیدی می کند. نتایج همه پرسی هیچ گونه اثر قانونی به همراه نخواهد داشت.

*گفتگوی تلفنی روحانی با اردوغان و العبادی درباره همه‌پرسی اقلیم

روسای جمهور ایران و ترکیه یکشنبه شب به صورت تلفنی پیرامون روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه و در راس آنها همه پرسی اقلیم کردستان عراق که قرار است امروز دوشنبه برگزار شود رایزنی کردند.

در همین راستا، منابع ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در این گفتگوی تلفنی اعلام کردند که همه پرسی اقلیم کردستان در صورت برگزاری موجب هرج و مرج در منطقه خواهد شد.

دو طرف همچنین بر اهمیت وحدت و تمامیت ارضی عراق تاکید کردند. روسای جمهور ایران و ترکیه در خصوص سفر ماه اکتبر اردوغان به تهران نیز گفتگو نمودند.

از سوی دیگر حسن روحانی در تماس تلفنی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق بر مخالفت با هرگونه اقدامی که مغایر تمامیت ارضی عراق باشد، تاکید کرد.

در همین حال حیدر العبادی بر تلاش دولت عراق برای تکمیل آزادسازی تمام اراضی عراق از سیطره باندهای تروریستی و اولویت این امر تاکید نمود.

*سیدعمار حکیم: عراق امروز با خنجر داعش و همه پرسی رو به رو است

سید عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق در مجلس عزای حسینی در دفترش در بغداد اظهار داشت: صبر ما زیاد است و تلاش های زیادی برای راضی کردن رهبران کُرد در خصوص عمل به قانون اساسی انجام دادیم، اما تحمیل عقیده به صورت فردی به نتیجه نخواهد رسید و همگان احساس خواهند کرد که ملت کردستان اگر به سمت همه پرسی حرکت کند بیشترین ضرر را خواهد دید.

وی افزود: خطاب به ملت کردستان می گوییم که شما دوستان ما هستید و جای شما در قلبهای ماست اما این همه پرسی شما را به نتیجه نخواهد رساند و چیزهای زیادی از دست خواهید داد و زمانی پشیمان خواهید شد که سودی ندارد.

رئیس ائتلاف ملی عراق در ادامه تصریح کرد: آبادانی در اقلیم کردستان با چه پولی صورت گرفته؟ نه اینکه با درآمد حاصل از فروش نفت و اموال عراق انجام شده پس چرا الان ما به صدام و کسانی که در عملیات انفال شرکت داشتند تشبیه می شویم؟ ما در حال حاضر در قلب نبرد با خنجرهای داعش هستیم و اکنون باید با خنجر همه پرسی رو به رو شویم. وفا و انصاف و برادری کجا رفته است؟

*عراق: اقلیم کردستان گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها را تحویل دهد

دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق، حیدر العبادی ریاست نشست شورای وزارتی امنیت ملی این کشور را برعهده داشت. در این نشست در خصوص مساله همه پرسی اقلیم کردستان عراق بحث شد. شرکت کنندگان تاکید کردند که این همه پرسی یک اقدام در تعارض با قانون اساسی کشور بوده و امنیت و ثبات عراق را به خطر می اندازد.

آنها اعلام کردند که همه پرسی یک اقدام یک جانبه به شمار آمده و شرایط را وخیم تر می کند و راه را برای تلاش های سازنده و مثبتی که دولت برای مرحله بعد از داعش به کار می گیرد می بندد بنابراین نتایج این همه پرسی هیچ تاثیر واقعی نداشته و پیامدهای منفی بر خود اقلیم نیز خواهد داشت.

شرکت کنندگان عنوان داشتند که حل و فصل درگیریها نمی تواند از طریق اعمال زور صورت پذیرد. متاسفانه نوعی بسیج نیرو برای اجرای این اقدام غیر قانونی بر اساس مفاهیم نژادی و اتهامات غیر واقعی صورت گرفته است. مساله اقتصاد و بسته شدن پارلمان و مساله حقوق ها و بیرون کردن وزرا و منحصر کردن اقدامات سیاسی و امنیتی به گروه های مشخص از مشکلات داخلی اقلیم کردستان به شمار می آید که مسئولیت آنها متوجه نیست هم چنین سیاستهای  غیر قانونی در قبال ذخایر ملی که متعلق به تمام مردم عراق بوده اتخاذ شده است.

آنها اعلام کردند: دولت خود را مسئول تمام مسائل مربوط به منافع شهروندان و امنیت آنها و رفاه شان در جای جای خاک عراق و از جمله منافع و درخواستهای شهروندان کرد در این کشور می داند. دولت ملزم به دفاع از وحدت و حاکمیت عراق و امنیت و ثبات آن است. دولت عراق در خصوص همه پرسی و نتایج غیر قانونی آن مذاکره نخواهد کرد. ما از همگان می خواهیم تا به راه درست بازگردند. نمی توان فساد را منکر شد چرا که آفت خطرناکی است که به منافع ملت عراق از جمله ملت ما در کردستان ضربه زده است. با توجه به آنکه گذرگاه های مرزی وابسته به دولت فدرال هستند و نفت یک ثروت ملی به شمار می آید دولت عراق از اقلیم کردستان این کشور می خواهد تا کنترل تمام گذرگاههای مرزی از جمله فرودگاه ها را به دولت فدرال تحویل دهد و از کشورهای همسایه و جهان می خواهد تنها با دولت عراق در خصوص گذرگاه ها و مساله نفت تعامل داشته باشند.

این شورا همچنین اقدامات دستگاه های ذی ربط مبنی از جمله گروه بازگرداندن اموال عراق در خصوص پیگیری حسابهای اقلیم کردستان عراق و حسابهای مسئولان در اقلیم و کسانی که پول صادرات نفت را به حساب خود منتقل کردند را بررسی خواهد کرد.

*فواد معصوم: تصمیم برگزاری همه پرسی یکجانبه است

 فواد معصوم رئیس جمهور عراق به همه پرسی که قرار است امروز در اقلیم کردستان برگزار شود واکنش نشان داد.

وی تصمیم به برگزاری همه پرسی را تصمیمی یکجانبه دانست و خواستار پرهیز از تنش شد.

رئیس جمهور عراق با دعوت های تحریک آمیز مخالفت کرد.

*حزب الله عراق: همه پرسی اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسیم

گردانهای حزب الله عراق در واکنش به همه پرسی اقلیم کردستان اعلام کرد که همه پرسی اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسد زیرا نتایج آن از سوی مسعود بارزانی جعل می شود.

در این بیانیه آمده است: با وجود اینکه همه پرسی غیرقانونی که بارزانی و حامیانش به کردها تحمیل کرده اند با مخالفت های گسترده داخلی و بین المللی روبرو است اما کسانی که بر گردن ملت کُرد سوار هستند بر تصمیم خود اصرار دارند و همه تصمیمات پارلمان، دادگاه فدرال  و دولت عراق درباره توطئه همه پرسی بارزانی-صهیونیستی را نادیده می گیرند.

حزب الله اعلام کرد: آنها هشدارهای قدرت های منطقه ای و بین المللی درباره خطرناک بودن حرکت در مسیر برگزاری همه پرسی نادیده گرفتند. همه پرسی عراق و منطقه را به بحران خطرناکی سوق می دهد و کردها را به وضعیتی مشابه آنچه در استان های سنی نشین رخ داد و مزدبگیران وابسته به خارج به دعوت های فرقه ای و طایفه ای روی آوردند و در نتیجه داعش بر بخش زیادی از کشور عزیز ما مسلط شود.

در این بیانیه آمده است: نیروهای مقاومت و حشد شعبی و نیروهای امنیتی عراق جانفشانی زیادی برای اینکه وحدت و حاکمیت عراق حفظ شود، انجام دادند و توانستند این گروهها را شکست دهند. بهای اشغال این مناطق به ویژه برای استانهای سنی نشین که آواره شدند و متحمل درد و رنج زیادی شدند بسیار سنگین بود و این علاوه بر ویرانی شهرها و روستاهای آنها به عرصه جنگ و جنایاتی که داعش علیه آن مرتکب شد، بود. ما نگران هستیم که بارزانی دیکتاتور دوباره همین تجربه را در استانهای شمالی ما تکرار کند و کردها بهای آن را بپردازند و امنیت و ثبات وجان آنها در معرض خطر قرار گیرد. هدف این همه پرسی آمال شخصی و خواسته های اربابان صهیونیست و نیات شیطانی آن است.

حزب الله عراق بیان کرد: ما همه پرسی خیالی بارزانی را به رسمیت نمی شناسیم زیرا بارزانی برای تحقق خواسته های خود و اربابانش آن را جعل می کند. کردها باید به مقابله با این توطئه که امنیت و ثبات آنها را به خطر می اندازد، بپردازند و با طرح های تجزیه طلبانه مشکوک مقابله کنند تا عراق سرزمین همزیستی و برادری و دوستی و محبت شود و با همه توطئه های آمریکا و اسرائیل مقابله کنند.

*ابراهیم جعفری: کشوری در جهان نیست که با همه پرسی مخالفت نکرده باشد

 ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در سخنان امروز خود در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تاکید کرد: هیچ کشوری نیست که با همه پرسی مخالفت نکرده باشد. عراق برآمده از یک روند دموکراتیک بر پایه قانون اساسی است.

وی در ادامه افزود: همین نکته بس که اقلیم کردستان عراق از تمام جهانیان و جهان عرب و سازمان همکاری اسلامی و شورای امنیت و کشورهای غربی تنها مخالفت در خصوص همه پرسی استقلال شنیده است.

جعفری تاکید کرد: تمام جهانیان در کنار ما ایستاده اند و باید از وحدت و حاکمیت عراق محافظت کرد. در این کشور شخص طغیانگری که بر خلاف قانون اساسی عمل کند وجود ندارد و دوره این حرفها گذشته است. ماده نخست قانون اساسی صراحتا می گوید که عراق یک کشور دارای حاکمیت واحد و غیر قابل تجزیه است.

*درخواست «نجباء» از العبادی برای اعلام حالت فوق العاده در کرکوک

هاشم الموسوی سخنگوی جنبش نجباء عراق که یکی از گروه های حشد شعبی به شمار می آید امروز عنوان داشت: دولت مرکزی عراق باید از جایگاه کشور محافظت کرده و اقدامات بازدارنده فوری علیه مسعود بارزانی اتخاذکند.

وی در ادامه افزود: ما از حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح می خواهیم در استان کرکوک حالت فوق العاده اعلام کرده و یک فرمانده نظامی برای اداره آمورش تعیین کند.

پیشتر کمیته برگزاری انتخابات کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرده بود که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان در استان های کرکوک، دیالی و نینوا برگزار می شود.

الموسوی تاکید کرد: طرح فواد معصوم رئیس جمهور عراق در واقع اقدامی برای مشروع نشان دادن همه پرسی به شمار می آید و از وی می خواهیم قبل از آنکه دیر شود موضع رسمی خود را اعلام کند. کسی که قانون اساسی و مشروعیت دولت را به رسمیت نمی شناسد باید پست خود را ترک کند و باقی ماندنش خیانت به ملت محسوب می شود. استان کرکوک قابل معامله نیست.

درحال تکمیل ...

نظر شما