شناسهٔ خبر: 140373 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

نجار:

کشور برای مقابله با سرما به خط شد/ آمادگی برای مقابله با حوادث در نیمه دوم سال

اسماعیل نجار.jpg رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ابلاغیه‌ای به استانداران و مدیران کل بحران سراسر کشور بر ضرورت ارتقاء آمادگی برای مقابله با هرنوع حادثه احتمالی در آستانه فصل سرما و نیمه دوم سال تأکید کرد.

به گزارش «نماینده» اسماعیل نجار گفت: در آستانه فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و تکثر وقوع حوادث طبیعی فصلی ناشی از بارندگی‌های باران و برف و کولاک در مناطق کوهستانی و همچنین تغییرات نابهنگام جوی، ارتقاء آمادگی در استان‌ها به‌ منظور مقابله با هر نوع حادثه احتمالی باید در اولویت کاری اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان‌های تابعه آن استان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه این موارد در نامه‌ای خطاب به استانداران به‌ عنوان رؤسای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌های سراسرکشور مورد تأکید قرارگرفته است، ادامه داد: به استناد ماده ۹ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و تبصره یک ذیل آن حسن اجرای مفاد این بخشنامه مورد تأکید قرار گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به این دستورات، اظهار کرد: پاکسازی معابر و آبراهه‌های زیرگذر جاده‌ها و خطوط ریلی، اتخاذ تمهیدات لازم در مجموعه درون شهری بالاخص مسیل‌ها و رودخانه‌های داخل شهرها توسط شهرداری‌ها و پاکسازی و لایروبی انهار و قنوات از جمله این موارد است.

نجار تأکید کرد: استانداران موظفند شرایط رصد و بازبینی دوره‌ای پل‌های کم ارتفاع را توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط که عمدتاً به هنگام جاری شدن سیلاب سبب مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب و بروز خسارت جانی و مالی می‌شود، فراهم کنند.

به گفته وی، جلوگیری از ساخت‌وساز ها در حریم و بستر رودخانه‌ها نیز از دیگر مواد این ابلاغیه است و بر اساس آن باید با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه‌ها برابر مقررات برخورد قانونی لازم انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، تمهیدات لازم برای تأمین انرژی، ذخیره‌سازی امکانات و سوخت مورد نیاز کشور در بخش‌های مختلف، به ویژه پیش‌بینی ذخیره سوخت مایع کافی در نیروگاه‌ها، نانوایی‌ها، مراکز درمانی و خدماتی و ... را از دیگر موارد تأکیدی برشمرد و گفت: آمادگی و ایجاد تمهیدات لازم و اطلاع‌رسانی به‌ موقع به کشاورزان و باغداران در راستای پیشگیری از سرمازدگی محصولات نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود:‌ پیش‌بینی تمهیدات لازم درباره حمل و نقل جاده‌ای و مسیرهای روستایی و مشکلات احتمالی ناشی از سیلاب، برف و کولاک و بهمن و یخبندان در جاده‌های کوهستانی و در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری نیز باید در تمام استان‌های کشور انجام شود. همچنین اتخاذ تدابیر و تمهیدات برای تأمین کالاهای ترانزیتی و استراتژیک در مناطق تحت تاثیر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر ضرورت آمادگی جمعیت هلال احمر هر استان در بخش‌های امداد و نجات، تجهیز پایگاه‌های امدادی و اسکان اضطراری تأکید کرد و گفت: آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای استفاده از نیروهای نظامی و انتظامی استان برای خدمات‌رسانی در شرایط اضطراری هم امری است که مورد تأکید قرار گرفته است.

وی تشکیل جلسات شورای هماهنگی مدیریت بحران استان برای آمادگی حداکثری دستگاه‌های ذیربط و پاسخگویی به هنگام در شرایط اضطرار را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: به منظور حفظ آمادگی و ارتقاء بخشی به پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی ذیربط برگزاری تمرین و مانورهای استانی و شهرستانی به صورت دور میزی و عملیاتی باید در دستور کار قرار بگیرد.

نجار با اشاره به ضرورت پایش و پیش‌بینی به هنگام بارش و اعلام هشدارهای لازم از طریق رسانه‌های محلی، گفت: تخلیه حاشیه‌نشینان رودخانه‌ها و سکونتگاه‌های پرخطر و تأکید بر جلوگیری از اسکان مردم در تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های درون شهری و برون شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری با توجه به اخطاریه‌های سازمان هواشناسی و هشدارهای این سازمان، با همکاری نیروی انتظامی و راهور، شهرداری‌ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مراجع قضایی مورد تأکید است.

نظر شما