شناسهٔ خبر: 140286 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

ماکرون در دیدار با روحانی پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران را مطرح کرد

ماکرون یک مقام فرانسوی می‌گوید رئیس‌جمهور این کشور در دیدار با رئیس‌جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران را مطرح کرده است.

به گزارش «نماینده»، یک مقام ارشد فرانسوی می‌گوید «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور این کشور در دیدار با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران پس از سال ۲۰۲۵ را مطرح کرده است.

رویترز نوشته است: «مقام فرانسوی گفت که ماکرون در جریان دیدار دوجانبه‌اش با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای جدید با تهران پس از سال ۲۰۲۵ را روی میز قرار داد و به وی هشدار داد که تهران بایستی از تحریک ایالات متحده با فعالیت‌های منطقه‌ایش خودداری کند.»

این مقام فرانسوی گفت: «ما احساس می‌کنیم که موضوع بعد از سال ۲۰۲۵ خط قرمز است، اما رئیس‌جمهور ما آن را مطرح کرد، زیرا که این، موضوعی نگران‌کننده و درخواست مشروعی است که ما باید آن را مطرح کنیم. سال ۲۰۲۵ به زودی خواهد آمد و ما بایستی برای قبل از ۱ ژانویه ۲۰۲۵ آماده باشیم. بنابراین، او این را مطرح کرد که لازم است ما درباره این موضوع با همدیگر همفکری کنیم.»

 سال ۲۰۲۵، زمانی است که برخی از محدودیت‌های ایران در چارچوب برجام به پایان می‌رسند. منتقدان توافق هسته‌ای در آمریکا معتقدند که این محدودیت‌ها بایستی برای ایران دائمی باشند یا پس از انقضا شدن، مجدد تمدید شوند.

تحلیلگران، حتی در خود آمریکا طرح چنین درخواست‌هایی را با توجه به تغییرات در صحنه روابط بین‌المللی، درخواست‌های غیرمنطقی می‌دانند.

«پال پیلار»، تحلیلگر پیشین مسائل خاورمیانه در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اخیراً در یادداشتی در همین رابطه نوشته است: «معاهدات و توافق‌های بین‌المللی عموماً برای همیشه الزام‌آور و بازگشت‌ناپذیر نیستند. هیچ حکومتی نمی‌خواهد در سایه تغییرات احتمالی در فضای بین‌المللی و تغییرات رفتارها و اهداف سایر کشورها خودش و حکومت‌های ما بعدش را در معرض تعهدات دائمی قرار دهد.»

نظر شما