شناسهٔ خبر: 140261 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

مقام آمریکایی که به ترامپ درباره ایران خط می‌دهد

نیکی هیلی منابع خبری گزارش داده‌اند نماینده آمریکا در سازمان ملل که در اقدامی شگفت‌انگیز خود را به عنوان نماد علنی سیاست خارجی آمریکا مطرح کرده به رئیس‌جمهور این کشور درباره ایران خط می‌دهد.

به گزارش «نماینده»، رویترز در گزارشی روز دوشنبه به تلاش‌های «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل برای تبدیل شدن به صدای سیاست خارجی دولت ترامپ و جایگزین شدن او با «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه فعلی آمریکا پرداخته است.

رویترز در بخشی از این گزارش به نزدیکی دیدگاه‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با نیکی هیلی در پرونده‌های مختلف سیاست خارجی از جمله موضوع ایران و توافق هسته‌ای برجام اشاره کرده است.

«هیلی، با تلاش برای مبارزه با آنچه به گفته وی سوگیری سازمان ملل علیه اسرائیل است و درخواست برای ایجاد اصلاحات در ساختار سازمان ملل نقش متمایز خودش را نشان داده است. وی همچنین ایران را به دخالت در امور خاورمیانه متهم کرده و روسیه را بابت مسائل اوکراین و حمایت از رئیس‌جمهور سوریه، بشار اسد به چالش کشیده است.»

یک مقام ارشد دولت آمریکا به شرط عدم افشای نام به رویترز گفت که ترامپ در جریان یک نشست شورای امنیت درباره ایران به طور مشخص نظر نیکی هیلی را درباره راهبردی که باید دنبال شود، جویا شد.

این مقام ارشد گفت: «هیلی نظر خودش را مطرح کرد و ترامپ از دیدگاهش خوشش آمد. او ترسی برای مطرح کردن نظرش نداشت.»

یک مقام ارشد ایرانی هم به شرط عدم افشای نام گفت: «معلوم نیست این خانم به چه دلیل از ایران عصبانی است.»

رویترز نوشته «نیکی هیلی» که در اقدامی شگفت‌انگیز خود را به عنوان چهره علنی سیاست خارجی آمریکا مطرح کرده در اولین حضور ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اندازه او زیر ذره‌بین توجه رسانه‌ها قرار خواهد داشت.

نظر شما