شناسهٔ خبر: 140202 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

خشونت‌های میانمار موجب مرگ بیش از هزار نفر شده است

مسلمانان میانمار یک مقام ارشد سازمان ملل از کشته شدن بیش از هزار نفر در جریان خشونت های خونین در استان راخین میانمار خبر داده است.

به گزارش «نماینده»، "یانگ هی لی" گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در میانمار در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: بیش از هزار نفر در جریان خشونت های اخیر در استان راخین میانمار کشته شده اند که اکثر آنها از اقلیت مسلمان بوده اند. این آمارها دو برابر آمار اعلام شده از سوی دولت میانمار بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: شاید بیش از هزار نفر تاکنون کشته شده باشند. احتمالا از هر دو طرف در جریان این خشونت ها کشته شده اند ولی اکثر آنها از مسلمانان روهینگیا بوده اند.

آژانس آوارگان سازمان ملل نیز امروز جمعه اعلام کرده است که حدود ۲۷۰ هزار آواره روهینگیا طی دو هفته گذشته از میانمار فرار کرده و به دنبال پناه گرفتن در بنگلادش هستند.

این گزارش می‌افزاید: اکثر این افراد زنانی هستند که همراه با نوزادان وارد بنگلادش شده اند. آنها با وضعیت بسیار بدی وارد بنگلادش شده و به دنبال سرپناه هستند. بسیاری از این افراد گرسنه و بیمار هستند.

میانمار حدود ۱.۱ میلیون مسلمان روهینگیا را مهاجران غیر قانونی می داند که از کشور بنگلادش وارد این کشور شده اند و حاضر نیست به آنها شهروندی اعطا کند.

دولت میانمار پیش این اعلام کرده است که در درگیری های اخیر بیش از ۴۰۰ نفر کشته شده اند که بر اساس ادعای نیروهای امنیتی، اکثر آنها شبه نظامیان بوده اند.

یک مقام رسمی سازمان ملل پیش بینی کرده است که حدود ۳۰۰ هزار مسلمان روهینگیا احتمالا از خشونت های شمال غرب میانمار به بنگلادش فرار خواهند کرد.

نظر شما