شناسهٔ خبر: 139700 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز

زنان؛ قشر فراموش شده در کابینه روحانی/ حل مشکلات اقتصادی اولویت کاری دولت

مجلس/2 نمایندگان مجلس معتقدند که زنان؛ قشر فراموش شده در کابینه دوم روحانی هستند و دولت بعد از تشکیل و آغاز بکار باید حل مشکلات اقتصادی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

به گزارش «نماینده» نمایندگان مجلس معتقدند که وعده های انتخاباتی روحانی در خصوص تشکیل دوم کابینه محقق نشد. روحانی نه از زنان در کابینه استفاده کرد و نه از جوانان.

خبرنگار افکارنیوز در همین زمینه با تعدادی از نمایندگان مجلس گفتگو کرده که به شرح زیر است؛

محمد دامادی نماینده ساری در مجلس معتقد است که معرفی کردن ۱۷ وزیر بجای ۱۸ وزیر از سوی رئیس جمهور به مجلس یکی از نقاط ضعف کابینه است.

وی نبود حداقل یک زن در کابینه نیز از دیگر نقاط ضعف کابینه دوم روحانی دانست و افزود: زنان امروز حتی در برخی امور بهتر از مردان کار می کنند و باید جامعه زنان در کشور دیده شود.

این نماینده اصلاح طلب مجلس با طرح این سوال که چه عمدی وجود دارد که از زنان در کابینه و دیگر عرصه ها استفاده نشود، تصریح کرد: دولت روحانی می توانست با استفاده از زنان در کابینه این تابو را بشکند.

دامادی پیشنهاد کرد تا در دولت دوم روحانی از زنان حداقل بعنوان معاونین وزرا استفاده کنند.

این عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اینجانب به عنوان فردی که به رئیس جمهور رای دادم معتقدم درکابینه جوانگرایی رخ نداد و وعده ای که روحانی در این زمینه در ایام انتخابات داد محقق نشد.

دامادی به اولویت های دولت دوم روحانی اشاره کرد و افزود: اولویت های کشور مشخص است. هر چند که در کابینه از نیروهای جوان استفاده نشد، امیدواریم در سطوح مدیریت ها از جوانان استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت روحانی باید به اشتغال جوانان توجه کند، افزود: حذف فساد اداری از دیگر اولویت های کاری کابینه دوم روحانی است.

نماینده ساری تصریح کرد: مردم وقتی می بینند در کشور مشکلات وجود دارد، عوامل سیاسی را دخیل نمی دانند و همه مسئولین نظام، مجلس، دولت و قوه قضائیه را مقصر می دانند و فرقی بین مسئولین قایل نمی شوند.

به گفته دامادی برخی از وزرای پیشنهادی روحانی نمی توانند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

بجای آمار و نمودار، اقدام عملی شود

قاسم ساعدی نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی گفته که نمایندگان انتظار تغییرات بیشتری در کابینه دوم روحانی داشتند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: جوانگرایی در کابینه مشاهده نشد.

وی با بیان اینکه استفاده از نیروهای با تجربه و کارآمد هم از انتظارات دیگر بود که محقق نشد.

نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اولویت های کاری دولت روحانی گفت: آنچه همه جامعه مردم، دولت، مجلس و سیاستگذاران بر آن وفاق دارند، موضوعات اقتصادی است و باید مشکلات اقتصادی در اولویت قرار گیرند.

ساعدی تاکید کرد: باید اصلاحاتی در روشها، برنامه ها، ترکیب نیروها، کادرها و مدیریت ها صورت گیرد و باید از نیروهای متخصص و افرادی که حرفی برای گفتن در امر اقتصادی دارند، استفاده شود.

وی افزود: مردم از شعار دادن در خصوص اقتصاد، اشتغال، بیکاری رونق و رشد اقتصادی خسته شدند و خواستار اقدام عملی هستند. مردم بر رفع تورم، رونق اقتصادی و افزایش قدرت خرید مرم و طبقات متوسط، مستعضف و پایین تاکید دارند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: شعار دادن و نشان دادن رشد اقتصادی با آمار و نمودار بدرد مردم نمی خورد. نباید حرفی بزنیم اما در بازار خبری نباشد.

کابینه می توانست فراگیر تر باشد

رسول خضری نماینده پیرانشهر و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم معتقد است که کابینه روحانی می توانست فراگیر تر باشد.

وی افزود: ما از عدم استفاده از زنان در کابینه گله داریم، کابینه می توانست بهتر از این انتخاب شود.

نماینده پیرانشهر گفت: تیم اقتصادی دولت متشکل از چندین وزارتخانه است که باید با تعامل قوی و پایدار برای معیشت مردم و اشتغال جوانان برنامه ریزی کنند.

خضری اضافه کرد:کابینه با تعاملی که می تواند با مجلس داشته باشد، در پیگیری مطالبات مردم باشد.

نظر شما