شناسهٔ خبر: 139685 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

در صحن علنی مجلس

صالحی: برای ۱۴ مسئله فرهنگی ۴۶ برنامه تهیه کرده‌ام

عباس صالحی43 وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود ۱۴ مسئله در مقوله فرهنگی کشور، گفت: برای حل این مسائل ۴۶ برنامه اجرایی تهیه کرده‌ام.

به گزارش «نماینده» سیدعباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی مجلس در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب و شهید حججی از حسن اعتماد رئیس جمهور در معرفی اش به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر کرد و اظهار داشت: همه می‌دانید و می‌دانیم که جامعه ایران به اعتبار استعداد ذاتی و اینکه در چهار راه تاریخی و حلقه وصل شرق و غرب بوده در این راستا، آثار هنری خود را به جهان عرضه کرده و سهم زیادی در تبادل فرهنگی جهان در طول تاریخ داشته است. 

وی ادامه داد: ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ در جهان بوده است و سهم به سزایی در تلطیف و شاعرانه کردن جامعه جهانی داشته است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جامعه ایرانی با دین مداری، توحیدگرایی، معنویت گرایی و اخلاق گرایی، آشنا بوده و هزاران سال زمینه ورود اسلام را در خود پرورانده است. همین مسئله شعله راهبری جامعه ایرانی را پرفروغ‌تر ومقدس‌تر کرده است.

صالحی با اشاره به ویژگی‌های اصیل مردم ایران طی سالیان گذشته تأکید کرد: فرهنگ، هنر و ادب، دین مداری توحیدی و اخلاق معرفی، مهر و معرفت اهل بیت(ع)  سه ضلع اصلی است که در تار و پود مردم ایران قرار گرفته است و هر برنامه اجتماعی برای ایران باید با توجه به در نظرگرفتن و نسبت این سه ضلع پایه ریزی شود. هر برنامه‌ای بدون توجه به این سه ضلع ابتر، ناکارآمد و بی‌هدف خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه فرهنگی دولت براساس این سه ضلع دیده شده است، به برخی از رویکردهای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: گسترش اعتماد سازی میان اصحاب فرهنگ و هنر، با وزارت ارشاد و دولت، گسترش فرهنگی و بهبود نسبی اقتصاد فرهنگ، تقویت نقش واحدهای صنفی و واگذاری امور به بخش خصوصی در برنامه‌های دولت یازدهم وجود داشت و قطعا در این دولت نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روش مدیریت خود در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در چهار سال گذشته گفت: در چهار سال گذشته به دنبال ایجاد اعتماد عمیق به چهار اصل اساسی دین، نظام اسلامی و انقلاب، قانون اساسی و اخلاق بوده‌ام و این چهار اصل مبنای مدیریت من در وزارت ارشاد دولت دوازدهم خواهد شد. شفافیت در مراحل تصمیم‌گیری از نکاتی است که در برنامه‌هایم به آن معتقدم. اعتقاد دارم دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است و معتقد به مشارکت جمعی، گفتگو با اصحاب فرهنگ و هنر هستم.

صالحی ادامه داد: واگذاری امور به بخش خصوصی و فعالیت‌های نهادهای صنفی را درنظر دارم و این نگاه را در دوره چهارساله فعالیت خود در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به جد دنبال کردم.

وی تمرکز زدایی جغرافیایی را از دیگر برنامه‌های خود برای وزارت ارشاد دولت دوازدهم دانست و گفت: معتقدم خلاقیت‌های ایرانی در همه ایران است با همه اقوام، مذاهب، سلیقه ها و همه ادیان موجود در کشور می‌توان در این زمینه حرکت کرد و برنامه ریزی اجرایی خود را در پهنه فرهنگی بزرگ ایران اسلامی با ظرفیت ۸۰ میلیون ایرانی و بیش از ۳۰ استان دیده‌ام. این مسئله در معاونت فرهنگی ارشاد وجود دارد و ۶۵ درصد منابع معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در سال‌های گذشته در استانهایی غیر از تهران مصروف شد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: برنامه‌های بنده متکی بر اسناد بالادستی، برنامه فرهنگی دولت، برنامه ششم توسعه است. شاید حجم برنامه‌ها موجب نشده باشد که همه وضوح کامل یابند اما تمامی اسناد بالادستی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت.

صالحی به سه هدف عمده خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: صیانت از هویت ایرانی، حمایت از محصولات هنری و فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی بر محور فرهنگ از اهداف عمده من در وزارت ارشاد است که ۷ بخش را در بر می‌گیرد.

وی یادآور شد: با بررسی چالش‌های فراوان حوزه فرهنگ و هنر به ۱۴ مسئله رسیدیم و این ۱۴ مسئله به ۴۶ برنامه تبدیل شد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تنوع حوزه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توجه نمایندگان به این تنوع شد و گفت: حوزه اول کاری ما در وزارت ارشاد حوزه دین است که قرآن و عترت، حج و زیارت، مساجد و اوقاف و امور خیریه را دربرمی‌گیرد.

صالحی افزود: حوزه بعدی فرهنگ است که بخش اهل هنر، نشر و کتاب را شامل می‌شود.حوزه بعدی ادبیات است که کتابخانه های عمومی، صنعت چاپ را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: هنر حوزه دیگری است که هنرهای تجسمی و غیرتجسمی را دربرمی‌گیرد. حوزه بعدی سینما، رسانه، حوزه محتوای فضای مجازی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری خارج کشور و آموزش و پرورش فکری و فرهنگی از حوزه های متنوع و مختلف این بخش محسوب می‌شود.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در برخی از حوزه‌های هشت‌گانه فرهنگ و هنر مدعی تخصص و در بخش دیگری مدعی آشنایی نه چندان اندک هستم.

صالحی تأکید کرد: هنر و ارتباط با هنرمندان و اهالی هنر از جمله حوزه هایی است که بنده با آن مشهور و مأنوس بودم و دغدغه آنها را می‌دانم. تلاش می کنم که اهالی هنر مانند اهالی فرهنگ در صدر بنشینند.

وی با اشاره به چند بسته پیشنهادی خود در برنامه‌های درنظر گرفته شده‌اش گفت: بسته اول بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر در چهارچوب اقتصاد مقاومتی است معتقدم فرهنگ هم حلقه ورود اقتصاد مقاومتی است و هم یک ضلع جدی آن به شمار می‌رود اگر اقتصاد مقاومتی را به دانش بنیانی تعریف می‌کنیم در حوزه فرهنگ و هنر نیز این اتفاق راحت و سریعتر میسر می شود.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برنامه من برای بهبود کسب و کار پیشنهادهای روشنی دارد. در حوزه مانع‌زدایی، تمرکززدایی دولتی را مانع دیدم و پیشنهاداتی برای رفع آن ارائه کردم.

صالحی در ادامه گفت: هویت گرایی ایرانی اسلامی متناسب با هدف یکی از نقاط جدی ماست. فراهم آوردن فرصتی برای هویت های قومی است که در ایران مانند رنگین کمان هستند نیز از ظرفیت هایی است که در این بخش استفاده کرد. معتقدیم اقتدار فرهنگی قومی ایران بر اقتدار ایرانی می‌افزاید.

وی در ادامه تحکیم حقوق فرهنگی هنرمندان را از بسته پیشنهادی دیگر خود اعلام کرد و گفت: بسته تحکیم حقوق فرهنگی بسته‌ای جدی است و زودگر نیست. معتقدیم باید از فرهنگ و هنر به شدت و بدون هیچ کاستی دفاع شود، سرمایه ایران نفت نیست سرمایه ایران فرهنگ و هنر و دانش ایرانی است. آنچه می‌ماند این است و آنچه می‌رود نفت است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دیپلماسی فرهنگی را بسته دیگر خود در برنامه های پیشنهادی خود اعلام کرد و گفت: دیپلماسی فرهنگ بر محور فرهنگ و هنر را باید به عنوان یک مسئله ضروری و مهم دنبال کرد. باور کنید دیپلماسی فرهنگی ضرورت اساسی هم برای معرفی فرهنگ، هم هنر ایرانی، هم برای اقتصاد،  سیاست و هم برای امنیت پایدار ایران دارد.

صالحی در ادامه با اشاره به ضرورت تقویت ارتباطات اهالی اصحاب هنر گفت: ظرفیت های حوزه و دانشگاه را برای هنر و هنرمندان و سازمان و مجامع مدنظر را باید به کار گیریم تا ظرفیت دینی خود را افزایش دهیم.

وی در ادامه به الزامات برنامه‌های خود اشاره کرد و گفت: ارتقای منابع مالی و امکانات وزارت ارشاد از جمله مسائلی است که در تحقق برنامه‌ها نمی‌توان به آن بی توجه بود. قطعا نمی‌توان با بودجه‌ها و منابع موجود به تنهایی به اجرای این برنامه‌ها پرداخت.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: باید انتظارات متکثر و متناقض از حوزه فرهنگ را به یکدیگر نزدیک کرد. نمی توان انتظارات متناقض ازوزارت ارشاد داشتو اینگونه عملکرد او را بررسی نمایند.

صالحی افزود: ارتقای نقش حاکمیتی وزارت ارشاد و دوگانه های موجود در حوزه اجرا و فعالیت های فرهنگی عمومی را بید ببرسی کردو به آن نیزتوجه داشت.در رسیدن به الزامات نیازمند گفتگوی اهالی فرهنگ و ارشاد اسلامی با خود، گفتگوی اهالی فرهنگ و هنر با یکدیگر، گفتگوی اهالی فرهنگ و هنر با کنشگران مقوله های پدیده های فرهنگی با اصحاب دین، سیاست، امنیت و ... هستیم. آنها بایددر چنین فضایی دغدغه‌های خودشان را بیان کرد و دغدغه هایشان را شنید و به راه حل رسید.

وی تأکید کرد: معتقدم با مشارکت اهالی فرهنگ و هنر می‌توانیم به بخش‌ها و فعالیت‌های خوبی در حوزه هنر و ادبیات و حرکت دادن آن در بخش های مورد نیاز کشور بپردایم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به نمایندگان اظهار داشت من سید عباس صالحی فرزند حوزه و دانشگاه تمام اعتبار خانگی و سرمایه وجودی ام را در کف گذاشته‌ام تا شاید سهمی در اعتلای دین، اخلاق و ارتقای فرهنگ و هنر ایران زمین داشته باشیم.

صالحی گفت: خداوند یاری‌ام کن تا نگرانی‌های فرهنگی مقام معظم رهبری را به نوید و قوت فرهنگی بدل سازم توانایی ام ده تا پیمان رئیس جمهور منتخب ملت را با اهالی فرهنگ و هنر در تحکیم حقوق فرهنگی پاس بدارم. خداوند از تو می‌خواهم تا یاری‌ام دهی تا دغدغه‌های مراجع عظام و علمای اسلام را در نظر گیرم و برای آن چاره بیاندیشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خدایا کمک کن تا حق و نظر اهالی فرهنگ را پاس بدارم و از مشورتشان بهره‌مند گردم و خدمت به ایشان را سرمایه دنیا و آخرت خود سازم.

نظر شما