شناسهٔ خبر: 139267 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

اظهارات ترامپ درباره کره شمالی موجب تعجب مشاورانش شده است

ترامپ ۲ مقام دولت آمریکا بر این باورند که اظهارات تند و بی سابقه ترامپ علیه کره شمالی موجب تعجب و شگفتی مشاوران و دستیارانش شده است.

به گزارش «نماینده» به نقل از رویترز، ۲ مقام ارشد دولت آمریکا تاکید کردند: وعده ترامپ برای پاسخ دادن به کره شمالی با آتش و خشم در صورت ادامه تهدید ایالات متحده، مشاوران و دستیاران سوی در عرصه سیاست خارجی را شگفت زده کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد: اظهارات ترامپ بدون برنامه ریزی و خودبخود بوده است.

یک مقام دیگر دولت آمریکا نیز گفت: اظهارات مطرح شده همه از سوی خود ترامپ بوده است. ترامپ پیش از بیان این اظهارات درباره کره شمالی، آن را با مشاوران ارشدش در میان نگذاشته بود.

ترامپ در اظهاراتی بی سابقه گفت :بهترین کار برای کره شمالی این است که هیچ تهدید دیگری علیه ایالات متحده انجام ندهد.»

کره شمالی نیز تهدید کرده است که در حال آماده کردن طرح حمله موشکی به جزیره گوام و تاسیسات نظامی آمریکا در منطقه است.

این در شرایطی است که کاخ سفید عدم اطلاع مشاوران ارشد ترامپ نسبت به این اظهارات را رد کرده است. کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد: ژنرال جان کیلی رئیس کارکنان کاخ سفید و سایر اعضای تیم شورای امنیت ملی از لحن اظهارات ترامپ پیش از ایراد سخنرانی مطلع بوده اند.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید در سخنانی در نیوجرسی تاکید کرد: البته کلماتی که در سخنرانی استفاده شده، از خود ترامپ بوده ولی لحن و شدت پیام پیش از این مورد مذاکره قرار گرفته بود.

وی در ادامه افزود: ژنرال جان کیلی و سایرین کاملا از این مساله آگاهی داشتند که رئیس جمهور قصد دارد به تهدیدات کره شمالی به طور قاطع پاسخ دهد.

شورای امنیت سازمان ملل اخیرا قطعنامه ای را برای تشدید تحریم های اقتصادی و تجاری علیه کره شمالی تصویب کرده است. این تحریم ها در صورت اجرای کامل می تواند درامدهای صادراتی کره شمالی را به یک سوم کاهش دهد.

پیونگ یانگ هشدار داده است که آماده است تا به آمریکا درس سختی بدهد.

البته یک مقام آمریکایی در واکنش به اظهارات سندرز گفت: هیج مذاکره و رایزنی درباره اظهارات تند ترامپ در قبال کره شمالی وجود نداشته است. البته این مهم است که کره شمالی درک کند، صبر راهبردی آمریکا به پایان رسیده است.

۲ مقام دیگر آمریکایی نیز تاکید کردند: تهدید ترامپ در خصوص آتش و خشم علیه کره شمالی، مفید و موثر نخواهد بود و احتمالا با پاسخ و واکنش نامطلوبی از سوی رهبر کره شمالی روبرو خواهد شد. این اظهارات می تواند به ضرر ژاپن و کره جنوبی متحدان واشنگتن در منطقه باشد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز سعی کرد تا درباره لحن تند اظهارات ترامپ توضیح دهد. وی تاکید کرد: ترامپ تنها سعی کرد تا پیام قاطعی را به رهبر کره شمالی ارسال کند چرا که رهبر کره شمالی ظاهرا زبان دیپلماتیک را درک نمی کند.

ولی جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اظهارات متناقضی را نسبت به تیلرسون و علیه کره شمالی بیان کرده است.

ماتیس در اظهاراتی هشدار داد: کره شمالی باید هرگونه اقدامی را که منجر به پایان رژیم این کشور شود، متوقف کند. کره شمالی باید دست از توسعه تسلیحات هسته ای بردارد.

ماتیس در ادامه تصریح کرد: کره شمالی باید انتخاب کند تا از انزوای بیشتر خودش جلوگیری نماید و از دنبال کردن برنامه تسلیحات اتمی خودداری کند. کره شمالی باید در نظرگرفتن هر گونه اقدامی را که می تواند منجر به پایان حیات این رژیم شود، متوقف کند.

نظر شما