شناسهٔ خبر: 136602 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

توصیه‌ای به رئیس‌جمهور منتخب

انتخابات رئیس جمهوری منتخب از اولین ساعات اعلام نتیجه‌ی انتخابات، خود را برای تلاش هرچه بیشتر و اهتمام افزون‌تر به خدمتگزاری خستگی‌ناپذیر برای این ملت وفادار و مخصوصاً جوانان و بالاخص طبقات محروم آماده کنند.

به گزارش «نماینده»، رهبرمعظم انقلاب فرموده اند: بزرگترین برنده این انتخابات، ملت ایران است که به‌رغم سمپاشی‌های دشمن خارجی و ایادی داخلی‌اش، شکوه و عظمت آفرید و بدبینان را غافلگیر کرد. ایران اسلامی، اکنون بار دیگر الگوی مردم‌سالاری صادقانه‌ی خود را که مبتنی بر رأی و حضور مردم و نه مانند شیوه‌ی آمریکائی با لشکرکشی و تحمیل است، در برابر ملتهای جهان و خاورمیانه به نمایش گذارده است. این حادثه‌ی شیرین به کام دشمنان تلخ است. انتظار می‌رود همه با هوشیاری و آگاهی خود نگذارند فتنه‌گری‌های احتمالی دشمن، شیرینی انتخابات را از کام ملت ایران بزداید. در جمهوری اسلامی ایران، انتخابات بر مبنای قانون انتخابات که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده است، برگزار می‌گردد. تلاش و سعی مسؤولین برگزاری انتخابات این است که قانون مصوب را به‌نحو احسن اجرا نموده و برنامه‌های اجرایی خود را در مسیر آن تدوین نمایند. به موجب قانون انتخابات، شورای نگهبان ناظر بر اجرای قانون انتخابات از سوی مجریان بوده و در کلیه مراحل انتخابات حضور مستقیم دارد و درصورتی که در هر مرحله از برگزاری انتخابات، خلاف قانون مشاهده کند، می‌تواند نسبت به آن برخورد «قانونی» بنماید.


*    اهمیت انتخابات‌

انتخابات ازجمله عرصه‌های حساس وسرنوشت‌ساز برای همه نظام‌های سیاسی است که علاوه بر آن‌که سبب چرخش نخبگان می‌شود، تحکیم و تسهیل ارتباط مردم با نظام حاکم را نیز در پی دارد. از این‌رو، انتخابات از مهم‌ترین مکانیسم‌هایی است که باتوجه به نقش آن در طرح تقاضاها، خواست‌ها و اعتراض‌ها و آگاهی یافتن کارگزاران نظام از این مسائل، می‌تواند گامی در راستای تقویت ماندگاری نظام حاکم باشد. بنابراین، برای نیل به این مقصود، همواره مشارکت حداکثری، در کنار برگزاری انتخابات سالم و بدون حواشی امنیتی و سیاسی و انتخاب اصلح، به‌عنوان مهم‌ترین راهبردهای انتخابات مطلوب در نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. درواقع، مشارکت حداکثری یکی از اضلاع انتخابات مطلوب و در تراز جمهوری اسلامی ایران است. مردم در کنار رهبری و آموزه‌های اسلامی، سه رکن اساسی انقلاب اسلامی ایران هستند که از ابتدای شکل‌گیری و تکوین انقلاب اسلامی تاکنون دوشادوش هم حضور داشته‌اند. به بیان دیگر، همانگونه که انقلاب با نقش‌آفرینی و جان‌فشانی مردم شکل گرفت، پیروز و تثبیت شد و در مراحل بعد به قله‌هایی از شکوفایی دست‌یافت، تداوم آن نیز به حضور همین مردم در صحنه‌های مختلف و از مهم‌ترین آن‌ها؛ یعنی انتخابات بستگی دارد.


*    پیامدهای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی‌


۱-     ارج نهادن به مقام شامخ شهدا
۲-     بیمه نمودن مهم‌ترین شاخصه نظام جمهوری اسلامی، اصل ولایت مطلقه فقیه‌
۳-     پشتیبانی از رهبری معظم انقلاب‌
۴-     حفظ تمایت ارضی و حاکمیت نظام اسلامی‌
۵-     حفظ استقلال و آزادی‌
۶-     حفظ ارزش‌ها و دستاورهای نظام مقدس جمهوری اسلامی‌
۷-     نقض سکولاریسم و حفظ و تداوم اسلام سیاسی‌
۸-     حفظ دموکراسی و نقض دیکتاتوری‌
۹-     جامه عمل پوشاندن به رهنمودهای رهبری اعم از حمایت از تولید داخلی واقتصاد مقاومتی وعدم وابستگی به خارج‌
۱۰-آزادی بیان و رسیدن به فضای توأم از صمیمت و تهی از خفقان سیاسی.


*    انتظارنظام ومردم پس ازانتخابات‌


۱. طرفداران نامزد پیروز موفقیت خود را از خداوند بدانند

مقام معظم رهبری در ادوار مختلف پس از برگزاری انتخابات، از طرفداران انتخاباتی رئیس جمهور محترم می‌خواهند که موفقیت خود را از کمک و هدایت الهی بدانند و در آینده نیز در همه‌ی عرصه‌های زندگی از خدای متعال کمک بخواهند. معظم له در بیانی می‌فرمایند: از طرفداران انتخاباتی سایر نامزدهای محترم نیز می‌خواهم که خدا را بر توفیقی که به آنان داد تا بتوانند در پدید آوردن این فصل درخشان سهیم باشند، شکرگزاری کنند و خود را برای کمک به رئیس جمهور منتخب آماده سازند.


*    نتیجه انتخابات ملّت هرچه شد، معتبر است‌

در امر انتخابات مُرّ قانون باید عمل بشود؛ مُرّ قانون باید عمل بشود. نتیجه‌ی انتخابات ملّت هرچه شد، این معتبر است، این قانون است. بنده در انتخاباتها دخالت نمی‌کنم؛ هیچ‌وقت به مردم نگفته‌ام و نمی‌گویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید. فقط یک‌جا بنده دخالت می‌کنم و آن‌جایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی مردم و انتخاب مردم بِایستند و با مزاحمت در مقابل رأی مردم، رأی مردم را بشکنند. هرکس بخواهد با نتیجه‌ی آراء ملّت دربیفتد، بنده در مقابلش می‌ایستم.

در سالهای گذشته و انتخاباتهای گذشته هم همین‌جور بوده؛ در سال ۷۶، در سال ۸۴، در سال ۸۸ و در سال ۹۲؛ بعضی مقابل چشم مردم بوده و مردم مطّلع شده‌اند؛ بعضی را هم مردم مطّلع نشده‌اند امّا این حقیر در جریان قرار گرفته‌ام. در همه‌ی این سالهایی که شمردم، کسانی بودند که می‌خواستند در مقابل انتخابات بِایستند؛ که در سال ۸۸ آشکار شد و آمدند در میدان اردوکشی کردند، و در آن سالهای دیگر جور دیگری [بود]. در همه‌ی این سالها بنده ایستادم و گفتم نتیجه‌ی انتخابات مردم هرچه هست باید تحقّق پیدا کند؛ این آن‌جایی است که من در امر انتخابات دخالت می‌کنم و در مقابل مخالفین و معارضین انتخابات می‌ایستم؛ امّا در بقیّه‌ی امور دیگر نه، باید مُرّ قانون عمل بشود؛ مردم تشخیص بدهند و حرکت کنند.


۲. پذیرش «نتیجه انتخابات» یک حق الناس است‌

یک بُعد دیگر حقّ‌النّاس بودن، پذیرش نتیجه‌ی قانونی انتخابات است؛ [یعنی] وقتی که به یک نتیجه‌ای رسید و مراکز قانونی تصدیق کردند که این است، پذیرش این نتیجه [حقّ‌النّاس] است، ضدّ آن کاری که در سال ۸۸ انجام شد. خب در سال ۸۸ یک حرف منکر و مستنکَری را آمدند مطرح کردند که تقلّب شده است و باید این انتخابات برهم بخورد؛ حالا مردم چقدر شرکت کردند؟ چهل میلیون! چهل میلیون [نفر از] مردم شرکت کردند در یک انتخاباتی و رأی دادند به کاندیداهای مختلف، نامزدهای مختلف؛ این آقایان به ادّعای تقلّب [این‌را گفتند]. البتّه بنده با این‌ها خیلی مماشات کردم -حالا کارهای جزئی‌ای که انجام گرفت طولانی است- مماشات کردیم، حرف زدیم، گفتیم بیایید، بگویید بروند صندوقها را نگاه کنند؛ هر تعداد صندوقی که شما می‌خواهید. اعتناء نکردند، گوش نکردند؛ بنا بر این نبود که زیر بار این حرف حق بروند؛ زیر بار حرف حق نرفتند و برای مملکت خسارت درست کردند. من نمی‌دانم بنا است که این خسارتهایی که در سال ۸۸ بر ما وارد شد کِی جبران بشود؟ واقعاً نمی‌دانم! هنوز جبران نشده.


۳. تبریک به رئیس جمهور منتخب مصداق رفتار نجیبانه است‌

یک نکته‌ی دیگری که در این انتخابات به نظر بنده برجسته بود و جا دارد که انسان خدا را شکر کند، این بود که بعد از انتخابات، نامزدهای مختلف با نجابت و قانون‌پذیری در این قضیه عمل کردند و واکنش نشان دادند؛ این خیلی چیز مهمی است. رفتند با رئیس جمهور منتخب، برادرانه و دوستانه دیدار کردند و به او تبریک گفتند، اظهار خرسندی کردند. بنده لازم است از این حضرات تشکر کنم. این است که کام مردم را شیرین می‌کند، این است که موجب می‌شود مردم احساس کنند موفقیت به‌دست آورده‌اند. حالا اگر بدقلقی نشان می‌دادند، در این قضایا رفتار نانجیبانه می‌کردند، یک چیزی را بهانه می‌کردند، دعوائی راه می‌انداختند - که دعوا را به هر بهانه‌ای می‌شود راه انداخت - کام مردم تلخ می‌شد. این‌که ما بارها و به تکرار از حوادث سال ۸۸ شکایت کردیم، گله کردیم، انتقاد کردیم، به‌خاطر این است. در یک انتخابات باعظمت و باشکوه، مردم احساس پیروزی می‌کنند؛ بعد یک نفر، دو نفر، چهار نفر آدم بیایند کام مردم را تلخ کنند؛ در حالی‌که راه برای قانونگرائی وجود دارد. این، آن سال اتفاق افتاد؛ کام مردم تلخ شد، شیرینی انتخابات از مردم دریغ داشته شد؛ در انتخابات امسال نه، بحمدالله کام مردم شیرین شد، مردم شادی کردند. رفتار باید قانونمدارانه باشد. این‌که ما این همه تأکید کردیم بر این‌که قانون را رعایت کنید، این نتیجه‌اش است. وقتی قانون رعایت شد، دهن مردم شیرین می‌شود، دل مردم شاد می‌شود. این باید برای همیشه برای ما درس باشد. مردم هم در اینجور قضایا تفرّس می‌کنند، نگاه می‌کنند، چهره‌های سیاسی را شناسائی می‌کنند. آن چهره‌ی سیاسی‌ای که با نجابت، با قانونمداری در قضایا برخورد می‌کند، مردم از او خوششان می‌آید. آن کسانی‌که به قانون‌ بی‌اعتنائی می‌کنند، واگرائی از قانون می‌کنند - به هر بهانه‌ای - آن‌ها را هم مردم شناسائی می‌کنند؛ از آن‌ها بدشان می‌آید. این هم یک نکته‌ی اساسی است.


۴. حفظ متانت و رفتار خردمندانه‌

ایشان هم‌چنین ازطرفداران ونیروهای رقیب انتخاباتی می‌خواهند: از طرفداران انتخاباتی همه‌ی نامزدهای محترم و نیز از دست‌اندرکاران امور سیاسی در همه‌جای کشور می‌خواهم که قدر این نعمت الهی را بدانند و با متانت و رفتار خردمندانه، از بروز هر آنچه خدا و خلق را ناخشنود می‌سازد، جلوگیری کنند. در تجربه‌ی افتخارآمیز انتخابات مردمی همه‌ی ملت بَرنده‌اند. با طرح مسأله برنده و بازنده خواسته‌ی بدخواهان را که به‌جز به شکستن وحدت ملّی نمی‌اندیشند، برآورده نکنید و فضای زندگی مردم را با غوغاهای تحمیلی آلوده نسازید.

طرفداران نامزدهایی که توفیق خدمت در مسؤولیت رئیس جمهوری نیافته‌اند، نباید احساس خسارت کنند. هرکس بر طبق عقیده‌ی خود تلاش کرده است، سرافراز است و آنگاه که این تلاش با نیت خیر و قصد الهی باشد برخوردار از پاداش و قبول خداوند است، ان‌شاءالله.


۵. خدشه در سلامت انتخابات ممنوع‌

انتخابات‌های ما انتخابات‌هایی بوده است که بر طبقِ معیارهای متعارف بین‌المللی، یکی از بهترین و سالم‌ترین انتخابات بوده است با نصابِ شرکت بالای مردم. متأسّفانه یکی از عادتهای بدی که بعضی در داخل دارند، این است که دائماً در سلامت انتخابات در هر دوره‌ای خدشه کنند. از قبل از انتخابات مکرّر دَم بزنند از تقلّب، از دغدغه، از این‌که چنین بشود، چنان بشود؛ این کار غلطی است. در طول این ۳۷ سال، مردم به‌خاطر اعتمادی که در دوره‌های مختلف و دولتهای مختلف به نظام داشتند، در عرصه‌ی انتخابات شرکت کردند، حضور پُرشور پیدا کردند. چرا بعضی ها به دست خودشان این اعتماد را می‌خواهند خدشه‌دار کنند؟ مردم به نظام اعتماد دارند. وقتی انتخابات هست، می‌آیند وارد انتخابات می‌شوند و رأی می‌دهند؛ چرا انسان بایستی این‌را خدشه‌دار بکند با دغدغه‌های بی‌خود و دروغین که نبادا [تخلّفی بشود]. خب، معلوم است؛ اجازه داده نمی‌شود؛ مراقبتهای شدید انجام می‌گیرد. یکی از بزرگ‌ترین برکات وجود شورای نگهبان همین است که مراقبند؛ مراقب خطا و اشتباهند و اجازه نمی‌دهند تخلّفی انجام بگیرد؛ دیگر دستگاه‌ها هم همین‌جور. در طول این سالها هم گاهی در بعضی از دوره‌ها به ما گزارش می‌شد که انتخابات اشکال پیدا کرده است؛ ما دستور می‌دادیم می‌رفتند تحقیق می‌کردند، معلوم می‌شد که نخیر، این‌جوری نیست. گاهی ممکن است در گوشه‌وکنار یک تخلّفی انجام بگیرد که در نتیجه‌ی انتخابات هیچ تأثیری نداشته باشد -آن مهم نیست- [امّا] انتخابات در همه‌ی دوره‌ها سالم است.


۶. شادمانی یا ناشادمانی نباید کسی را وادار به رفتار غیرخردمندانه کند

دوران انتخابات دوران شور و التهاب است با پایان گرفتن انتخابات باید هیجان و التهاب، جای خود را به متانت و رفاقت و همکاری بدهد. همه، چه طرفداران نامزد منتخب و چه طرفداران دیگر نامزدهای محترم باید از خود ظرفیت و حلم و دانایی بروز دهند. هیچ احساسی، چه شادمانی و چه ناشادمانی، نباید کسی را به رفتاری برخلاف شأن یک انسان متعهد و خردمند وادار سازد. وحدت ملی و رفق و مدارا، تضمین‌کننده‌ی امنیت کشور و خنثی‌کننده‌ی هر توطئه است.


۷. پس از انتخابات، روز مهربانی‌

به همه آحاد مردم و به‌ویژه جوانان عزیز که سرزنده‌ترین نقش‌آفرینان این حادثه‌ی شورانگیز بودند، توصیه می‌کنم که کاملاً هشیار باشند. همواره باید شنبه‌ی پس‌از انتخابات، روز مهربانی و بردباری باشد. چه طرفداران نامزد منتخب و چه هواداران دیگر نامزدهای محترم، از هرگونه رفتار و گفتار تحریک‌آمیز و بدگمانانه پرهیز کنند.


۸. رئیس‌جمهور منتخب، رئیس‌جمهور همه ملت ایران‌

رئیس جمهور منتخب هرکه باشد، رئیس جمهور همه‌ی ملت ایران است و همه به همکاری با او در پیشرفت کشور موظف‌اند. اینجانب نیز مانند همیشه از هر اقدام و حرکت ایشان در اداره‌ی قانونی کشور و حرکت در جهت اهداف نظام اسلامی حمایت خواهم کرد، ان‌شاءالله.


۹. فرصت ارزشمند تا پذیرش رسمی مسؤولیت‌

اکنون پس‌از هفته‌ها گفتن و شنودن، نوبت کار و اقدام است. رئیس‌جمهور منتخب تا پذیرش رسمی مسؤولیت، دارای فرصت ارزشمندی است، شایسته است این فرصت، بدون فوت وقت، مصروف اقدامهائی شود که شروع مسؤولیت خطیر ریاست جمهوری بدان نیازمند است. همه‌ی مسؤولان کشور و نخبگان بخشهای گوناگون، یاری ایشان را تعهّدی انسانی و اسلامی بشمارند.


۱۰. نخستین وظیفه نامزد منتخب‌

هرکدام از نامزدهای محترم که سرانجام از بیشترین رأی مردم برخوردار باشد، متعهد به این آرمانها است و عدالت اجتماعی و رفع فساد و تبعیض و مقابله با توطئه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی نخستین وظیفه‌ی اوست. نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ی نامزدهای ریاست جمهوری در خلق این حماسه‌ی بزرگ ملی، انکارناپذیر و سپاس از آنان بر همگان لازم است.


۱۱. تلاش‌ بی‌وقفه در راه رفع مشکلات کشور، از اولین ساعات اعلام نتیجه انتخابات‌

به رئیس جمهوری منتخب توصیه می‌کنم که از اولین ساعات اعلام نتیجه‌ی انتخابات، خود را برای تلاش هرچه بیشتر و اهتمام افزون‌تر به خدمتگزاری خستگی‌ناپذیر برای این ملت وفادار و مخصوصاً جوانان و بالاخص طبقات محروم که پرشمارترین حامیان نظام اسلامی‌اند، آماده سازد و خدمت خود به ملت و کشور عزیز را در عمل نشان دهد.


۱۲. یأس دشمن‌

خنّاسان و بدخواهانی که با انواع وسوسه‌های شیطانی و با بهره‌گیری از کاستیها و فشارهای ناشی از توطئه‌های دشمنان و جنگ تحمیلی، تلاش مذبوحانه‌ای را به همراه همه‌ی بوقهای تبلیغاتی دشمنان برای ناامید کردن مردم و خالی کردن صحنه با تمام توان آغاز کرده بودند، امروز ناکام و مأیوس گردیدند.

جای آن است که همه‌ی کسانی‌که دانسته و ندانسته در سراسر جهان، اسیر تحلیلهای غلط و غیرواقعیِ خود و دیگران درباره‌ی ایرانند، اکنون به خود آیند و حقایق کشور عزیز ما را در رفتار و موضعگیریهای ملتِ بزرگمان صحیح و واقع‌بینانه درک کنند. مردم با حضور پای صندوق‌های رأی در هر یک از انتخابات، دست به انتخاب مسؤولان کشور و انتخاب اداره‌کنندگان امور می‌زنند. این انتخاب، حقیقی و واقعی بوده، منشأ خیرات و برکات است. معنای این حضور و این انتخاب، آن است که مردم صاحب کشور بوده و برای اداره کشور و تعیین سرنوشت خود، نقش‌آفرینی می‌کنند. بنابراین، انتخابات یک فرصت طلایی برای مردم، نظام و کشور به‌حساب می‌آید. مردم با بهره‌گیری صحیح از این فرصت، آینده خود، کشور، انقلاب و نظام را رقم می‌زنند. میزان حضور مردم و سطح مشارکت آنان در هر یک از انتخابات، با بسیاری از مقوله‌های اساسی و حیاتی، ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد، تأمین منافع ملی با سرفصل‌های مهمی چون تأمین امنیت ملی، حفظ عزت ملی، حفظ استقلال کشور، پیشرفت و تأمین رفاه عمومی، تحقق آرمان‌ها و اهداف انقلابی و ملی، همگی با انتخابات و میزان مشارکت مردم در انتخابات، ارتباط مستقیم دارد.

نظر شما