شناسهٔ خبر: 135586 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

پیش بینی رضایی از انتخابات ۹۶

رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: احتمال اینکه انتخابات به دور دوم کشیده شود، زیاد است اما آنچه برای ما اهمیت دارد، تشکیل دولت اصلح است.

به گزارش «نماینده»، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه هم اندیشی با دانشجویان بسیجی فعال در حوزه رسانه که به میزبانی کمیته گفتمان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد اظهار کرد:  این احتمال که  دولت بعد، ادامه دولت فعلی باشد و همین مسیر را بدون تغییر اساسی ادامه دهد، منتفی نیست و این احتمال هم قوی است که دولت انقلابی با تحولاتی برای  کارآمدی و  نجات اقتصاد روی کار بیاید.

وی افزود: همچنین احتمال اینکه انتخابات به دور دوم کشیده شود، زیاد است اما در هر حال  آنچه برای ما اهمیت دارد، تشکیل دولت اصلح است؛ ضمن آنکه تفرقه و رقابت غیر موجه میان نامزدهای انتخاباتی را  موجب ناکارآمد شدن دولت آینده می دانیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: با شرایط خاص و مهمی  مواجه هستیم که نشان می دهد نتیجه انتخابات بر مناسبات داخلی و خارجی تاثیر خواهد داشت و بنابراین مسئولیت سنگینی به عهده دوستداران انقلاب اسلامی  است. به طور مشخص در جبهه نیروهای انقلاب که فراتر از یک جناح سیاسی است، مسأله وحدت در تشکیل دولت انقلابی از مقوله اشخاص مهم تر است چرا که اشخاص باید خود را فدای انقلاب کنند و  هواداران، وحدت را بر نامزد مورد علاقه خود، ترجیح دهند.

رضایی خاطرنشان کرد: در این حالت، هر شخصی از نیروهای انقلاب در انتخابات موفق  شود، وظیفه تشکیل یک دولت انقلابی را به عهده خواهد داشت. انتظار از نیروهای انقلاب نیز  این است که در رقابت ها به تخریب یا حاشیه پردازی رو نیاورند.

وی با تصریح این مطلب  که نباید در انتخابات به دنبال تعیین رئیس دوم برای کشور بود اضافه کرد:  ما به دنبال تشکیل دولت انقلابی هستیم، نه رونمایی از رئیس دوم کشور چرا که رئیس دولت، رئیس دوم کشور نیست و دولت انقلابی آینده باید خاکی ترین و خادم ترین دولت بوده و از همه نیروهای انقلاب برای خدمت به مردم استفاده کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با اشاره به درگیری های منطقه ای گفت: یکی از مشکلات ما این است که آقای روحانی و آقای ترامپ، زبان هم را  نمی دانند و نمی توانند تفاهم ادراکی برقرار کنند. آمریکایی ها به دنبال ورود بیشتر در بحران سوریه اند و فعالیتشان در منطقه  هرچند  به دوران بوش نمی رسد اما افزایش یافته است.

وی ادامه داد: به طور مسلم مسائل  دفاعی و امنیتی ما  نیز در چهار سال آینده ادامه خواهد یافت؛ به ویژه که آمریکایی ها به دنبال قطع ارتباط ما با لبنان، سوریه و فلسطین هستند و ان شا الله نخواهیم گذاشت که این اتفاق صورت بگیرد.

رضایی در واکنش به اظهارات یکی از دانشجویان که گفت،  ما می خواهیم از شما و اهدافتان دفاع کنیم گفت: من واقعا راضی نیستم کسی از من دفاع کند، از انقلاب و جریان انقلاب دفاع کنید. من  خود شرمنده ام که به دوستان شهیدم نپوسته ام. در انتخابات به دلیل اهمیت  وحدت از کاندیداتوری کناره گرفتم؛ هر چند که احساس تکلیف می کنم در مقابله با جنگ اقتصادی به میدان بیایم. امروز اقتصاد کشور، بیشتر از ۲۰سال پیش به حضور امثال من نیاز دارد  اما نمی خواهم خودم به خود تکلیف  کرده باشم و بنابراین از همه  دوستان می خواهم که  با انگیزه جدی  برای وحدت قدم بردارند.

وی در پاسخ به سؤالی دیگر در باره امکان اجرای طرح ایالت های اقتصادی اظهار کرد: طرح ایالت های اقتصادی در بندهای دوم و سوم سیاست های اقتصاد مقاومتی با ادبیات رقابت استانی و منطقه ای آمده است.

رضایی همچنین در مورد فعالیت جبهه نیروهای انقلاب  تصریح کرد: جبهه مردمی در دوران  نوزادی به سر می برد اما برای رسیدن به بلوغ، افق  و چشم انداز  روشنی  دارد و من به آن امیدوارم؛ هر چند که آسیب شناسی و اصلاح در هر حرکتی  ضرورت  دارد.  

وی گفت: فضای مجازی شبیه به میدان جنگ در سال اول جنگ شده است. سرداران شناخته شده جنگ، در سال اول، در حوزه ها و خطوط خالی از ارتش حضور داشتند.  این عزیزان در سال اول،  جزیره ای عمل می کردند، حملات کوچکی داشتند و مهمات اندکی به آن ها می رسید؛ حال آنکه امروز و در فضای مجازی باید به دنبال تشکیل جبهه نیروهای انقلاب  باشیم.

نظر شما