شناسهٔ خبر: 135556 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

فایننشال تایمز گزارش داد

پیروزی تلخ برای "سلطان جدید" ترکیه

اردوغان43 روزنامه فایننشال تایمز انگلیس در سرمقاله امروز سه شنبه خود به بررسی نتایج همه پرسی ترکیه برای تغییر قانون اساسی پرداخت که اختیارات اردوغان را افزایش خواهد داد.

به گزارش «نماینده»، روزنامه فایننشال تایمز در سرمقاله خود با عنوان "پیروزی تلخی برای سلطان جدید" ترکیه نوشت: روی برگه های همه پرسی تنها دو گزینه "بله" و "خیر" وجود داشت اما پیروزی ضعیف اردوگاه "بله" (اردوگاه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه)، نقطه تحولی در تاریخ این کشور خواهد بود.

این روزنامه افزود: قانون اساسی جدید ترکیه، رئیس جمهور را به یک "سلطان جدید" با اختیاراتی بدون نظارت تبدیل خواهد کرد.

به نوشته فایننشال تایمز، اردوغان براساس نتایج همه پرسی، با یک "تفویض قوی" از سوی مردم پیروز نشد زیرا مردم در شهرهای بزرگ آنکارا و استانبول پاسخ منفی به همه پرسی دادند و رای "خیر" به تغییر قانون اساسی دادند. این رای "خیر" حتی در مناطقی از این دو شهر که خاستگاه طرفداران حزب عدالت و توسعه به ریاست اردوغان به شماری می رود، به صندوق ها انداخته شد.

در جنوب شرقی ترکیه نیز کردها رای "خیر" به صندوق های همه پرسی انداختند.

در این میان، احزاب مخالف نیز خواهان بازشماری برگه های رای و تعداد آنها شدند زیرا کمیته عالی همه پرسی در جریان رای گیری برگه های رای مهر نشده را نیز قبول کرده بود.

روزنامه فایننشال تایمز در پایان نوشت: رئیس جمهور ترکیه اینگونه برداشت خواهد کرد که اقداماتی که ملت ترکیه را دچار شکاف و دو دستگی کرد، ثمره خود را داد زیرا وی آماده تمدید قانون حالت فوق العاده در ترکیه شد و آن را تمدید کرد.

نظر شما