شناسهٔ خبر: 135189 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

آلمان هر گونه همکاری با آمریکا در عملیات نظامی در سوریه را رد کرد

آزلبورن وزیر دفاع آلمان مشارکت ارتش کشورش در حملات آمریکا علیه سوریه را رد کرده و تاکید کرد که تورنادوهای آلمانی تنها در عملیات مبارزه با داعش در این کشور شرکت می‌کنند.

به گزارش «نماینده» به نقل از نشریه "دی سایت"، "اورزو لا فون در لاین"، وزیر دفاع آلمان حدود یک روز بعد از حمله هوایی آمریکا به سوریه مشارکت ارتش آلمان در حملات دونالد ترامپ به این کشور را رد کرد.

وی در این باره گفت که هواپیماهای شناسایی تورنادوی آلمانی در ائتلاف مبارزه با ترور یک تکلیف کاملا آشکار را دارند و آن این است که در مبارزه با داعش شفاف سازی کنند و من تاکید می کنم که تنها در مبارزه با داعش. این یک ماموریت کاملا روشن است که طبق دستور انجام می شود. این ماموریت هیچ ربطی به مسئله تسلیحات شیمیایی و بشار اسد ندارد.

آمریکا شب جمعه برای اولین بار در جنگ حدودا شش ساله سوریه به گروه های دولتی در این کشور حمله کرد. رئیس جمهور آمریکا بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی اخیر به شهر ادلب سوریه که منجر به کشته شدن بیش از هفتاد نفر شد می داند. آمریکا با همین توجیه به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه حمله کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل روز جمعه آشکارا از آمادگی آمریکا برای ادامه عملیات نظامی در سوریه سخن گفت. ترامپ از همه ملل متمدن خواسته است که در جنگ علیه اسد شرکت کنند.

حمله آمریکا به سوریه به صورت غافلگیرانه و بدون مصوبه سازمان ملل و موافقت کنگره آمریکا صورت گرفت.  البته فون در لاین گفته است که آلمان مدت کوتاهی قبل از این حمله از طریق همتای آمریکایی خود از آن مطلع شده بود.

"ین آزلبورن"، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز یک عملیات نظامی احتمالی ناتو علیه دولت بشار اسد در سوریه را رد کرده و روز گذشته در گفتگو با روزنامه دی ولت تاکید کرد که ناتو نباید به هیچ عنوان در درگیری های سوریه وارد شود. این اقدام فاجعه بار خواهد بود. چنین تحولی در نقطه زمانی فعلی اصلا قابل انتظار نیست. اما این مسئله می تواند به وجود آید. سوریه هیچ مکان عملیاتی برای این ائتلاف نظامی نخواهد بود.

آزلبورن در عین حال موضع گیری مشابه آلمان را در قبال حمله آمریکا به سوریه اتخاذ کرده و آن را قابل درک دانست.

نظر شما