شناسهٔ خبر: 134551 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

تحلیلگر سیاسی بریتانیایی

سازمان ملل همدست جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن است

ویرانه های یمن یک تحلیلگر سیاسی و نویسنده مستقر در لندن، سازمان ملل را به‌خاطر حمایت از نسل‌کشی و کشتار عربستان سعودی در یمن محکوم کرده است.

به گزارش «نماینده» «کاترین شکدم» مدیر برنامه‌ها در مؤسسه شفقنا برای مطالعات خاورمیانه، سازمان ملل را به‌دلیل حمایت از کشتار عربستان سعودی در یمن محکوم کرد و گفت: سازمان ملل همدست جنایات جنگی نفرت انگیزی است که عربستان سعودی در یمن مرتکب می‌شود.

وی تأکید کرد: سازمان ملل نه‌تنها عربستان سعودی را در ارتکاب جنایات جنگی در یمن توانا و قادر می‌سازد بلکه همدست این جنایات جنگی نفرت انگیز است.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره اعتراض احزاب مخالف مالدیو با سفر سلمان شاه عربستان به این کشور با هدف دستیابی به منافع تجاری و خرید یک جزیره مرجانی، گفت: اگر دولت‌ها هنوز مایل به فروش خون بی‌گناهان برای دستیابی به سود هستند، مردم این طور نیستند و به‌خاطر همین مسئله شما شاهد خشم مردمی علیه نهادهای دولتی هستید. فکر نمی‌کنم کسی درباره جنایات جنگی عربستان در یمن و ادامه خونریزی در این کشور و اقدامات بی‌رحمانه دچار توهم باشد. جنگ یمن موجب شده تا مردم متوجه انگیزه‌های اصلی سیاسی رژیم ریاض شوند و با این رژیم مخالفت کنند. نوعی از بیداری به‌خصوص در آسیا و آفریقا به وقوع پیوسته است، جایی که ملت‌ها دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به دولت‌ها دارند. نهادهای جهانی در هم شکسته شده‌اند. منظور من این است که مستثنی‌گرایی دیگر قابل تحمل نخواهد بود. جهان از رشد استکبار عربستان سعودی خسته شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره علت اصلی بی‌تفاوتی جامعه بین المللی در قبال جنایات وحشتناکی که عربستان سعودی در یمن مرتکب می‌شود ــ کشتار بیش از ۱۲ هزار نفر از جمله ۲۵۶۸ کودک بر اساس آمارهای یک گروه نظارتی مستقل حقوق بشری ــ و گسترش شدید سوء تغذیه بین کودکان یمنی تصریح کرد: شما باید بدانید که سازمان‌ها و نهادهای بین المللی، غالباً برده کشورهایی هستند که منابع مالی را از آنها دریافت می‌کنند و این به‌خصوص به آن معناست که این نهادها تحت تسلط عربستان سعودی است. اگر تهدید عربستان سعودی را برای قطع منابع مالی به سازمان ملل به یاد بیاورید، به‌خوبی درک خواهید کرد که نهادهای بین المللی چگونه اداره و کنترل می‌شود. آمارهایی که سازمان ملل درباره تلفات و قربانیان در یمن اعلام می‌کند، مطابق با واقعیت نیست. واقعیت دیگر این است که سازمان ملل نه‌تنها عربستان سعودی را قادر به ارتکاب جنایات جنگی در یمن کرده بلکه همدست این رژیم است.

وی در پاسخ به این سؤال که نقش آمریکا و سایر کشورهای غربی در جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن چیست، گفت: پایتخت‌های غربی باید به سؤالات زیادی در یمن پاسخ دهند. زیرساخت‌های غیرنظامی در یمن از بین رفته است و این تحت دموکراسی‌هایی صورت گرفته که ادعاهای اخلاقی دارند، این واقعاً درجه بالایی از نفاق است.

چگونه کسی می‌تواند عملکرد لندن و واشنگتن را در جنگ یمن ببیند و هنوز این دولت‌ها را از نظر اخلاقی قبول داشته باشد!؟ بحران یمن به‌خوبی چهره واقعی غرب را که مدت طولانی پشت آن پنهان شده بود، نشان داده است.

نظر شما