شناسهٔ خبر: 133511 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

هوشمندسازی گمرکات و ایجاد سامانه حقوق و تجمیع پرداخت‌ها از مزایای لایحه بودجه ۹۶

اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تدوین لایحه بودجه سالانه برمبنای اولویت‌های برنامه ششم توسعه، هوشمندسازی گمرکات و ایجاد سامانه حقوق و تجمیع پرداخت‌ها را از مزایای لایحه بودجه ۹۶ دانست.

به گزارش «نماینده» عزیز اکبریان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲ اسفند) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۹۶ به موضوع محدودیت های مالی دولت و کشور اشاره کرد و گفت: دولت با مشکلات مالی بسیاری روبرو است؛ به نوعی که مباحث عمرانی، تجهیزات مدرن‌سازی سیستم‌ها، همسان‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان با مشکلاتی روبرو است که با درآمد فعلی کشور نمی توان آنها را مرتفع کرد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی مبالغ مصوب در لایحه بودجه ۹۶ برای حقوق و دستمزد، یارانه و سود مشارکت را یادآور شد و گفت: قطع به یقین آموزش و پرورش و کارگران مشکلات مالی بسیار دارند اما رفع مسائل این دو بخش نیازمند افزایش درآمدهای ملی است بنابراین بهتر است به جای سردادن شعار به دنبال راهکارهای افزایش درآمد کشور باشیم.

وی با تاکید بر تنقیح قوانین و تسهیل شرایط سرمایه گذاری در زیرساخت ها تصریح کرد: نباید تمام امور منوط به درآمد دولت باشد در واقع با توجه به سایر بخش ها به خصوص سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی می توان کمبودهای مالی کشور را جبران کرد.

اکبریان خصوصیات بارز لایحه بودجه ۹۶ را یادآور شد و افزود: دولت در این لایحه به اولویت های برنامه ششم توسعه به خصوص در حوزه حمل و نقل ریلی، آب و فاضلاب، محیط زیست، راه ها و کمک به صندوق های بازنشستگی توجه جدی داشته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اجازه استفاده از فاینانس و افزایش فاینانس از دیگر خصوصیات این لایحه است زیرا با منابع موجود نمی توان مشکلات را حل کرد. همچنین موضوعات دیگری چون تخصیص۳۰ درصد درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به بخش خصوصی قابل توجه است.

وی تخصیص ۴۰۰ میلیون دلار برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی، اجازه انتشار اوراق مشارکت تا سقف ۹۵۰ میلیون دلار و هوشمند کردن گمرکات و کاهش دخالت انسانی در امور گمرکی، پرداخت پاداش بازنشستگان و بدهی دولت به تامین اجتماعی و همچنین تامین توافق بازنشستگان لشکری و کشوری را از دیگر خصوصیات لایحه بودجه سال آتی دانست.

اکبریان یادآور شد: دولت در لایحه مذکور ۳۵۰ میلیارد برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی در نظر گرفته همچنین منابعی را برای ارائه تسهیلات به کشاورزانی که دچار سرمازدگی شده اند و تسهیلات هزار میلیاردی برای اشتغال جوانان و در نظر گرفتن وام ۱۰ میلیونی ازدواج در نظر گرفته است.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ایجاد سامانه حقوق و تجمیع پرداخت ها جهت شفاف سازی را از مهمترین اقدامات دولت در لایحه بودجه ۹۶ دانست و گفت: دولت منابعی را برای تکمیل هزینه سفرهای استانی رئیس جمهور و رهبری و تکمیل پروژه های نیمه ساخته در نظر گرفته است همچنین ۲۵۰ میلیارد تومان برای توسعه روستاها و منابعی را برای واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی جهت بهبود زیرساخت ها و حمل و نقل زمینی و تامین مالی طرح های تملک دارایی مشخص کرده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افزایش سقف مالیاتی از دیگر اقدامات دولت در این لایحه برای بخش دولتی و خصوصی است البته معافیت مالیاتی برای درآمدهای تا ۲میلیون نیز در نظر گرفته شده است. توجه ویژه به کمیته امداد و افزایش حقوق مددجویان، توسعه صنایع معدنی، جلوگیری از خام فروشی، توجه به بهداشت و درمان و تجهیز بیمارستان ها و تخصیص ۲۰۰ میلیارد از صندوق توسعه ملی برای شرکت های دانش بنیان از دیگر اقدامات مهم دولت در لایحه بودجه ۹۶ است.

نظر شما