شناسهٔ خبر: 124688 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

روایت جوکار از گزارش اوحدی در کمیسیون امنیت؛

سعودی‌ها تا ۸ شعبان پاسخ ندهند، حج تمتع ۹۵ منتفی می‌شود

محمدصالح جوکار43 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بر اساس اعلام رئیس سازمان حج و زیارت، اگر سعودی‌ها تا هشتم شعبان، پاسخ روشنی به درخواست‌های طرف ایرانی ندهند، برگزاری حج تمتع ۹۵ منتفی می‌شود

به گزارش «نماینده» محمدصالح جوکار، با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور رئیس سازمان حج و زیارت برای بررسی وضعیت حج تمتع ۹۵ اظهار داشت: به گفته آقای اوحدی در مذاکراتی که با عربستان سعودی صورت گرفته است، سعودی ها شروطی مانند عدم تماس زائران ایرانی با زائران دیگر کشورها، عدم برگزاری همایش ها و مراسم هایی مانند دعای کمیل و لغو مراسم برائت از مشرکان را اعلام کردند و در رابطه با تامین امنیت زائران نیز تضمین روشنی نداده اند.

وی ادامه داد: بنا به گزارش رئیس سازمان حج و زیارت، سعودی ها در رابطه با دیه جان باختگان حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالاحرام اعلام کرده است که تا قبل از مناسک حج تمتع امسال، دیه را پرداخت می کند، اما پرداخت دیه شهدای فاجعه منا را هنوز نپذیرفته اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آقای اوحدی اعلام کرد که قرار است سعودی ها نتیجه بررسی‌های خود را به مقامات حج و زیارت کشورمان اعلام کنند، بنابراین اگر تا هشتم شعبان پاسخ روشنی ندهند، با توجه به اینکه برای انجام امور جاری حج از قبیل دریافت ویزا و هماهنگی هتل ها و پروازها فرصت کافی وجود نخواهد داشت، برگزاری حج ۹۵ منتفی خواهد شد، اما اگر پاسخ بدهند و شرایط طرفین را قبول کنند شاید بتوان کاری انجام داد.

جوکار در ادامه اظهار داشت: تاکید اعضای کمیسیون امنیت ملی این است که حج به صورت شرافتمندانه و عزتمندانه باشد، نه اینکه خدای نکرده به مردم ما توهین شود و سلامت و حرمت آنها نیز حفظ نشود.

وی تاکید کرد: آنچه بر می آید این است که آل سعود نمی خواهند این مسائل را بپذیرند و حتی نسبت به دیه شهدای منا نیز پاسخگو نیستند و شاید زمانی به شروط طرف ایرانی پاسخ مثبت دهند که عملا امکان اعزام حجاج ایرانی میسر نباشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین از بررسی یک نظرسنجی در این کمیسیون خبر داد و گفت: بر اساس این نظرسنجی بیش از ۷۰ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کردند که اگر مراسم حج عزتمندانه نباشد، بهتر است که تعطیل شود.

نظر شما