شناسهٔ خبر: 123467 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

تلاش بی‌ثمر نیروهای ائتلاف برای بازدید از نفتکش ایرانی/ اقتدار ناوگروه نداجا سبب ترک ناو نیروهای ائتلاف از منطقه شد

سیاری/2 فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از تلاش بی ثمر نیروهای ائتلاف برای بازدید از نفتکش ایرانی در خلیج عدن خبرداد و گفت: صلابت و اقتدار ناوگروه نداجا سبب ترک ناو رسمی نیروهای ائتلاف از منطقه شد.

به گزارش «نماینده»، امیر دریادار حبیب الله سیاری امروز در جمع خبرنگاران با تشریح ماموریت ناوگروه سی و هشتم نیروی دریایی ارتش اظهارداشت: ناوگروهی که امروز شاهد حضور و پهلوگیری آن در منطقه یکم امامت نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم متشکل از ناوشکن شهید نقدی و ناو جمهوری اسلامی لاوان و ناو جمهوری اسلامی بوشهر بوده که اضافه بر ماموریت اطلاعلاتی عملیاتی که سایر ناوگروه‌های بر عهده داشتند ماموریت آموزش عملی دانشجویان نیروی دریایی را نیز بر عهده داشته است.

وی بیان‌داشت: یکی از ویژگی های خاص این ناوگروه حضور ۷۳ روزه در آب های دور و عبور از خط استوا، حضور در نیمکره جنوبی و بازدید  از بندر دارالسلام کشور تانزانیا به منظور ارسال پیام صلح و دوستی  جمهوری اسلامی ایران به کشور های مسلمان و هم خط منطقه بوده است.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، یکی دیگر از ویژگی‌های این ناوگروه را حضور در خلیج عدن و مبارزه با دزدی دریایی برای عبور بی دغدغه خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از منطقه مورد نظر اعلام‌کرد و گفت:  حضور مقتدرانه ناوگروه نیروی راهبردی دریایی ارتش در آبهای خلیج عدن، تنگه باب المندب و دریای سرخ سبب عبور کشتی‌ها و نفتکش‌های جمهوری اسلامی در این منطقه است.

امیر دریادار سیاری با اشاره به یک مورد ویژه در ماموریت ناوگروه سی و هشتم نیروی دریایی ارتش گفت: یکی از ناوهای کشورهای ائتلاف طی اقدامی سعی در بازدید از یک نفتکش متعلق به خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌کند که با اعلام حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش منطقه را ترک کرده و به صلابت و اقتدار نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران پی  می‌برد.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، یکی دیگر از ویژگی‌های ناوگروه سی و هشتم نیروی دریایی ارتش را حضور دانشجویان بعنوان کارورزی در این ناوگروه عنوان‌کرد و گفت: ۸۰ روز دریانوردی در دریای آزاد، آشنایی لازم و کافی برای دانشجویان فراهم می آورد.

وی ابرازداشت: گزارشات این ناوگروه بیانگر این مهم است که دانشجویان بسیار کارورزیده و از مهارت بالایی برخوردار می‌شوند که در ادامه مسیر خدمت بسیار موثر است.

امیردریادار سیاری از اعزام ناوگروه چهلم در با هدف برقراری  امنیت خلیج عدن،   باب المندب و دریای سرخ خبرداد و تصریح‌کرد: آنچه مهم است حضور مقتدرانه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در شمال اقیانوس هند به ویژه خلیج عدن،   باب المندب و دریای سرخ است که در راستای اجرای فرامین فرمانده کل قوا با اقتدار در حال انجام است.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ناوگروه سی و نهم ناوشکن جمهوری اسلامی ایران(الوند) نیز با طی‌کردن یک مسیری سمت خلیج بنگال، در مراسم استقلال کشور هندوستان شرکت‌کرد و قبل از ناوگروه سی و هشتم وارد شده بود.

وی گفت:  ساخت ناوشکن جمهوری اسلامی ایران(جماران) و دماوند و همچنین سهند در سال جاری در نیروی دریایی در شرایط تحریم، ثابت کرد که تحریم‌ها تاثیر نداشته و در چارچوب تحریم به بزرگترین پیشرفت‌ها دست یافتیم.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید‌کرد: اگر همه امکانات کشورهای مخالف جمهوری اسلامی ایران با هم جمع شوند قطعا  نمی‌توانند از پیشرفت کار در نیروی دریایی جلوگیری کنند و ما همچنان با اقتدار مسیر ساخت و ساز و تامین تجهیزات موردنیاز را انجام می‌دهیم.

امیر دریادار سیاری با اشاره به مخالفت برخی کشورها در برگزاری رزمایش های جمهوری اسلامی ایران گفت: در این راستا، ما توجه نمی‌کنیم که آنها  چه می‌گویند، بلکه مهم این است که بدانیم برای دفاع از مرزهای آبی و منافع کشور در دریا چه چیزی لازم داریم.

وی ادامه داد: برای انجام رزمایش با هدف ارتقاء قدرت دفاعی خود  به حرف کسی گوش نمی‌دهیم بلکه خودمان راه را تشخیص داده و در راستای اجرای تدابیر فرمانده کل قوا، اقدامات نظامی را انجام می‌دهیم.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در بندرعباس مبتنی استعداد ناوگروه چهلم گفت: این ناوگروه متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی ایران(البرز) و ناو جمهوری اسلامی ایران(تنب) است اعزام می‌شوند.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر استقلال خور و اسکله نظامی نیرو دریایی ارتش در بندرعباس گفت: کل بندر باهنر از زمان احداث برای استفاده نظامی و مختص نیروی دریایی ارتش بوده است.

امیر دریادار سیاری ابرازداشت: با استقرار نیروی دریایی و سپس نیروی هوایی، هماهنگی، همدلی و تعاملی ویژه‌ای بین این نیروها و مردم استان برقرار شده که سبب رشد قابل توجه در استان شده است.

وی از استقرار نیروی رهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در شهرستان سیریک، میناب و جاسک خبرداد و اظهار امیدواری کرد: در آینده، شاهد پیشرفت های روزافزون در این مناطق باشیم.

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح‌کرد: ناو خارک در حال انجام تعمیرات است و در صورت اتمام تعمیرات، ماموریت‌های طولانی مدت را انجام می‌دهد.

امیر دریادار سیاری با اشاره به برنامه‌های نیروی دریایی ارتش ویژه سواحل مکران در سال ۹۵ گفت: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در این راستا  ۲ طرح کلی را دنبال می‌کند، ادامه اقتدار دریایی در دریاهای آزاد و توسعه سواحل مکران، ۲ موضوع مهمی است که در سال جاری در دستورکار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

نظر شما