شناسهٔ خبر: 116202 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

۶۵ درصد ایرانی ها از اضافه‌ وزن رنج می‌برند

چاقی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نزدیک به ۶۵ درصد مردم ایران وزنی بیشتر از وزن استاندارد دارند یا از چاقی رنج می‌برند.

به گزارش «نماینده»، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نزدیک به ۶۵ درصد مردم ایران وزنی بیشتر از وزن استاندارد دارند یا از چاقی رنج می‌برند.

رضا ملک‌زاده  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست هم‌اندیشی ایمنی غذا و محصولات غذایی تراریخته اظهار داشت: چاقی و اضافه‌وزن یکی از عامل‌های مهم برای مبتلا شدن به انواع بیماری‌های سرطان، سکته‌های قلبی و مغزی، افزایش فشار خون و دیابت است.

وی افزود: تحقیقات نشان داده است که نزدیک ۳۰ درصد از انواع سرطان‌ها با اضافه وزن ارتباط مستقیمی دارند و چاقی در حالی که به یک اپیدمی در دنیا تبدیل شده است، علت اصلی مرگ و میر در ایران است.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به تامین غذای سالم برای مردم دارد و خوشبختانه در سال‌های اخیر غذای سالم در اختیار جامعه قرار گرفته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ضروری است برای استفاده از غذای سالم و کم‌خوری در بین مردم فرهنگ‌سازی شود تصریح کرد: به همه مردم توصیه می‌کنیم با خوردن غذا در حد اعتدال، تلاش کنند وزن خود را در حد متعادل و متناسب نگه دارند.

وی با اشاره به افتتاح مرکز تحقیقات سلامت غذا و شعبه انجمن ایمنی زیستی در استان یزد خاطرنشان کرد: هر فعالیتی که به دست یزدی‌ها سپرده شده، نتایج خوبی به دنبال داشته است و امیدواریم با افتتاح این مرکز در استان یزد بتوانیم با همت پزشکان، ‌ متخصصان و کارشناسان متعهد این استان، سموم احتمالی موجود در برخی از غذاها را شناسایی کنیم تا مردم کشور بتوانند از غذاهای سالم‌تری بهره‌مند شوند.

ملک‌زاده تصریح کرد: به علت بهبودی شرایط اجتماعی و اقتصادی، ‌ در حال حاضر بیماری سرطان با کاهشی نسبی همراه بوده اما ۵۰ درصد از مرگ و میرهای گزارش شده، حاصل از بیماری‌ها و سکته‌های قلبی و مغزی است.

به گزارش فارس، با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرکز تحقیقات سلامت غذا و شعبه انجمن ایمنی زیستی در یزد افتتاح شد.

نظر شما