شناسهٔ خبر: 114396 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا

قیمت مرغ در آستانه ماه محرم کاهش یافت

مرغ43 عظیم حجت گفت که تولید، روند خطی خود را از ابتدای امسال با نوسان کمتر از پنج درصد ادامه داده است و جوجه‌ریزی در ماه اخیر که تولید آن به این روزها می‌رسد، هیچ کمبودی نداشته و به نظر نمی‌رسد در ماه محرم با کمبودی مواجه شویم.

به گزارش «نماینده» مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی گفت: از نظر تولید و عرضه هیچ مشکلی در زمینه‌ گوشت مرغ وجود ندارد و در هفته جاری در آستانه ماه محرم با کاهش ۴٠٠ تومانی هر کیلوگرم گوشت مرغ مواجه شده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری عصر هشتم، عظیم حجت با بیان این‌که میزان تولید گوشت مرغ در سال جاری به حدود دو میلیون و ١٠٠ هزار تن خواهد رسید، اظهار کرد: تولید روند خطی خود را از ابتدای امسال با نوسان کمتر از پنج درصد ادامه داده است و جوجه‌ریزی در ماه اخیر که تولید آن به این روزها می‌رسد، هیچ کمبودی نداشته و با توجه به این‌که تلفات غیرعادی در کشور گزارش نشده به نظر نمی‌رسد در ماه محرم با کمبودی مواجه شویم.

وی افزود: تا هفته گذشته قیمت گوشت مرغ حدود ٧٠٠٠ تا ٧١٠٠ تومان بود اما از اواخر هفته گذشته تاکنون روند کاهشی قیمت گوشت مرغ در بازار آغاز شده است؛ به گونه‌ای که هر کیلوگرم از این محصول در مرغداری از حدود ۴٧٠٠ به ۴٣٠٠ تومان و در بازار مصرف از حدود کیلویی ٧١٠٠ تومان به ۶٧٠٠ تومان رسیده است.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی ادامه داد: حداقل قیمت منطقی که می‌تواند رضایت مرغدار و مصرف‌کننده را در بازار در بر داشته باشد کیلویی ۴۵٠٠ تا ۴٨٠٠ تومان برای تولید‌کننده و کیلویی ٧٠٠٠ تا ٧٢٠٠ تومان برای مصرف‌کننده است تا تولید‌کننده ضمن بهبود معیشت خود بتواند با سرمایه‌گذاری جدید از محل درآمد راندمان تولید خود را افزایش دهد.

حجت همچنین از آغاز مجدد صادرات گوشت مرغ به افغانستان طی ١٠ روز گذشته خبر داد و گفت: معمولا حدود ٩٠ درصد از صادرات گوشت مرغ به عراق و حدود ١٠ درصد آن به افغانستان صورت می‌گیرد، اما پس از وقفه‌ای که در صادرات ناشی از شیوع آنفلونزای مرغی صورت گرفت همچنان صادرات گوشت مرغ به عراق با موانع و هزینه‌های اضافه برای صادر‌کنندگان انجام می‌شود اما صادرات به افغانستان چنین مشکلاتی ندارد.

وی اضافه کرد: با توجه به گزارش‌های رسیده از صادر‌کنندگان برای هر محموله ۵٠ تنی گوشت مرغ سفارت عراق سه برگه صادر می‌کند که مجموعا ۴۶٠ دلار برای صادر‌کننده آب می‌خورد و در واقع به همین میزان هزینه صادرات گوشت مرغ به عراق و قیمت تمام شده این محصول برای مصرف‌کنندگان عراقی بیشتر می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی اعلام کرد: در صددیم با برگزاری جلسات مشترک با مسوولان سفارت عراق این هزینه‌ها را برای صادر‌کنندگان ایرانی و به نفع مصرف‌کنندگان عراقی به حداقل ممکن برسانیم، چرا که هرچقدر هزینه صادرات گوشت مرغ به عراق بیشتر باشد قیمت تمام شده برای مردم عراق نیز بیشتر می‌شود.

نظر شما