شناسهٔ خبر: 107348 - سرویس فرهنگ
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

دو پیشنهاد راهبردی دبیر سندیکای کاغذ برای وزیر صنعت

کاغذو مقوا43 ابوالفضل روغنی گلپایگانی دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از ارائه دو پیشنهاد راهبردی به وزیر صنعت خبر داد و گفت:‌ متأسفانه اکنون صنعت سلولزی کشور دارای نقشه راه نیست،‌ هم‌چنین در سند راهکارهای توسعه کشور این صنعت دیده نشده است.

به گزارش «نماینده»، ابوالفضل روغنی گلپایگانی مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران با اشاره به حضور نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن در کارخانه و افتتاح پروژه بازیافت کاغذ گفت:‌ هفته گذشته که پروژه occ کارخانه راه‌اندازی شد، ‌ وزیر صنعت نیز در کارخانه حضور یافت. انصافاً‌ همراهی زیادی با ما داشت، من مشکلاتی را مطرح کردم و وزیر صنعت از رفع این مشکلات حمایت کرد.

وی با اشاره به این مشکلات گفت:‌ صنعت کاغذ و سلولزی در کشور نقشه راه ندارد، صنعت سلولزی کشور هنوز محروم از دریافت رایانه‌ای است که دولت باید از محل یارانه‌ها برقرار کند، ما در صنعت سلولزی که کاغذ هم بخشی از آن است، باید جایگاه را ارتقا دهیم،   توسعه، پیشرفت و افزایش سطح توان کیفی و رقابتی صنعت کاغذ در کشور باید به یک هدف تبدیل شود.

روغنی تصریح کرد:‌ وزیر صنعت هم  لزوم ترسیم نقشه راه را تأیید کرد و البته از برخی اعضای کابینه از جمله وزیر آموزش و پرورش و وزیر ارشاد گله‌مند بود که چرا با صنعت کاغذ همراهی نمی‌کنند، اگر این دو بخش از دولت کمک کنند، بخشی از مشکلات موسسات و کارخانه‌هایی شبیه ما حل خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که پیشبرد فعالیت کارخانه‌های کاغذ در کشور به ویژه کارخانه چوب و کاغذ مازندران نیازمند سرمایه‌گذاری اقتصادی است، ‌ گفت:‌ بانک‌ها به ویژه بانک صنعت و معدن که باید از صنایع حمایت کند، ‌ معمولا به دنبال بهانه‌هایی هستند که از ارائه تسهیلات به صنایع خود داری کنند، ‌ بنده خود شاهد بودم که سال گذشته آقای وزیر با تماس تلفنی خواستار پرداخت وام به کارخانه چوب و کاغذ مازندران شد اما تا امروز هیچ خبری از وام پرداختی نیست.

روغنی از اراده دو پیشنهاد خود به وزیر صنعت خبر داد و گفت:‌ پیشنهاد نخست من این بود که نقشه راه صنعت سلولزی کشور هرچه سریعتر ترسیم شود، ‌ دوم اینکه در سند رفع موانع و راهکاری توسعه صنعت کشور، ‌ به صنعت کاغذ نیز توجه شود، ‌ با توجه به نقش کاغذ در فضای فرهنگی و افزایش شاخص و توسعه اقتصادی انتظار می‌رود پیشروهایی که پیشنهاد داده بودند صنعت لاستیک، نساجی و لوازم خانگی در این سند وجود داشته باشد، ‌ به صنعت سلولزی و کاغذ نیز توجه نشان می‌دادند.

وی گفت:‌ البته وزیر معتقد بود که در این زمینه نقشه راه وجود دارد، ‌ اما عملی شدن آن منوط به تأمین منابع است، ‌ من البته معتقدم که  نقشه راهی وجود ندارد، اتاق بازرگانی و مراکزی که می‌توانند سرمایه‌گذاری کنندف‌ بهتر است بررسی کنند و ببینند در چه بخش‌هایی از کشور امکان ایجاد کارخانه کاغذ وجود دارد، ‌ در چه بخش‌هایی نیروی متخصص و منابع مورد نیاز وجود دارد و سپس اقدام به توسعه این صنعت کنند.

نظر شما